Mazarea de gradina

ACHIMENES

Member
Ei bine cand n-ai stare iti faci de lucru.....prin gradina, m-am apucat si am semanat mazarea, cu cat mai repedecu atat mai bine.
Anul trecut am semanat-o mai tarziu si mi-a tinut locul ocupat de mai mai sa pierd startul cu plantatul rosiilor.
Jasmine, de ce nu apreciezi si restul.....vrejul am vrut sa zic, daca nu ai gaini ca sa le delectezi cu ceva prospatura poti sa sapi la cazma fara sa mai scoti vrejii din pamant, ii incorporezi in brazda......rezulta un ingrasamant verde super, apoi mai lasi terenul nefolosit cat sa se mai sfarame vrejii si vii un pic mai tarziu pe locul respectiv cu o cultura de toamna, ca de exemplu: varza de toamna, conopida, varza de Bruxelles si uite asa ai rezolvat problema asolamentului :D
 

mihai63

Member
ACHIMENES,sfaturile tale sunt binevenite,chiar nu stiam ca poti face si ingrasamant atat de simplu.
 

ACHIMENES

Member
eeee uite ca mai afli cate ceva si unde mai pui ca sunt gratis sfaturile :rofl: , daca s-ar tine cont de ele, la cat mi-am tocit unghiile, ar fi nemaipomenit :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mishule draga......cine are urechi de auzit........plus ca cinstea e de partea noastra ca te afli printre noi. :D La prima intilneala meriti o cinste .............pe cinste :rofl:
 

Jasmine

Member
ACHIMENES a spus:
Jasmine, de ce nu apreciezi si restul.....vrejul am vrut sa zic, daca nu ai gaini ca sa le delectezi cu ceva prospatura poti sa sapi la cazma fara sa mai scoti vrejii din pamant, ii incorporezi in brazda......rezulta un ingrasamant verde super, apoi mai lasi terenul nefolosit cat sa se mai sfarame vrejii si vii un pic mai tarziu pe locul respectiv cu o cultura de toamna, ca de exemplu: varza de toamna, conopida, varza de Bruxelles si uite asa ai rezolvat problema asolamentului :D
...iaca nici despre acestea n-am stiut... :oops: ...zic multam!

Cred ca ar fi imperios necesar aici, un porcusor d-ala de maninca bani...la fiecare sfat de-a lui Achimenes, lasam cite un banut...roni da?...ca euroi n-am... :) pin' la toamna cind scutur copaceii/pomii, mai e mult ... :aoleu:

...iar gaini n-am si nici sa nu le vaz prin preajma, da?...sint bune stiu, dar ma tin legata de casa...de parca n-as sta si-asa in casa, far' de ele, 24h din 24... :x ...apoi am crescut destule cind eram la mama fata...ajunge zic... :) :( :rofl:
 

blueheart_d

Member
daca la noi mai continua cu zapezile, nu stiu cand voi apuca sa plantez mazarea. pana se topesc vreo 20 cm de zapade din gradina :astept:
 

ACHIMENES

Member
Hai ca trece si asta, e important ca pamantul sa acumuleze suficienta apa, ca vine seceta acusi si vom vrea putina umezeala in sol.
Apropo de porcusor o provoc pe Violeta sau pe Gabiuta sa-mi gaseasca un porcusor ( pusculita nu alt gen :rofl: ) bun rau de tot (asa dus cu capu' daca s-ar putea ) de pus la avatar :rofl: :rofl:
Mersi :wink: :wink:
 

ACHIMENES

Member
Fratilor hai sa va zic de mazarea pusa acu' cateva zile.......cu tot cu gerurile astea nocturne, azi eram curioasa sa vad daca e bine......cand colo ea deja germinase si avea un "colt" de 2-3 mm.
Pamantul a fost foarte umed iar dupa ce am acoperit boabele acestea au avut si caldurica, deci conditii ideale pentru germinatie.
Dupa cum vedeti nu au afectat-o cu nimic temperaturile scazute din saptamana aceasta :wink: :wink:
 

lelia

Well-Known Member
Am pus si eu mazarea ,spanacul si cartofii,dar ieri si azi noapte a plouat cu galeata sper sa nu putrezeasca :(
 
Mazare cultiv an de an,deoarece la noi mazarea este un aliment de baza. :) Anul trecut am semanat in trei reprize mazarea pe suprafete mai mici dar am obtinut rezultate foarte bune.
Anul acesta nu am semanat inca din cauza ploilor. :(
 
Nu cred sa fie prea tarziu,anul trecut am semanat prima recolta in aprile si am avut rezultate foarte bune,iar urmatoarele 2 recolte mai tarziu...
 

ghia_don

Active Member
Si eu am semanat esalonat anul trecut, trei parcele de mazare, la interval de doua saptamini una de alta. Cea mai mare recolta a avut-o parcela semanata cel mai devreme, adica la inceputul lunii martie.
Se spune ca atunci cind zilele se maresc, mazarea nu mai face atit de multe flori si deci nici boabe.
 

lelia

Well-Known Member
Spanacul a fost mai harnic ,se vede randul ,mazarea foarte rara ,nu stiu din ce cauza :( mai astept :astept:
 
Sus