Ipomoea imperialis

zi_inflorata

Member
Moderator
nu-i nimic. Am sa mai caut si eu prin magazine. sau poate mai dau o fuga in toamna asta si merg la cersit direct la sursa :rofl:
 

v.cristina

Active Member
nu stiu la voi cum este dar la mine anul acesta este prapad in productia de zorele :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: am creeat o multitudine de cuiburi cu seminte de zorele si au rasarit abia 5%

unde mai pui ca cele putine rasarite au fost atacate de nu stiu ce lighioane ce le-au ciuruit frunzele

sunt vai mama lor !! cred ca nu prea le prieste timpul asta ploios :cry: :cry:
mare pacat !!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am patit-o si eu. N-am decat una, pusa in ghiveci la serviciu, dar am gasit-o cu gauri in frunze.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
deci toata lumea are probleme...si eu care ma gandeam ca e ceva in neregula cu mine pt ca nu mi-au iesit deloc zorelele albastre pe care le-am semanat in primavara...am doar zorele mici, albe, salbatice, ciuruite ca si cum ar fi fost decupate pe frunze :(
 

IZA

Active Member
Am pus si eu zorele albastre dar atunci cand nu m-am mai asteptat au rasarait . Adica acum doua saptamani-trei. Acum sunt deja cocotzate . Celelalte aveau deja flori cand au rasarit . Am una mai deosebita zic eu, zic asa ca n-am mai vazut pe aici si am primit semintele de departe (Canada). Numai una a rasarit dar e superba. Are frunzele paroase aspre, si florile mult mai mari
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si la mine au rasarit, dar au ramas la stadiul de doua frunzulite, si alea gaurite, desi am tot imprastiat Optimol prin gradina. Si am pus o gramada :cry: Iza, e superba floarea. Ce n-as da sa am si eu gardul albastru acum, dar nu se poate :(
 

IZA

Active Member
:D Merci fetelor :D dar azi dimineata era plinaaa si am vazut abia cand erau inchise florile si n-am apucat sa fac o poza. :( Si cand ma gandesc ca am primit seminte si din cele albe dar ioc, nici una. Semintele acesteia erau mult mai mari decat celeleate si de culoare galbuie , asa ca un bob de fasole. Pandesc seminte dar parca nu vad...... :?
 

IZA

Active Member


Azi am pozat-o . Am rupt una obisnuita si am plasat-o langa ea sa vedeti diferenta :)
 

sorina

Active Member
Iza , superba zoreaua ta . Te rog sa-mi pastrezi si mie seminte la toamna
Asta am uitat cum se cheama , dintr-un plic doar ea mititica :oops: :?

ipomoea alba

mai urmeaza citeva , daca va da putin SOAREEEEEE :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :eek: :eek: :eek:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiu si ele ca sunt primele pe lista ta de flori preferate.............Sa-ti traiasca!
 

sorina

Active Member
Corect :pa: :dans: :nu stiu:

Ipomoea Scarlet este cea din poza de mai sus , cea roz
Acum am descarcat si restul pozelor
Ipomoea Cardinal Climber si tricolor .


Din pacate din semintele de Ipomoea tuberosa ( cit un simbure de pruna si la fel de tare ) n-a iesit nimic , din 5 buc . Au fost foarte tari . Va rog daca cineva a reusit sa iasa flori din aceste seminte de tuberosa spuneti-mi si mie cum ati procedat .
 
Sus