Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

popescu gp

Well-Known Member
Sannanamaria ce munca cu lendrii;felicitari;din cei din Ungaria cel ca rosu trandafir are boboci ;sunt tare curios daca va fi asa.
 

laural

Well-Known Member
Ce tare ! Anamaria spune-mi si mie te rog cum ziceai ca folosesti azotatul la leandrii ? Azotatul un praf alb, asa ca o faina cu usor miros de amoniac ? Mi-a adus un vecin, tocmai si-a pus in camp un camion ;-)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nu ,ala ce se aduce cu camionul pe camp nu e azotat ,e amendament - reziduri din fabricarea azotului - e carbonat de calciu si la azomures se da gratis .

eu acum folosesc asta : http://www.agrolegvaro.ro/complexe-npk/ ... -p-63.html
la noi in magazilnele de seminte se gasesc si la 1,3,5 kg probabail si la voi .In anii trecuti se gasea si cu NPK 20-20-20 asta e si mai bun , dar acum nu mai e :roll:

eu pun o ligura la 10 l de apa ,cam odata pe sapt ( se mai intimpla sa uit cate o sapt :) ), cand sunt in vegetatie ,dupa august nu mai folosesc ingrasaminte .
 

belisima

Well-Known Member
fetelor,pudra aia neagra de pe frunze le dauneaza?i-am pus in ploaie cu speranta sa ii curete dar ma enerveaza negreala aia,se curata doar daca frec cu degetul...eu i-am pus printre plante cu galetusele putin ingropate....la anul trebuie neaparat sa ii mut in ghivece ca lumea.dupa inflorire ii tund drastic pe unii,o fi prea tarziu?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
taierea sa nu fie mai tarziu de sfarsitul lui iulie - inceputul lui august ca sa aiba timp lastarii noi sa creasca pana intra la iernat ,nu imi dau seama ce e pudra neagra :?
 

laural

Well-Known Member
Deci nu e azotat...o sa merg sa-mi cumpar atunci. Cu carbonatul asta ce sa fac oare ? La ce foloseste ? Cred ca e bun la crizanteme ;-) si parca mai erau ceva flori carora le placea...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Teribila colectia, Anna! Cred ca muncesti doua zile cand te apuci de transplantari... De ce folositi azotatul la leandri, fetelor? Prea mult azot duce la cresterea masei verzi, ori leandrul e planta decorativa prin flori. Ori doar ca starter il folositi? N-ar fi mai bun maceratul din gainat? Contine mult azot si e ingrasamant natural. ;-)

Cu toata vremea asta rea eu vreau sa vad flori de leandru. Doi din "grupa mica" (Angiolo Pucci si unul roz-cyclam adus de la greci) se pregatesc sa arate ce pot, doar soarele sa tina cu ei!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu de cand am leandrii ,asta folosesc :) sunt convinsa ca e buna maceratul ,dar mi-e mi scarba sa fac macerate :bolnav: :oops:
eu sunt multumita de cat infloresc si nu am observet sa creasca doar frunzisul si in exces .

da ,pai imi ia cateva zile ,pana cand termin cu transplantarile :roll:


Adina ,dar la tine sunt mult mai avansati ,eu pana la inflorire mai am de asteptat :astept:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Anna, din ce am citit folosesti si ingrasamant complex mai echilibrat (20-20-20). In prima faza dai azotat, apoi treci la celalalt? Cat de des dai din fiecare si cat timp?

Eu am cateva gaini si cum altfel nu ma pot debarasa de gainat, am un butoi in care pun mereu la macerat. Maceratul il folosesc in principal la legume si poate una, doua udari la flori. De obicei la decorative prin frunze.

Or fi mai avansati unii leandrii la mine deoarece au iesit mai repede de la iernat. S-au bucurat de lumina si caldura soarelui pe un hol neincalzit. Ai tai unde ierneaza?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da in anii trecuti foloseam complex npk 20-20-20 ,dar acum nu mai gasesc si de aceea folosesc npk 15-15-15 ,cam odata pe sapt 1 lingura rasa la 10 l de apa .

ai mei ierneza in pivnita cu destul de putina lumina ,ai tai de aia au boboci ca au loc ideal de iernat :D
 

lelia

Well-Known Member
Si bineanteles ca e foarte frumos ! :visator: sa-ti traiasca !
Ii astept cu nerabdare si pe ceilalti dragalasi ! :visator:
 

laural

Well-Known Member
Sotiorul meu a fost iari la Blondy si mi-a adus ingrasaminte...asa ca anul asta sper sa am si eu leandrii infloriciosi. In pus acum nu-i mai bate ploaia, pt. ca anul trecut cum aveau si eu o floare cum dadea o ploaie de ii zapacea :mrgreen:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da ,mai ales cei cu floare dubla si tripla se strica de la ploaie ,cei cu floare simpla nu au probleme cu ploaia :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus