Mandarin

Cornel

Member
Mnina a spus:
Am si eu un mandarin,stufos foc,dar de cand il am nu a avut nicio floare,ma gandesc sa-l altoiesc,imi puteti da si mie un ajutor?
Va multumesc frumos.
Toata iarna l-am tinut in fata usii,pe casa scarii,l-am udat mai putin,ii merge bine,pare sanatos,atat ca nu vrea sa infloreasca.
Mandarin e sigur,dupa frunza.
Are ramuri de ordinu 5? Pe acelea face flori. Asta daca are lumina suficienta.
 

radu

Member
A inceput si micul meu mandarin sa infloreasca, desi nu e mai mare de 50 cm cu ghiveci cu tot :

;
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
La zece centrimetri se ramifica tulpina.Are peste zece crengute pe fiecare tulpina.Iar pe crengute sunt peste 7 frunze.
 

Cornel

Member
Mnina a spus:
La zece centrimetri se ramifica tulpina.Are peste zece crengute pe fiecare tulpina.Iar pe crengute sunt peste 7 frunze.
Din cate inteleg e abia la ramuri de ordinul II. Mai are de asteptat. Tre sa il tunzi daca a crescut indeajuns, ca sa se ramifice ramurile si sa ajunga la ordinu 5. Mandarinul meu mi-a daruit mandarine dupa 8 ani dar pe ramuri de ordinu 5.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu cu tunsul nu ma impac,am impresia ca il doare,nu suport ideea sa-l tund.O sa rog pe altcineva daca ma hotarasc .Multumesc mult.
Sunt curioasa,daca nu il tund nu ajunge la ordinul 5?
Cele doua ramificatii au diametrul unui creion.
 

cataliny

Member
Astazi am cumparat de la City Garden un Mandarin de 1.6m destul de copac dar in stare de soc , am intrebat intr-o doara cat costa si mi s-a spus ca 10 lei in loc de 450, am zis ca poate am sanse sa-l salvez, acea domnisoara draguta a spus ca a avut lanosi dar eu am observat ca are si paianjeni rosii pe cele cateva frunze care au mai ramas pe el, problema mai grava este ca se usuca de sus in jos si ca acum 3 saptamani cand l-am vazut era mai verde si ce era verde acum este ff.uscat si ma gandesc sa nu fie vre-un virus. Am aici ceva poze si astept sugestii.
http://i699.photobucket.com/albums/vv35 ... 1242238971[/url]
http://i699.photobucket.com/albums/vv35 ... 1242239833
http://i699.photobucket.com/albums/vv35 ... 1242239925
http://i699.photobucket.com/albums/vv35 ... 1242239954
 

Cornel

Member
1. schimbat pamant de la suprafata si f putin printre radacini cu pamant bun , gras de citrice(mranita+nisip cel putin)
2. pulverizat frunze cu apa la 3 zile, numai dimineata
3. scos afara daca ai unde dar daca e in gradina , cu ghiveci ingropat in pamant
4.taiat ramurile uscate din zona verde-stimuleaza dezvoltarea altora
5. are multa nevoie de lumina in perioada asta dar nu soare direct
Ai grija cu udatul pana nu iti dai seama cat e de drenabil ghiveciul si pamantul din el.
 

cataliny

Member
Are un pamant foarte batatorit si ne drenabil, humos , nisipos fin cu ceva pietre prin el . Am luat si niste mospilan pentru ganganii . Nu stiam daca e bine sa-i schimb pamantul in starea in care e, dar tot trebuia odata si-odata. Mersi de sfaturi.
 

cataliny

Member
Da arata vai de el , l-am tuns si dat mospilan , schimbat pamant deasupra si putin pe margini, ne udat pentru ca pamantul este umed, dar ma gandesc sa nu fie vreo mana , ciuperca sau virus trist (tristeza) care il omoara fara drept de apel. Oare sa fie asa doar de la lanosi si tripsi?
 

