Jasmin

anette_b

Member
sunt tare fericita ca imi cumpar un Jasmin sambac 'Grand Duke of Tuscany'.
unul mareeee! cred ca trebuie ingrijit similar cu gardenia. adica e tot acidofil.

ii voi face poze cand il aduc acasa , peste cateva zile.
 

anette_b

Member
multumesc !

la poze nu da bine inca :oops: . au cazut toate frunzele cand a avut paianjen si acum are frunzulite mici si boboci. e cam dezbracat.
dar bobocii ii pozez.

am cumparat de pe net .
 

pesi

Member
Buna,
Eu am un Jasminum polyanthum, a stat cu bine peste iarna in balconul inchis si a dat frunzulite, dar cum a venit un pic soarele nu i-a mai placut, e putin pleostit si o parte din frunzulite sunt uscate
Nu a dat bobocei deloc
Ce sa ii fac ?
Ma gandeam din cate am citit :
- sa ii schimb ghiveciul - este mic, cel cu care l-am cumparat ,
- sa il mut mai la umbra si
- sa ii pun putin ingrasamant
Voi ce ma sfatuiti ?
 

Roxana

Active Member
Deobicei Jasminum-ului ii place lumina sau soarele, dar daca l-ai obisnuit la semiumbra probabil se acomodeaza mai greu cu soarele. Il poti tine intr-un loc luminos, dar fara soare sau la semiumbra (vezi cum se acomodeaza mai bine...in cazul asta incearca sa-i oferi aceeasi cantitate de lumina ca si atunci cand il tineai pe balcon)
Oricum peste iarna Jasminum-ul mai pierde din frunze. Rupe-i frunzele uscate si incepe sa-i administrezi ingrasamant cam o data pe luna. Frunzele pleostite sunt un semnal ca planta are nevoie de apa.
Mai ai rabdare cu el, va si inflori...pana in iarna mai e timp. :D Si vezi sa-l feresti de caldura, care are o influienta negativa asupra infloririi.
De transplantat poti sa-l transplantezi daca pamantul este din acela cum este si in florarii (usor, ca un burete). Poti scoate putin planta (cu tot cu coletul de radacini) ca sa vezi daca radacinile sunt prea mari si nu mai incap in ghiveci. Daca il transplantezi, vei intarzia inflorirea.
Multa bafta si sa ne tii la curent cu evolutia plantutei!
 

pesi

Member
A fost obisnuit la lumina, dar si in locul unde l-am mutat acum are lumina, mai putina dar tot pe balcon este, doar in alt colt
Am rupt frunzele uscate, l-am transplantat, era in pamantul de la florarie, avea radacinile infasurate ca un colet si nu mai incapeau
am udat si am pus ingrasamant
Acum asteptam
Multumesc mult pentru ajutor
 

anette_b

Member
sambacul meu grand duke a inflorit. pun poze ...dar nu acum.

totusi nu pare foarte in regula pt ca are mai multe flori decat frunze. e aproape chel !!!! iar !!! si nu stiu ce pb are. avea frunze mici crescute recent si au inceput sa cada. oare am pus cam multa apa sau are iar paianjen ?
florile se deschid dar eu vreau sa ii creasca frunze.
 

akhalteke

Member
Foarte frumos, Dya! Felicitari!
Are si vecina de sub noi un Jasmin, dar n-am vazut inca nici o floare la el.
 

anknic

Active Member
tb.sa-l parasc pe jasminul meu: anul trecut am primit un lastar (de la kerkyra :hug: ), l-am inradacinat cu grija (intr-un ghiveci f.mare in care mai erau si alti chiriasi...sub pet), s-a prins, a inceput sa creasca si...a inflorit :)

anul asta e ditai tufa (ca mi-a fost mila de el sa forfechez) si niciun boboc...nimic :(

i-am zis ca daca intr-o luna-doua nu infloreste il frezez...
 
D

dyayzh

Guest
Foarte frumos lastarit jasminul tau, Marie :D Al meu e un crac lung si atat :cry:
 
Sus