Margarete

ghia_don

Active Member
Frumoase si harnice sint ale voastre :D ..eu am o margareta adusa anul trecut de la munte, era firava si singurica pe malul unei ape...Mi-a fost mila de ea si am adus-o acasa...s-a prins, spre bucuria mea s-a facut o tufa mare ...sper sa si infloreasca, dar mai tirziu, deocamdata nu vad bobocei...
 

crinutza

Member
Am cumparat si eu un plic de seminte,au fost atat de multe incat am dat si la vecini ca sa nu umplu curtea doar cu margarete,acum abia astept sa le vad crescute :D
 

elipopa

Active Member
crinutza a spus:
Am cumparat si eu un plic de seminte,au fost atat de multe incat am dat si la vecini ca sa nu umplu curtea doar cu margarete,acum abia astept sa le vad crescute :D
cred ca abia anul urmator o sa le vezi inflorite! se inmultesc tare repede pe urma, daca nu le smulgi o sa ai curtea plina de pui :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am cumparat o margareta copacel...era ieftina si m-a tentat, dar nu stiu nimic despre ea, are cineva? Ma intereseaza daca rezista peste iarna in gradina sau daca nu, care sunt conditiile de pastrare. Poate stie cineva numele stiintific, ca ma apuc sa caut informatii Iat-o:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am cumparat o margareta copacel...era ieftina si m-a tentat, dar nu stiu nimic despre ea, are cineva? Ma intereseaza daca rezista peste iarna in gradina sau daca nu, care sunt conditiile de pastrare. Poate stie cineva numele stiintific, ca ma apuc sa caut informatii Iat-o:
 

alfa

Active Member
Cred ca tot Argyranhemum frutescens este. E foarte frumoasa cand se acopera cu flori.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi Kinga. Ma gandeam eu ca nu rezista iarna afara, ar fi de zona climatica 10. :( Si eu care incerc sa reduc plantele care au nevoie de iernare in conditii speciale, iata ca in schimb m-am pricopsit cu una in plus :evil:
 

adrianam

Well-Known Member
Nici eu nu am rezistat anul trecut si am luat doua tufe, fara tulpina! :)
Bineinteles ca nu au rezistat peste iarna in gradina, dar anul acest m-am lecuit!
 

bradut

Well-Known Member
Pe langa gradina (nu foarte mare), am o zona intinsa de faneata. Iar anul acesta este dominata de minunatele margarete:

 

carla

Active Member
Ce nebunie ai acolo, as vrea sa am si eu asa o faneata langa mine :D
Imi plac mult margaretele dar pana acum am avut doar un soi foarte inalt care mi se intindea pe jos si se inmultea in nestire, asa ca asta e ultimul an cand le mai las in gradina. Trebuie sa caut un soi mai pitic
 

presco

Active Member
Eu mi-am semanat in livada si acum am livada plina de ele. La anul vreau sa pun si maci si albastrele.
 

bradut

Well-Known Member
elipopa a spus:
superb , bradut!
am si eu faneata cu margarete, dar nu sunt asa de multe !! minunat!!
Nici la mine nu erau chiar asa de multe. Dar, terenul a fost ingrasat cu gunoi de grajd de catre persoana care va lua fanul (eu nu am ce face cu el) si rezultatul a fost tona de margarete. :D
 
Sus