Mandarin

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil ca frunzele sa pice din cauza dereglarii de udare. In unele cazuri si paduchii lanosi chelesc plantele. Nu cred ca planta ta este in pericol de moarte, dar e clar ca sufera.
 

albela

Active Member
Mandarinul meu cumparat din sicilia a murit in acelasi fel. I s-au uscat frunzele treptat pana s-a uscat cu totul, fara sa fi avut daunatori. De udat il udam saptamanal. Eu am zis ca e din cauza transportului.
 

radu

Member
Pai asta e problema ca frunzele nu sunt uscate si sunt perfect verzi si in stare perfect normala( culoare, etc) dar cad si nu inteleg din ce motiv ?!
 

Floria

Active Member
Cam multe suferinte pe saracutul tau Citrus Kucly ! Schimbarea mediului, daunatori, apa in exces, schimbarea ghiveciului, l-ai stressat rau de tot !
Dar... stai linistit nu o sa moara ! incearca doar sa elimini din elementele de stress cum ar fi apa in exces si fungicidele si apoi vei vedea ca dupa ce-i vor cadea frunzele vor creste altele din nou.
 

radu

Member
Sa va mai cer un sfat !
Sa fie oare si de la faptul ca e tinut intr-o camera cu expunere vestica pe pervazul geamului , si asta la o temperatura de 21-22 grade ? Mentionez ca caldura nu provine de la caloriferul din camera cu pricina, ci din celelalte camere, tocmai pentru a nu dauna plantelor aflate pe pervazul geamului acolo unde e si caloriferul !
Il tin in aceste conditii acum, pana la iarna unde o sa fie dus la iernare si la temperatura potrivita de 5-10 grade, dar asta prin noiembrie-decembrie.
Deci, sa fie si de la caldura si de la lumina mai putina datorita anotimpului , sau n-ar nici o legatura cu caderea frunzelor chiar daca sunt verzi ?

Multumesc anticipat !
 

Floria

Active Member
Eu il tin pe pervaul geamului unde este si caloriferul, cu orientare spre nord-vest, asa este constructia blocului. Acum ii merge foarte bine, a facut multe flori si fructe. Dar cand l-am cumparat am avut aceasi problema. I-au cazut multe frunze desi nu avea daunatori. Si eu tot la fel am facut i-am schimbat ghiveciul. La schimbare a iesit compact din vechiul ghiveci si de aici am concluzionat ca nu din acest motiv i-au cazut frunzele ci pentru schimbarea mediului. Partea buna este ca se afla in camera fiului meu care uita sa-l cam ude.
 

kriss

Member
am pus acum o saptamana niste samburi in pamant si niste samburi in vata cu apa. cei din pamant nu stiu ce fac, dar cei din vata nu dau nici un semn ca ar incepe sa germineze.
 
A

Anonymous

Guest
am adus si eu un mic mandarin dinNafpaktos,acum patru ani,este plin de frunze,dar flori sa fructe nu a facut deloc,credeti ca e bine sa-i pun ingrasamant de citrice?.De primavara pana toamna sta afara si ii place tare mult,e stufos foc.
 
A

Anonymous

Guest
Ma bucur,cred ca tu ai reusit sa-l multumesti cu ce isi doreste el.Ingrasamant de citrice am pus doar la un lamai si cand nu am vazut rezultate nu l-am mai folosit.
 

elenafles

Active Member
Re: ok

annaz274 a spus:
am gresit,dar mai am o nelamurire,cum pot pune direct o poza ?
Din albumul deschis in sun photo nu poti sa pui direct poza in topic.Eu am deschis un album in webshots.com Am incarcat poza in album apoi am deschis poza din album iar in partea dreapta a paginii la "Link to this picture" ai sa vezi "post in a forum" copiezi cu Ctrl C si apoi in mesajul unde vrei sa apara poza dai Ctrl V :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am si eu un mandarin,stufos foc,dar de cand il am nu a avut nicio floare,ma gandesc sa-l altoiesc,imi puteti da si mie un ajutor?
Va multumesc frumos.
Toata iarna l-am tinut in fata usii,pe casa scarii,l-am udat mai putin,ii merge bine,pare sanatos,atat ca nu vrea sa infloreasca.
Mandarin e sigur,dupa frunza.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Are multe frunze,ca ale mandarinelor din comert,are aproape 5 ani,si cam 75-80 cm,e mandarin 100 la suta.Vara a avut soare.
 

cataliny

Member
Cauta niste mandarine cu cracute care par viabile (sau alte portocale etc) si treci la altoire . Cauti pe google " citrus grafting" si o sa vezi metodele de altoit . Bafta si sa ne tii la curent.
 
Sus