Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! :D Daca sunt diversi, vor ramane "padure". Daca nu, ii injumatatesc. Nu prea mai am loc de dubluri.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Aici am cele mai multe ore de soare. In stratul de legume n-au ce cauta "buruienile" mele. :D Asa ca aleea era singura solutie. Alinierea e din cauza masinii. Impart aleea cu ea si masina are prioritate. :) Daca vor creste voinici, ori se mai inmultesc mi-oi face terasa suspendata pentru ei... :cool:
 

belisima

Well-Known Member
:eek: wow,adina,cati leandrii :)
dupa prima inflorire o sa tai si eu la unii galbeni cumparati care nu sunt deloc ramificati,mi-a fost mila sa i tai dar prea te invidiez pt tufele superbe pe care le-ai obtinut
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Belisima, si eu ascut deja foarfeca pentru cei mici. O floare vreau doar de la ei ca sa vad cu ce m-am ales, apoi... :evil: Abia vor inflori prima oara. Cei mai multi provin din schimburi. I-am etichetat la primire, insa "ce-i in mana nu-i minciuna". Unii nu au ramificat deloc, desi sunt inaltuti. Oricum am observat ca depinde de varietate talia, rapiditatea cresterii, forma... Am unii pe care sigur ii voi tunde des ca sa ii mentin in limitele dorite si altii care au avut nevoie de un prim imbold ca sa lastareasca si sa creasca mai compact, dar se mentin singuri intr-o forma frumoasa.
 

geodezia

Well-Known Member
na am mutat 3 leandri in vase noi am o intrebare
leandri astia au un singura bat inat de 1 m
ce fac ii las sa faca floare si ii tund
na intrebarea mea este de la ce distanta ii tai ?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Geo, eu zic sa te gandesti care e prioritatea. Vrei acum o inflorescenta sau vrei sezonul urmator mai multe?

Eu zic doar ce as face eu. Daca au deja 1 m ma gandesc ca au fost deja infloriti si stii ce culori ai. Desi ai mei nu au 0,5m doar curiozitatea de a sti ce varietati am ma tine departe de foarfeca. Dar eu prefer tufe, apoi flori. Prin urmare as taia ca sa aiba timp sa lastareasca bogat. De acum au conditii optime de lumina si urmeaza sezonul cald. Cat as taia? Muuult de tot :evil: ! Probabil nu as lasa mai mult de 20 -30 cm, vreo 4, 5 noduri. Ar fi bune niste poze.
Uite aici cat am lasat eu acum doi ani dintr-un leandru cat mine . Si uite-l acum:
 

geodezia

Well-Known Member
na treaba e caa nu trecut nu au facut flori si deci nu le stiu culorile vreau intii sa le vad ochisorii si pe urma ii ciumpavesc deci ii las anu asta sa infloreasca si deci ii tai dupa inflorire la juma de m
pai si pe urma pina in iarna le cresc lastarii ? sa nu intre in iarna ciumpaviti si doar un ciot de asta imi e frica
 

laural

Well-Known Member
Mi-am jsi eu leandrii, aici sunt cei mai maricei :D

Oare daca pun in ghivecele cu leandrii cate 1-2 seminte de Condurul Doamnei (Nasturium) din cei care se lungesc s-ar inpaca unii cu altii ?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cat timp plantele au cerinte asemanatoare, poti combina. Leandrul are nevoie de soare din plin si apa multa vara. Condurasii din cate stiu eu cresc mult. Se vor agata de leandri si ii vor napadi. Cum plantele tale nu sunt foarte mari ... gandeste-te cum vor arata. :?

Vad ca nu le-ai pus leandrilor farfurioare inca. Cand vin caldurile leandrului ii trebuie apa la "picioare" :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Poate eventual o petunie-doua curgatoare in bucatica de pamant ce ramane neacoperita .Si ele doresc soare si apa si coloreaza frumos ghiveciul.Nu fac nici radacini prea adanci ca sa incomodeze leandru (desi el e tare cumsecade si primitor :) ) si sunt si decorative.
 

laural

Well-Known Member
Aha, multumesc fetele....azi ma duc sa le caut farfurii, pt. ca doar saptamana trecuta le-am schimbat ghivecele si aveam doar farfurii mici . Am vazut la cineva Condurasii in ghivece dar nu s-au cototat pe planta ci erau revarsati pe scari ....aratau frumos :visator:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:D Si eu astept cu nerabdare florile lor deoarece de anul asta vor inflori prima oara niste pui. In plus sunt mai avansati ca anul trecut. Deja sta sa-si deschida prima floricica unul prins dintr-un butas luat cand am fost in Thassos. Ma supara doar previziunile meteo care anunta iar frig. Probabil ca vor stagna florile! :(

laural a spus:
?... Am vazut la cineva Condurasii in ghivece dar nu s-au cototat pe planta ci erau revarsati pe scari ....aratau frumos :visator:
Laura, daca nu sunt lasati sa urce nu ma indoiesc ca aratau bine. Mie una mi se pare ca nu ai ghivece prea mari, iar condurasii se intind mult (cel putin eu asa am patit cu ai mei in gradina. Au fost cam invazivi luand din locul altora). Daca se dezvolta bine nu ai avea acces usor la farfurii. Vara eu ud leandrii mei si de 2-3 ori pe zi, daca sunt setosi.

Cum zicea Gabiuta ai putea incerca cu plante diverse sa experimentezi de care esti mai multumita. Eu as pune in unele condurasi, in altele petunii, in altele lobelii. La un moment dat a ajuns la mine intr-un ghiveci flori de piatra. Nu zic ca au aratat rau, dar au crescut cam "grase" de la prea multa apa. Leandrul e un tolerant. In ghivecele lor am inmultit adesea epi. Asta iarna am avut leandrul verde si flori contrastante de epi rosu. :D
 

laural

Well-Known Member
Nu le mai pun nimic anul asta sa creasca ei ;-)
Daca as fi langa ei tot timpul ar fi ceva, dar asa doar socrela are grija si mai bine nu-i dau batai de cap in plus .
Le-am cumparat farfuririi....sa inteleg ca nu au nimic daca ramane apa in farfurie ? sa stiu ce instructiuni sa-i dau dragei mele soacre, sa-i de D-zeu sanatate ca are grija de flori in timpul saptamanii :rose:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Asta depinde de temperatura si substratul folosit, cat de drenat e, cata apa retine. O data ce incepe vara si e cald zi si noapte, apa in farfurie e necesara. Acum cat e rece, am zile ploioase si in plus tocmai ce i-am transplantat si au un colet micsorat de radacini, deci sol suplimentar care retine umezeala, i-am luat temporar din farfurii ca sa nu tot golesc farfuriile. Daca se opresc ploile vor reveni in farfurii pentru ca voi controla eu cantittatea de apa primita. ;-)
 

laural

Well-Known Member
Deci vara cand e cald le trebuie farfurii cu apa. Ai mei sunt acum pe scarile alea si nu ii ploua...e bine si e rau....anul trecut ma enerva faptul ca ploaia le strica florile...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Tot timpul le trebuie farfurii. Cu atat mai mult cu cat ai tai sunt protejati de ploaie. Ai mei au tot anul farfurii, doar ca atunci cand e rece si pluoa prea mult, scurg apa din ele (mai ales cand sunt transplantati recent si ghiveciul e mare).
 

laural

Well-Known Member
Multumesc....O sa o rog pe socrela sa puna apa pana se umple farfuria si vara neaparat sa ude astfel incat sa aiba apa in permanenta in farfurie, e ok asa ?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus