Leandru - partea a II-a

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

tama

Member
multumesc

locatia in care ne=am mutat ieri este pliiina de flori, in general muscate si hortensii.
cred ca am sa cer proprietarei ceva hortensii ca nu se cade sa "iau" eu ;-)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cateva pozici facute acum doua zile :D

am doua soiuri care au inflorit in premiera la mine :dans:
Harriet Newding -cred ca acest leandru a fost cel mai dorit :indragostit:

si Isle of Capri - un galben foarte deschis .

inca unul nou si superb pe care l-am primit cadou si e un pui din seminte ,l-am botezat Claude :indragostit:
e un crem cu mijlocul galben ,e posibil ca toamna cand o sa primesca mai putina lumina sa se mai inchida ,tufa foarte frumoasa compacta

Mont Blanc

Alb din Italia

Jannoch

unul pe care l-am luat ca Pucci ,dar se pare ca nu e ,trebuie sa-l identific

un somon superb cu floare mare si mijocul galben portocaliu - asteapta sa fie identificat .....


Luteum plenum

Rosu ciclam batut -din comanda de Hu

Apricot Queen

somon simplu de la Gabiuta ,care nu e la fel cu Salmone semplice ,in a doua poza in stanga e Salmone Semplice ,se vede foarte bine diferenta !


Hardy pink

Papa Gambetta

Salmone semplice

Soeur Agnes

Emil Sahut

pomisor Bianco Rosato - il cresc de 4 ani .....

Maria Gambetta




cred ca de data asta am cam exagerat cu pozele :oops: :tavalit:
 

daisy111

Active Member
:hipnotizat: Vai mama ce minunatii!!Nu ma mai satur sa ii privesc!Toti numai unul si unul! :clap: Intradevar Harriet Newding este foarte special :indragostit: ,dar toti ma dau pe spate :visator: ,cel putin copacelul.. :visator: :visator: :visator: :indragostit:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi Daisy !
da copacelul e superb ,si anul asta e prima data cand infloreste pt ca pana acum incontinuu a fost taiat si nu a apucat sa infloreasca !
asta ca sa ajunga la forma asta .
dar il mai las o sapt doua si iar il tund ca deja incepe sa aiba lastari prea lungi :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vai de mine acum imi dau seama cam cate ghivece ai de carat toamna in beci :rofl: Sunt foarte frumosi si da, Harriet ala e special, cu dungulita aia, minunati :indragostit:

:hug: Hehe, ma simt mandra ca am un leandru pe numele meu :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Mersi Claude !
pai am cateva zeci de ghivece ,acum am probleme cu udatul :rofl:

am vrut sa-i pun numele de Claudia ,dar deja exista unu cu aceasta nume ,asa ca ramane Claude :rose:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai poate era mai bine sa-l botezi Happy, ca e progenitura lui, el mi l-a trimis cand era un betisor de 20 cm :rofl:
 

belisima

Well-Known Member
:D uite,claude,si pe fratele astuia crem de la hapy,tot asteptam sa infloaresca si leandrul crem ,care este...asa
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
poze noi :
Isle of capri ,Harriet N ,Doctorul,Jannoch

alb italian,Somon Gabiuta - cred ca e Soleil levant ,somon dublu adica Apricot Quuen ,Hardy pink

Papa Gambetta,Salmone semplice ,Soeur Agnes ,Emil Sahut

somon cu flori mari


si un pui obtinut din seminte in 2010 ,pana la urma a iesit si ceva special ...zic eu :) pot sa spun ca e apropae rosu ,flori medii ,tufa frumoasa ,se ramifica singur destul de bine ,fara taieri .
la 37 de grade i s-au ars un pic florile ,dar nu a fost singurul care a patit asa :roll:

ar trebuii sa-i dau un nume :)
 

tama

Member
:hipnotizat: :hipnotizat: waw ce frumuseti.
abia astept sa se prinda si ai mei, daca se va prinde ceva din ei
am luat o gramada de butasi, toate nuantele
am mai luat acum 2 ani si nu s=a prins nici macar unul :(
sa speram ca de data asta voi avea noroc :rugaciune:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
a inflorit leandrul de la Adina :hug: care se pare ca e Louis Pouget :dans:
ce sa zic e unul din cei mai spectaculosi leandrii ,flori superbe uriase si parfumat :indragostit:

Maria Gambetta , Claude ,rosu ciclam dublu

somon flori mari
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus