Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

laural

Well-Known Member
Tot cautand de leandrii pe net...am ajus la o concluzie : neaparat trebuie sa mi-l procur leandrii din gama GOTSIS ! Intrebarea este de unde ?
 
Ultima editare:

laural

Well-Known Member
Merci Paulyna. L-am vazut si eu, dar daca mi-ar raspunde as fi curioasa de unde il aduce, ca sa nu avem surprise.
M-am mai documentat si se pare ca Gotsis e o tanti care are o adevarata colectie...dar cam atat am aflat deocamdata.
 
Ultima editare:

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
doamna Gotsis nu e numai colectionar ,sunt multi leandrii ''creati''si botezati de ea ,mai ales cu denumiri grecesti ,mai spre seara o sa va scriu ce stiu ca acum nu am timp :)
 

laural

Well-Known Member
Da foarte fain exemplificat. Metoda asta o stiam si eu, cineva de pe sun mi-a spus de ea ...sa faci efect de sera numai la radacina.
 
Ultima editare:

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
doamna Gotsis s-a nascut in Viena si s-a mutat impreuna cu sotul in Grecia in Agrili ,acum 30 de ani . Si-au cumparat acolo o mosie la 2 km de mare si au inceput sa colectioneze leandrii si tot feluri de plante mediteraneene,cu timpul domana a devenit experta in leandrii ,inmulteste leandri din butasi si seminte,in anii astia a selectat multi leandrii si are o colectie impresionanta .
Cel mai cunoscut la noi este Aphrodite.
 

laural

Well-Known Member
Merci Annamaria :hug:, nu am reusit sa gasesc o poza cu ea pe net...sunt curioasa cum arata :)
Din pacate nu avem si un site unde se pot cumpara leandrii de la ea, nu ?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Nu este poza cu ea,unele soiuri se gasesc la oleanderhof si cred ca si in Hu,maine caut lista cu leandrii ei,bineinteles nu e completa ,cine stie cate are.......
 

cristinaf

Well-Known Member
O intrebare de necunoscator: toti leandri parfumati au acelasi miros sau sunt diferite?
Tin minte foarte bine cum miroase roseum plenum. Cand eram copil, matusa mea avea unul urias, zeci de flori avea la o singura inflorire, si mi-a ramas intiparit in minte mirosul, pe viata.
Sunt curioasa daca ceilalti, alb dublu, Oasis... si care or mai fi parfumati, miros la fel.
 

geodezia

Well-Known Member
cind ma fost in galati aveau multi leandri pusi prin mijlocul spatiilor verzi atit mi-a placut galatiul asta
 

cristinaf

Well-Known Member
Ma gandeam ca poate e ca la trandafiri, sa difere si mirosurile, nu doar intensitatea lor.
M-am lamurit atunci. Daca-l am acum pe roseum plenum si alb dublu, nu mai e cazul sa-mi bat capul cu parfumul, ramane doar atractia culorilor.:)

Adevarul e ca pe mine nici nu m-a prins atat de tare virusul lendrilor incat sa-mi bat capul cu fineturi. Eu sunt abia la stadiul alb simplu- alb dublu, roz simplu- roz dublu etc.:D
 

laural

Well-Known Member
Cel de langa leandrul galben e Papa Gambeta, iar cel roz e cel cu numere, 8 parca, dar mai verific.
Uite ce am mi-am luat ieri :dans::dans::dans:




Si uite aici o floare perfecta...cred ca e somon cu floare mare, dar nu sunt convinsa.
 
Ultima editare:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus