Jasmin

lelia

Well-Known Member
Chiar e frumos ! sa te bucuri de el !
Nici al meu nu arata prea stralucit ,are doua buchetele cu boboci ,dar nu-mi place cum se dezvolta ,ceva nu-i convine.........
 

anette_b

Member
la mine a inflorit un jasmin cu flori mici. am mai avut ceva asemanator , cred ca polyanthum (daca asa se scrie) care a rezistat cam putin. insa acesta miroase mult mai frumos , l-am cumparat anul trecut , butas mic si acum a inceput sa creasca si a inflorit. cred ca e Jasminum officinale . ii voi face poze poate ma ajutati la identificare.
 

anette_b

Member
am descoperit dupa o cautare mai atenta pe net ca e jasmin azoricum. are frunze penate cu 3 lobi si e singurul care arata identic cu al meu. :D
mai are si alt nume ?
 

magda

Active Member
Moderator
Sa laud si eu un frumusel parfumat - Jasminum Grandiflorum
http://magdasomesan.sunphoto.ro/Plante_ ... r/76213632
http://magdasomesan.sunphoto.ro/Plante_ ... r/76213642
Sa va povestesc ce mi s-a intamplat - una din multele pisici a rupt un varf de lastarel cu 2 frunze si de vreo 3 cm. Fiindu-mi lene sa ma duc sa-l arunc la gunoi, l-am infipt in ghiveciul cu planta mama. Sambata cand mi-am amintit de el, am vrut sa-l arunc si avea o radacinuta de 3-4 mm. A ajuns intr-un paharel cu pamant si sper din suflet sa reziste. Se pare ca jasminul este a doua planta preferata a pisicilor, pt ca au mai rupt 2 lastari. Pe primul loc sunt achimenesii; oriunde i-as pune tot pe jos ii gasesc :x :eek:f:
 

adite

Active Member
Ce frumos! Si mirositorul meu, de la Dan, a inceput sa miroasa. :D Are doua floricele, destul de mici si cu aspect diferit una fata de celalta. Poze fac maine.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Acum ce sa zic , am 5 infloriti in sera , bestial , dar asta Mysore ori il prind pe final dar parca nu are forta , dar e un spectacol
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Al meu are azi-maine 1,50 m,inaltime,nici nu mai stiu cum sa fac cu lastarii,dar flori ...ioc! :eek:f:
 

adite

Active Member
Florile au cazut, deci cam doua zile tin, pe caldura asta. :( Intrebarea este ce fac acum pentru ca plantuta sa se ramifice? O tai, cat anume si cum pot pune partea taiata la inradacinat? Se ramifica singura?
 
Sus