Margarete

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mihai da,a fost divizata in vara .
Dar fii linistit ca transferul la ghiveci nu va fi la dimensiunea asta.O fasonez.Acum insa o mai las ca e plina de flori si parca imi pare rau sa o ciopirtesc :(
 

IZA

Active Member
elipopa a spus:
Gabiuta a spus:
Waw....ciufulita e superba :D
Mare-mare dar cit de mare floarea?Si eu vreau margarete.De unde facem rost Eli? :?
erau mari, mari florile si tija mai groasa decat la ale mele si stateau tepene, aveau si niste frunze mari si groase!!
ale mele trebuie legate ca sa stea drepte!!

nu stiu de unde sa facem rost, Gabiuta!!
pentru anul viitor vreau sa fac rost de cat mai multe soiuri de margarete si de phlox!!
daca aflu ceva, anunt!!
despre ea vorbesti Eli??

http://s595.photobucket.com/albums/tt37 ... lie071.jpg

http://s595.photobucket.com/albums/tt37 ... lie057.jpg
 

kerkyra

Well-Known Member
Am mutat si eu margareta galbena in ghiveci si am luat-o in casa. Acum pare un pic cam trista si nu stiu cum ar fi mai bine pentru ea:
- Sa o tund? Cat de scurt?
- Cat de des sa o ud?
- Ar sta mai bine pe balcon, unde e mai racoare, decat in casa?
Tare mult mi-as dori sa o pot trece peste iarna.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intii pune o poza sa vedem cum o s-o ciopirtesti dupa indicatiile noastre pretioase .
Tunderea sa fie scurta dar nu exagerat.Si...:racoare dar nu frig.Cam ca in Provence :rofl:
Te-oi fi lamurit? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aaaaa........tunde-o neaparat.Sa ramina cam 15-20 de cm. de la sol.Categoric s-a suparat dar o sa isi revina,o sa vezi.
Si uda bine de tot pamintul apoi pune-o la loc racoros.Eu nu am scos-o inca ca e plina de flori si se anunta tot temperaturi mari de 16-17 grade pina luni-marti.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta, daca tot esti mama margaretelor, zi-mi tu ce trebuie sa fac cu margareta mea copacel :) In a 2-a noapte cu -5 grade i-au inghetat frunzele, desi era langa casa, sub copertina. Ce fac cu ea, o jumulesc de frunze si o pun intr-o pivnita rece si cu putina lumina sau imi iau adio? :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mama vitrega :mrgreen: .Nu-ti lua decit "pa!" :) .
Eu zic sa incerci sa o pui la racoare si udata rar.In definitiv vezi ce se intimpla cu ea.
Cred ca e la fel ca si cu gazaniile.
Tot anuale sunt,nu?
Parerea mea este ca nu trecutul peste iarna e problema,multe rezista,cum-necum dar rezista( si cred ca o temperatiura constanta si lumina ar fi idealul) ci scosul in primavara.Ne bucuram ca e soare,cald,bla...bla si incepem sa ne comportam cu plantele ca si cum ar fi stat in conditii normale.Ori ele saracele sunt traumatizate deci trebuie luate cu binisorul si incet adaptate.
 

kerkyra

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Aaaaa........tunde-o neaparat.Sa ramina cam 15-20 de cm. de la sol.Categoric s-a suparat dar o sa isi revina,o sa vezi.
Si uda bine de tot pamintul apoi pune-o la loc racoros.Eu nu am scos-o inca ca e plina de flori si se anunta tot temperaturi mari de 16-17 grade pina luni-marti.
Multumesc frumos. Ma duc dupa foarfeca :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
am tuns margaretele galbene ca sa pot pune radacina intr-un ghiveci care va ierna la racoare in interior.
Sunt curioasa insa cit vor rezista in glastra cele taiate.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si la mine cea galbena arata foarte bine, tunsa dupa indicatiile voastre in toamna si tinuta pe balcon, sub control :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu ma bucur ca margareta cumparata in toamna de la multeplante a trecut cu bine iarna, e verde, azi am scormonit zapada in cautarea ei :mrgreen:
Mi-ar fi parut rau sa o pierd pentru ca-s foarte curioasa, ca e de-aia ciufulita, ce-o mai fi insemnand si aia :rofl:
 

Ninutza

Member
A incercat cineva sa insamanteze margarete, ma gandesc oare mai infloresc anul acesta, sau formeaza doar tufe . :?
 

elipopa

Active Member
Ninutza a spus:
A incercat cineva sa insamanteze margarete, ma gandesc oare mai infloresc anul acesta, sau formeaza doar tufe . :?
eu am insamantat anul trecut si au facut doar tufa, anul acesta le astept, sunt din alea ciufulite! tare as vrea sa fie ce trebuie :rugaciune: :rugaciune: dupa atata asteptare ar fi ceva sa fie altceva :x :x
 
Sus