Cornel

Member
Va trebui sa-i schimbi tot drenajul dar putin mai incolo, peste vreo saptamana -doua. Sa se obisnuiasca cu conditiile de la tine.
Ok, arata cum arata acum , trebuie facuta toata agrotehnica ce ti-am zis-o si tinut sub observatie. posibil sa fie de la lanosi , testosi si de la ghiveci/pamant/drenare, poate fi si de la iernare. Iti vei da seama intr-o sapt doua . Pana atunci ai grija la udare. Incearca atunci cand il uzi pentru prima data sa vezi daca iese pe la baza vasului. Daca iese ai noroc. Nu uita de stropit frunzele. Animalutele nu suporta apa:)
Udat rar(astfel incat pamatul sa se usuce putin deasupra intre udari), cu apa multa, incet , pana iese la baza vasului. Asta numai dupa ce iti dai seama ca apa se dreneaza. pana atunci grija mare cu apa.
 

Cornel

Member
Tre sa stii din timp ca radacinile citrusilor traiesc in convietuire cu o ciuperca asa ca citrusii sunt sensibili la tranplantat fara bol de pamant. Sper ca nu l-ai tranplantat deja ci doar i-ai schiombat pamantul de deasupra cum ti-am zis..am vazut ca ai scris dar voiam sa fiu sigur ca am inteles bine si el sta in acelasi vas, fara bol deranjat
 

cataliny

Member
Da stiu de micorize si nu am umblat decat la supragata si un pic pe margini, oricum umband la suprafata pamantului am dat de ceva folie care este probabil impachetarea balotului de pamant pentru transplantare, pamantul primar daca pot spune asa din folie este clisos dar poate asa cere C.Reticulata si oricum nu voi umbla acolo pentru ca-mi dau seama de consecinte. Ganganile nu par sa mai existe pentru ca oricum erau putine frunze si le-am curatat pe fiecare in parte si l-am dat pe tot cu Mospilan , as mai incerca sa il dau cu un anti-fungic dar nu stiu cu de care. Cei care aveti Citrice si nu numai, cu ce anti-fungicide ii tratati?
 

radu

Member
De obicei nu intervin in astfel de probleme delicate, si asta deoarece am cerut si eu sfatul unei vanzatoare dintr-un magazin fitosanitar, si am reusit sa-mi distrug 4 citrice.
Deci nu o lua de buna ce zic eu, dar eu asta as face: as verifica radacinile, adica as scoate balotul de pamant pentru a vedea daca nu are radacinile putrezite, findca daca sunt, nu se mai pot dezvolta ceea ce duce SIGUR la moartea plantei. Poti sa-ti dai seama dupa culoarea lor, sau trage de o radacina si daca se exfoleaza atunci incearca sa tai toate radacinile putrezite pana ajungi la cele verzi, dar atentie maxim 50 % din balot, si nu mai mult pentru a nu dauna acelei ciuperci benefice citrus-ului.Si apoi dupa ce adaugi pamant(citrice) lasa-l sa se usucecat mai mult.
Din propria mea experienta de 5 ani cu citricele, ceea ce duce sigur la moartea plantei mai mult decat orice daunator, e umezeala continua a pamantului .
Uitasem, incearaca in fiecare luna sa scurmi(sapi) cu o lingurita, pamantul la suprafata, pentru a scapa de tasarea pamantului prin udare.

Numai bine si mult succes !
 

cataliny

Member
Radu,radacinile sunt ok , cel putin acolo pe unde am putut sa le vad, inteleg ca ai distrus Citricele cu anti fungicide?
 

cataliny

Member
L-am tratat si cu spray Perfect Plant cu cele trei protectii, in ideea ca are si un anti-fungicid si oricum nu stiam de care sa iau , mai stiu ca multi nu au incredere in sprayuri de genu asta dar la niste trandafiri de gradina a functionat, si a ucis ganganile, acum pare sa fie ok in primele patru zile. O sa revin cu impresii si poze.
 

radu

Member
Am incercat si eu la inceput acest spray pe citrice, si nu a avut efectul scontat. Si ma refer in primul rand la efectul nociv pe care-l are asupra frunzelor, si asta se poate observa doar dupa 7-14 zile. Sper ca la tine sa nu apara arsuri pe frunze !
 

cataliny

Member
Dar fungicide nu ai folosit la Citrice nici odata? am vazut prin magazine niste Citrice care aveau niste pete albastrui , probabil ceva pe baza de cupru dar nu stiu ce. Arsurile de pe frunza cum aratau? mici pete sau se innegrea toata frunza?
 
Sus