Ipomoea imperialis

aleynad

Active Member
Moderator
iza, ffff faina ideea cu cortul din zorele
am vazut si eu ceva de genul asta in revista Gradina mea de Vis, doar ca erau alte plante
oricum f frumos :D
 

gomez99

Well-Known Member
nimf3 a spus:
intreb pt ca la mine ...doar 1 zi a durat. :( si asa de frumoasa este :idea:. e prima data cand am aceasta floare si nu stiu cum se comp.
pai daca are conditii - apa si soare - un singur fir acopera un gard intr-o vara. este foarte expansiva. nu e afectat la fel de intens de soare ca zorlele obisnuite.
 

nimf3

Member
gomez99 a spus:
nimf3 a spus:
intreb pt ca la mine ...doar 1 zi a durat. :( si asa de frumoasa este :idea:. e prima data cand am aceasta floare si nu stiu cum se comp.
pai daca are conditii - apa si soare - un singur fir acopera un gard intr-o vara. este foarte expansiva. nu e afectat la fel de intens de soare ca zorlele obisnuite.
are toate conditiile , imediat s-a dezv, dar mie imi pare rau nu rez. mult florile.
 

IZA

Active Member
Aleynad, ma bucur ca ti-au placut. A fost de munca cu ele pentru ca numai cum voiam eu nu se suiau asa ca anul acesta am renuntat.Am impletit acolo la ele de nu stiu cate ori. O data le-am tuns cu foarfeca pt gard viu. Au renascut. Sa nu spun cate am smuls anul asta din acel loc. Daca nu aduni semintele VERZI ( munca de chinez) chiar ca-s invazive. Langa garduri e bine sa le tinem ca prin gradina rasar peste tot.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
După ce câţiva ani mi-au apărut doar zorelele comune roz deschis , anul acesta m-am trezit şi cu un fir contrastant de zorea albăstruie: , care mi-a plăcut mult.
Am văzut apoi pe un gard zorele cu nişte culori mult mai intense (aparatul foto nu le redă corect): cyclam intens şi violet închis:

Cum la anul aş vrea să populez nişte garduri cu toate aceste culori, vă rog lămuriţi-mă: seminţele produse de fiecare plantă respectă culoarea originară? Ori prin polenizare apar surprizele... :wink: (nu am experienţă cu zorelele, dar am observat fenomemul de ex. la mirabilis, unde galbenul a devenit pe rând galben cu striaţii tot mai ponunţate de vişiniu până culoarea dominantă şi-a spus cuvântul :eek: ). Deci, cum e cu zorelele? Are rost să mă chinui să culeg seminţele pe culori? Sau oricum sunt "surpriză"? :)
 

gomez99

Well-Known Member
zorelele nu sufera mutaii prea rapide, asa ca poti sa culegi linistita pe culori. numa hibrizii instabili pot avea recesive. aduca dai peste o culoare abia formata si la un moment dat din seminte apar unul sau mai multre dintre culorile de baza.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sper cit de curind de la mine .............. :) insa este pentru zonele climatice 10-11.nu stiu daca rezista gerurilor noastre . :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:oops: vaiiiiiiii..........tuuuuuuuuuuu..............de ce ma faci sa zic mai multe??? :oops: :evil: :oops: :)
 

IZA

Active Member
:tavalit:
E frumoasa floricica asta !! Mai bine zis interesanta dar eu cred ca are floricica mica mica :rofl: Vorbeam de floricica sa nu interpretati cumva..... radeam de ce a spus alfa si cum a reactionat Gabiuta..
ce sa fac daca nu ma pot abtine din ras?..... :tavalit: .
 

IZA

Active Member
:wink: Sa te bucuri de ea si sa ne-o arati si noua! Eu sunt curioasa ce o sa iasa din semintele celei roz cu danteluta pe care le-am avut anul trecut. Doua sunt rasarite pe locul unde au fost anul trecut. :wink:
 
Sus