Mandarin

cataliny

Member
Mai rareste udatul si te lamuresti daca e de la udatul excesiv, cel mai bine ai avea un aparat de masurat umezeala in pamant. Mie mi s-au incretit la un Lamai frunzele dupa ce l-am ingrasat, poate o fi si la tine la fel.
 

cataliny

Member
Cel mai bine e sa-i ciupesti si nu sa le tai pentru ca pe acele cracute care ies acum o sa ai in tomna sau la anul flori altfel nu, de exemplu, in imaginile mele de mai sus cu cele trei cracute noi la acea vreme acum sunt de vreo 30cm si sunt pline cu fructe mici. Mandarinul face fructe pe ramurile anuale.
 

ghia_don

Active Member
Cei trei mandarini iesiti din seminte, au implinit 9 ani. Le-am cintat "Multi ani traiasca , dar sa infloreasca" si ...in sfirsit , unul din ei s-a hotarit sa ma multumeasca :) ..
Dupa atitia ani nici nu mai speram sa-i vad infloriti, chiar anul asta am taiat unul pentru a-l face portaloi, si ma gindeam sa-i sacrific pe toti. Probabil s-au speriat :rofl: ...
 

iuli

Member
mie imi cad florile de la mandarin ,nu toate caci enelel incep sa infloara iar altelel sunt imbumbite.eu fertilizez mandarinul cu ingrasamant de citrice exact cum scrie pe etichete.purici sau ceva umblatori nu are.ma gadesc ca are prea multe flori si nu poate duce saracul atat de multa.voua vi sa intamplat asa ceva?
 

danya

Active Member
Am un mandarin sau portocal, nu stiu ce e, dar as vrea sa stiu cum se ingrijeste. Pot sa-l tin afara?
 

iuli

Member
cum sa nu dar vezi sa nu dea bruma pe el . eu il am afara sub o aplecatoare, ii fertilizez atat foliar cat si in sol cu ingrasamant pentru citrice.
 

cataliny

Member
iuli a spus:
mie imi cad florile de la mandarin ,nu toate caci enelel incep sa infloara iar altelel sunt imbumbite.eu fertilizez mandarinul cu ingrasamant de citrice exact cum scrie pe etichete.purici sau ceva umblatori nu are.ma gadesc ca are prea multe flori si nu poate duce saracul atat de multa.voua vi sa intamplat asa ceva?
Si mie mi-au cazut multe mandarinute cat gamalia de chibrit (pe o cracuta cu 8-10 frunze la fiecare nod avea cate 2-3 ceea ce cred ca-i mult si de aici si rarirea, probabil stie el ce face). De cazut flori doar vreo 4 din multele.., vezi sa fie udat corespunzator, ingrasat si stropit cu Atonik sau Cropmax plus soare. Daca abia a intrat pe rod asa face.
 
Sus