Inmultire leandru prin seminte

vist

Member
Nimic

Buna seara !
Ma bucur ca va ...revad !
Eu am numai vesti proaste!!!!!!!!! Nimic, da` NIMIC !!!
Undeva gresesc dar nu stiu unde !!!! Zilele astea voi incerca si metoda cu servetelul...am gasit un topic si ....voi incerca !
Va felicit pe voi, cei ce ati reusit !!! BRAVOOO !
O seara placuta !
 

iris

Active Member
Re: Nimic

vist a spus:
Buna seara !
Ma bucur ca va ...revad !
Eu am numai vesti proaste!!!!!!!!! Nimic, da` NIMIC !!!
Undeva gresesc dar nu stiu unde !!!! Zilele astea voi incerca si metoda cu servetelul...am gasit un topic si ....voi incerca !
Va felicit pe voi, cei ce ati reusit !!! BRAVOOO !
O seara placuta !
:eek: Cum asa? Scriu iar cum am procedat de data aceasta. Mi-am realizat din flacon de 5 litrii un ghiveci adica l-am taiat cam la o palma. Apoi am asezat in el substrat de rasaduri ( pamant la punga din magazin ) deasupra pt. a nu folosii multe pastile de truba am hidratat cateva apoi le-am desfacut din plasuta lor si le-am sfarmat deasupra pamantului avand cam o grosime de un deget . Am luat fiecare samanta in parte si le-am asezat culcat pe acest pat de pamant apasand usor sa faca aderenta la substrat. Cu un pulverizator am udat semintele bine dupa care am acoperit ghiveciul cu un ziar. Nu am acoperit semintele cu pamant!. Am asezat ghiveciul langa calorifer pe un scaunel . Zilnic verificam daca pamantul de deasupra da semne de uscare si daca era cazul le mai pulverizam putin cu apa.
 

vist

Member
...si maine e o zi !!!!!!!!!!!!!

Buna !
Asa am sa fac.
Maine cand vin de la scoala voi relua...prin doua metode !
Doamne ajuta !
O seara buna !
Vist-Roman
 

diana999

Active Member
Mie cea mai simpla metoda mi se pare cea cu servetzelul pt ca nu trebuie sa folosesti pamant.
Eu am pus un servetzel intr-o caserola transparenta,in care am pus semintzele.Le-am stropit bine :D si apoi am pus capacul.Temperatura 25grade aprox.
Bafta :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
PEPE a spus:
Buna!
Semintele mele au germinat, cam greu, dupa aproape 3 sapt., dar acum ca am reusit va rog sa ma invatati ce trebuie sa fac mai departe. Cand le mut in ghivece, cum o fac si alte secrete pentru ca reusita sa fie deplina? Multumesc!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pepe aici sa vii. Apasa butonul de POSTREPLAY. Si mesajul pe care o sa-l scrii o sa apara aici, in continuarea discutiei.
 

vist

Member
Felicitari !!!

Nu am cuvinteeeeeeeeeeeeee!!!...Bravoooooooooo !!!!
Nu am noroc la leandru, e clar !!!!...dar lasa ca sigur (?) am noroc in alta parte....Oare !?!?!?!?
 

iris

Active Member
Re: Felicitari !!!

vist a spus:
Nu am cuvinteeeeeeeeeeeeee!!!...Bravoooooooooo !!!!
Nu am noroc la leandru, e clar !!!!...dar lasa ca sigur (?) am noroc in alta parte....Oare !?!?!?!?
Eu nu uit promisiunile. Cum se incalzeste vremea i-am expediat. Iti scriu inainte un mp sa-mi confirmi adresa.
 

iris

Active Member
Re: Felicitari !!!

vist a spus:
Nu am cuvinteeeeeeeeeeeeee!!!...Bravoooooooooo !!!!
Nu am noroc la leandru, e clar !!!!...dar lasa ca sigur (?) am noroc in alta parte....Oare !?!?!?!?
Eu nu uit promisiunile. Cum se incalzeste vremea i-am expediat. Iti scriu inainte un mp sa-mi confirmi adresa.
 

iris

Active Member
Din informatiile gasite pe net peste 3 ani dar nu cred pana nu vad asa ca, asteptam . :astept: Daca infloresc intre timp dau de stire :)
 
Sus