Mandarin

cataliny

Member
Al meu copacel e super ok, nu mai are ganganii nu se mai usuca , ce a crescut si era un verde crud este un verde inchis si sta in soare cateva ore bune dupa ora 12-13. Singura problema este ca nu prea mai dau mugurasi noi , probabil ca este deja prea cald.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am schimbat pamantul,cu Floraself-substrat pentru citrusi.Cred ca acum trebuie sa schimb si ghiveciul,erau multe radacinute galbui si cred ca nu mai este loc suficient.Am taiat din varful radacinutelor si am pus pamantul fara sa mai ud pentru ca mi s-a parut umed.Au mai ramas destul de putine frunze din cele vechi,dar sunt si unele noi micute si mai deschise.Sa aplic si o tundere,el nu a fost tuns niciodata.

Multumesc
Ii pun si o funda rosie ca poate l-am deochiat eu de mult cel admiram.
 

kriss

Member
mandarinul meu si-a revenit dupa a doua stropire cu mospilan si i-au dat 33 lastari in partea de sus. :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa cateva flori la noi au dat si ... mandarine. Sunt acum de dimensiunea unei masline. :wink:
 

kriss

Member
oooo....
felicitari! sa inteleg ca in viitorul apropiat mancam mandarine.
e altoit mandarinul tau?
chiar sunt curioasa daca sunt la fel de bune ca cele cumparate.
 

crista

New Member
Am sa pun si eu o poza cu prima floare de la mandarinul meu...l-am cumparat acum 2 ani din Croatia, anul trecut cred ca sa acomodat pentru ca nu a inflorit deloc...iar anul acesta ma bucurat cu o floricica si cred ca urmeaza si a doua..
 

crista

New Member
era....acum nu mai e...am vazut ca aparusera vreo 2 si i-am parfumat putin..am tot urmarit si vad ca nu au mai aparut..am sa ma mai uit la el dar si la celelate care erau aproape de el
 

cataliny

Member
A facut flori acum in iulie? super tare poate-mi ies si mie ca s-a umplut de muguri (cracute noi ) intr-o saptamana cat am fost plecat, este vorba de cel aproape decedat care se pare ca l-am salvat :D

,


 

luchianr

New Member
sfat ptr un mandarin bolnav

Am in balcon doi mandarini de ghiveci cam de 1m inaltime (unul cu fructe rotunde si frunze late iar celalalt cu fructe ovale si frunze mai subtirele)

Problema e la cel cu fruncte ovale si frunze late, pe care il am de 3 ani
In primavara a inflorit si a facut fructe normal, i-au dat si frunze noi in varfuri, dar de la inceputul verii i se ingalbenesc frunzele si cad, iar ramura care ramne goala se usuca. Asa am patit pana acuma cu 3 ramuri pe care a trebuit sa le tai de la baza dupa ce s-au uscat.
- de udat il ud cam 2l de apa pe sapt (de 2 ori) de obicei cand e uscat pamantul de la suprafata, iar ingrasamant lichid ptr citrice pun cam de o data pe luna
- nu il bate soarele direct
- pamantul e schimbat anul trecut (cu pamant special ptr citrice) iar ghiveciul e incapator
- nu am observat paraziti, insa e drept ca frunzele sunt cam prafuite, din cauza ca sta in balcon si nu l-am curatat deloc vara asta ...

E posibil sa fie de la praf ingalbenirea si caderea frunzelor ? il ud prea mult/putin ? e lipsa de nutrieti ? sau are vreo boala ?
Am vazut pe spatele unor frunze mai multe pete gri foarte mici (am atasat si poze) dar eu cred ca sunt doar urme de praf ...

poze ptr exemplificare:






si petele gri care eu zic ca sunt de praf ...



unele frunze au si varful uscat, insa nu se ingalbenesc si nici nu cad

 

luchianr

New Member
iar la al doilea mandarin (cu fructe ovale si frunze subtiri) i se incretesc si se pateaza frunzele, dar nu cad... ceva nu-i prieste, dar nu stiu ce ?


 

cataliny

Member
Primul pare ca este Calamondin iar al doilea cred ca este Kumquat. Calmondinul este mai de umbra si cred ca-l uzi prea tare, dar pare sa aiba si ceva insecte iar Kumquatul-ui ii place soarele, iar regimul de udare este in functie si de port-atoiul care daca e Trifoliata rezista mai mult la apa decat la seceta.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cataliny,si eu am redresat mandarinul,l-am dus la tara,i-am pus pamant nou de citrice,nu-i mai cad frunzele,insa acum e o explozie de frunzulittze mici si noi,de un verde deschis.Am pregatit si ingrasamant lichid de citrice,insa nu stiu daca sa-i pun sau nu,daca tot e in vegetatie acum.Ce ma sfatui?
Are si niste tepi.....uriasi!
 

cataliny

Member
Si al meu e la fel, plin de de cracute noi si foarte crude si l-am ingrasat chiar azi dar nu foliar ci in pamant si urmeaza sa-l stropesc cu Cropmax, nu vad de ce ar dauna atat cat nu exagerezi cu concentratia.
 

luchianr

New Member
cataliny a spus:
Primul pare ca este Calamondin iar al doilea cred ca este Kumquat. Calmondinul este mai de umbra si cred ca-l uzi prea tare, dar pare sa aiba si ceva insecte iar Kumquatul-ui ii place soarele, iar regimul de udare este in functie si de port-atoiul care daca e Trifoliata rezista mai mult la apa decat la seceta.
totusi nu inteleg de ce timp de 2 ani cat au stat in acelasi loc si au fost udati identic nu au fost probleme, iar acum cad frunzele si se usuca ramurile ...
trebuie sa-i stopesc cu ceva fungicid, insecticid sau isi revin singuri ?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Asa a patit si mandarinul meu,iar eu am schimbat pamantul am pus pamant special de citrice ,l-am scos la aer si acum se intrece in frunzulitze noi.
 

luchianr

New Member
Mnina a spus:
Asa a patit si mandarinul meu,iar eu am schimbat pamantul am pus pamant special de citrice ,l-am scos la aer si acum se intrece in frunzulitze noi.
eu abia le-am schimbat pamantul anul trecut deci nu cred ca e asta problema
 
Sus