Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Da aduce cu Emil,dar nu-l judeca dupa prima inflorire ,o sa vezi ca la anul va inflorii si mai frumos,de obicei la cei din seminte prima inflorire nu e relevanta :-)
 

laural

Well-Known Member
Uiuiui ce faini sunt :dans::dans::dans:
Asa tufe sunt frumoase si fara flori, apoi la anul va fi spectacol. Felicitari :clap:. Eu am amnat operatiunea pt primavara viitoare.
Imi place cel din seminte :dans:
 

MASCHA

Active Member
Ana am o intrebare pentru tine ;-) Ai facut un top 10 cu leandrii preferati in care mrs roeding este pe locul 2,iar provence este pe 10.Eu cunosc acesti leandrii doar din poze si mi se par cam la fel,cautind pe internet date despre ei am constatat ca provence este mai apreciat sau poate mai cunoscut decat mrs roeding,de aceea te rog sa-mi spui din experienta ta ,ce te face sa-l apreciezi mai mult pe unu decat pe celalalt.
Te intreb pe tine pentru ca stiu ca ai ai pe amandoi,dar oricine are experienta cu ei poate raspunde,pentru ca eu nu ma hotarasc pe care sa-l iau :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Da aduce cu Emil,dar nu-l judeca dupa prima inflorire ,o sa vezi ca la anul va inflorii si mai frumos,de obicei la cei din seminte prima inflorire nu e relevanta :)
Eu sper sa isi pastreze caracteristica de acum. Fata de Emil Sahut pe care il am eu, asta din seminte are o culoare mai intensa si o margine inchisa la culoare mai pronuntata. Intre timp s-a mai deschis o floricica si am pozat-o comparativ cu Alsace (singurul cu flori simple inflorit la mine, cum ceilalti sunt tunsi), pentru a vedea diferenta de marime si culoare.
 
E frumos, a meritat asteptarea...si ii sta bine impreuna cu Alsace, se scot unul pe altul in evidenta ;-)
Are cineva idee daca leandrul cu nr 25 e Maria Gambetta?
 

belisima

Well-Known Member
:Deu aveam in plan sa pun un alsace cu emily intr-un ghiveci!!!
am 2 rosii, unul ar fi putut fi hardy :nerd:red, dar nu cunosc diferentele dintre ei....o sa pun unul cu alsace si unul cu un alb steluta....sincer mie imi par mai frumosi cei simpli, de la cei cu flori batute n-am avut bucurii vara asta ca ii strica ploaia intr-una....
 

laural

Well-Known Member
A inflorit si la mine prima floricica la Harriet Newding.
Ma bucur ca floarea corespunde :dans::dans::dans:




 
Ultima editare:

belisima

Well-Known Member
e frumoasa tare , laura!
nu stiu ce ne facem cu leandrii astia ca par mii de soiuri:rofl:mai stau si in ghivece mari!
eu mai vreau un papa gambeta neaparat, pe langa cele 19 soiuri vechi si noi achizitionate, si zic ca gata....
 

Paulyna

Active Member
Ce frumusel,ma bucur ca a corespuns,la mine in loc de Roeding am primit Apricot Queen,adica mia facut o floricica crem in loc de roz-frezul superb al Roedingului....chiar m-am mirat 30 lei leandrul asa mare,ca cei cu nume sunt 35-40 lei si sunt micutzi !
 

laural

Well-Known Member
Al meu chiar a fost micut, nici nu credeam ca infloreste anul asta, dar a crescut frumos si a recuperat.
Mi-s tare incantata !!!!!
 
E superb Harriet...
Eu una am o obsesie cu leandrii, nu ma pot opri din cumparat....e floarea mea preferata...atat de usor de ingrijit si cu flori minunate...
 

cristinaf

Well-Known Member
Ce frumusel,ma bucur ca a corespuns,la mine in loc de Roeding am primit Apricot Queen,adica mia facut o floricica crem in loc de roz-frezul superb al Roedingului....chiar m-am mirat 30 lei leandrul asa mare,ca cei cu nume sunt 35-40 lei si sunt micutzi !
Si eu l-am comandat la Diana, si nu as vrea altceva! :eek:
Pe asta l-as vrea neaparat.
Am si un fix in privinta leandrilor, daca sunt cu flori simple, nu-mi plac cei tip steluta, iar daca sunt cu flori duble, vreau sa aiba petalele aranjate ordonat, sa nu fie ciufuliti. De asta imi place Mrs Roeding!
 
Ultima editare:

Paulyna

Active Member
Mie imi plac toti leandrii si Roedingul il pandeam de mult,cand am vazut la 30 lei...am dat navala zic..am facut afacere buna,cand incolo nu este el...i-am scris mesaj,dar vad ca nu imi raspunde :D
 

MASCHA

Active Member
Paulyna,l-ai comandat la Diana pe numere sau pe denumire ?L-am comandat si eu pe denumire la 30 lei,sper sa fie ce cer !
Stiti cumva ce numar este Mrs Roeding ?
 

Paulyna

Active Member
Da de la Diana il am,il avea la vanzare trecut ca Mrs Roeding Roedingulhttp://dianadia.sunphoto.ro/disponibile_3/98526123 aici am dat comanda
Si asta e floarea la mine....frunze galbene dupa o saptamana pe drum .
 

laural

Well-Known Member
Asa am auzit ca 23 ar fi Provence.
Pentru mine astia doi seaman foarte mult Mrs Roeding si Provence.
Eu am doar nr .23, imi place de el si atat ajunge deocamdata din modelul asta.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus