Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi fetelor :hug:
Andreea ! pai cam prea multi :oops: ghivece ...peste 100 mari si mici :) soiuri treizeci si ceva .....cred :D
 

laural

Well-Known Member
Annamaria si eu vreau sa ii tund in toamna asta, deocamdata sunt in floare :D oare cand pot, cel mai tarziu sa ii tund ? Multumesc :hug:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
daca vrei flori si la anul ,atunci acuma trebuie sa tunzi ....dar renunti acum la flori :)
eu tai de obicei ori in august ori primavara !
 

laural

Well-Known Member
Habos e cam mic, eventual ii fac o poza sa vad ce zic fetele sa il tai sau nu :gandit: asta saptamana viitoare pt. ca il am la Bran ;-) , daca tai din el cu mare placere.

Deocamdata pun poze facute acum cateva zile....
 
Sunt superbi!!
Leandrul meu cred ca are paienjeni rosii, arata tare rau, frunzele parca sunt uscate si arse, nu mai sunt verzi...am vazut zilele trecute niste panza de paianjen pe el, intre frunze, iar azi m-am uitat mai bine la frunzele lui si am vazut niste insecte f mici si rosiatice pe dosul frunzelor. Ce sa-i fac? Frunzele isi vor reveni sau raman urate?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Frunzele afectate de paianjenul rosu nu isi mai revin. Trebuie actionat rapid. Se inmultesc repede ganganiile astea.
Unde il tii? Ai mei stau in aer liber in plin soare si nu au avut deloc de-a face cu paianjenii. (alte plante sunt la mine sensibile la paianjen) Iti recomand milbecknok. Are efect asupra tuturor stadiilor paianjenului. In plus nu le place umiditatea. Fa-ti obiceiul sa le stropesti frunzele zilnic. Daca stau afara pune furtunul pe ei, dar nu stropi si florile deoarece multe sunt sensibile la apa si se pateaza.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Si dragii mei leandri au fost harnicuti in lipsa mea. Iata-i:








In plus ma astepta o surpriza la revenirea din concediu. Pe langa puiul de somon obtinut anul trecut (multumesc sannamaria :* ) care avea mai multe floricele , un alt butas primit anul trecut a inflorit pentru prima oara. Am dubii in privinta identitatii lui, asa ca va rog sa ma ajutati. L-am primit ca "Tito Poggi", dar as zice ca e mai degraba Angiolo Pucci. Ce parere aveti?
 
Adina, il tin afara si are soare cam toata ziua. Doar ca nu l-am udat cateva zile pe frunze...si e posibil sa il fi cumparat cu uratii astia rosii. Gasesc milbecknok la fitosanitare?
Treaba cu stropitul florilor nu o stiam, eu am o sticla cu pompa si il un si pe flori.
Cu frunzele ce fac? Arata oribil ....
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus