Jasmin

D

dyayzh

Guest
Adite, eu nu l-am tuns. L-am pus intr-un loc unde seara are soare din plin, il ud cand e pamantul uscat, i-am pus 2 betisoare de ingrasamant si a inceput sa se dezvolte :D
 

adite

Active Member
Multumesc, Dya! Am citit ca jasminul se tunde primavara si se ciupesc lastarii tineri, dar acum este vara si nu stiam daca mai merge operatiunea. A crescut binisor, odata cu bobocii, dar in varf nu mai are cum sa creasca pentru ca acolo au fost florile. Daca se ramifica singur, este perfect. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Dan! :hug: E minunata, intr-adevar!
O am de anul trecut, peste iarna n-a fost foarte fericita dar a rezistat, si acum am vazut-o cu floricele...m-am topit. Nici macar nu stiam ca e un jasminum in ghiveciul ala
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
iudit a spus:
Wowww!Mor de ciuda!Uite dihania mea cat e si nici nu vrea sa faca flori!

dupa paternul frunzelor si mugurii din colt pare a fi Dame de Orleans . nu i asa? :marfa:
Nu stiu Dane de care este.Ceea ce vezi tu in colt e de la alt jasmin,ala e Dame de Orleans,dar dihania nu stiu de care-i si nu-i la fel cu celalalt.
Dar ce sa-i fac sa infloreasca?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e f bine , cel de dimineata nu e benefic doar oamenilor :D

poxicuta a spus:
a sosit si al ieri, ii fac poze cand se deschide floarea! :rose: :salivat:
sa vedem , inseamna ca ai primit coletul , e bun asa :marfa: ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Iudit , nu l cunosc , personal am incredere doar in cele de la Peters cu care lucrez de peste 4 ani

Ratio mi se pare cam tras de ureche , prea mare finalele pentru un mijloc asa mic , e ca si cum ai pune un stimulator de frunze cu unul floral, se cearta in sol , radacinile produc ceva si partea aeriana altceva , echilibrul ala nu trebuie stricat
Ar fi fost interesant la un 19-6...10-13 cel mult
Asta e singurul lucru de urmarit caci fertilizarea se face cu precadere primavara pentru o infruzire corecta , urmata de unul pentru inflorire in mijlocul verii si apoi un final de sezon cu unul stimulator de rezistenta si intarire radiculara sa treaca peste iarna

cam asa ceva , eu le zic in ratio aprx

primavara -- 5-2-3
vara --- 3-2-5
toamna --- 1-3-2

succes
 
Sus