Ipomoea imperialis

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am patru culori,la toamna va ofer seminte cu nemiluita.Atentie unde le plantati pt ca daca sunt alte plante in apropiere se inlantuiesc in jurul lor.Ale mele s-au prins si de vita de vie,si de trandafiri,de crisanteme,de gardulet,peste tot pe unde au vrut.Am incetat sa le mai descalcesc,ma dau batuta in fata invaziei lor,dar tot imi plac.
 

Mali_

Member
Mnina a spus:
Am patru culori,la toamna va ofer seminte cu nemiluita.Atentie unde le plantati pt ca daca sunt alte plante in apropiere se inlantuiesc in jurul lor.Ale mele s-au prins si de vita de vie,si de trandafiri,de crisanteme,de gardulet,peste tot pe unde au vrut.Am incetat sa le mai descalcesc,ma dau batuta in fata invaziei lor,dar tot imi plac.
Te rog sa ma treci si pe mine pe lista pentru seminte. Si imi spui ce iti pot oferi la schimb.
 

nimf3

Member
Cum trebuie sa fie ghiveciul???Mai mic, mai mare?Cum eu nu dispun de gradina... :( Ca am facut si eu rost de un puisor: Ipomoea multifida Cardinal Climber :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mirela asa sunt,in fiecare dimineata te bucura culorile lor;
Mali cu placere si fara nimic la schimb;
Nimfica mica eu le-as pune intr-o jardiniera si au nevoie de un arac sau mai multi.
 

nimf3

Member
Mnina a spus:
Mirela asa sunt,in fiecare dimineata te bucura culorile lor;
Mali cu placere si fara nimic la schimb;
Nimfica mica eu le-as pune intr-o jardiniera si au nevoie de un arac sau mai multi.
Am pus un cerc, creste foarte repede si deja s-a si agatat .In jardiniera nu prea am cum ..din diferite motive, de aceea am intrebat de ghiveci, de marimea lui.Are vreo reactie planta daca nu-i place ghiveciul(ca e prea mic), cum pot sa imi dau seama :gandit:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Acum depinde si cate seminte ai pus in ghiveci,in jardiniere s-au dezvoltat bine,cred ca si in ghiveci va fi la fel.SUCCES si poze asteptam.
 

andrada2003

Member
Eu am plantat seminte in primavara, pe langa gard, si ma tot enervam ca nu iese mai nimic. In perioada ploilor, parca le-a stropit cu apa vie, s-au intins si s-au inmultit de nu-mi vine sa cred, acum nu mai stiu cum sa le dirijez, au trecut de gard (2,20 m inaltime), la baza s-au intins ca nebunele... Le-am pus pe silk de undita, pana la urma, serpuit pe gard, si tot mai cresc.Poate fiindca stau in plin soare toata ziua??...
Pacat ca nu am decat o culoare, cea clasica, mov inchis, dar sunt splendide! Nici nu-mi vine sa cred ca au iesit din 3 plicuri de seminte...
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Din cele albe si rosii nu am mai vazut,se deschid si inchid ca si celelalte?
Splendidutze!
 

IZA

Active Member

Ale mele zorele....... primele sunt din cele obisnuite . Cele mov cica sunt albastre :x si cat le-am mai bibilit ca sunt albastre ca cerul cica. Of, Doamne!! nici macar una din aceea nu e..... si frumoasa mea zorea uriasa ca asa-i zic eu, ca e cat palma. M-a uimit intr-o dimineata cate flori avea si m-am intors dupa aparat ca plecam la serviciu. Mi-a bucurat dimineata si mi-a creat pofta de munca :rofl:
 

IZA

Active Member
:) Am vazut ca a inceput sa faca seminteeee

Mi-a promis o prietena draga din Canada ca-mi trimite si de culoarea laptelui cu cacao :)
O sa strang cu siguranta, una n-o sa scap :rofl: O sa cercetez sa cumpar si alte culori sa umplu gardurile , chiar daca o sa am ce smulge dupa ce rasar.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Daca e ipomee doar dimineata,soarele o face sa se inchida,rezista mai mult cand e noros sau ploua.
Incearca sa pastrezi semintele.
 

nimf3

Member
intreb pt ca la mine ...doar 1 zi a durat. :( si asa de frumoasa este :idea:. e prima data cand am aceasta floare si nu stiu cum se comp.
 
Sus