Inmultire leandru prin seminte

vist

Member
....iar io ma uit cu jind!!!! ...oare ai mei vor iesi ???
...si daca vor iesi ...cum am sa ma descurc dupa ?!?!?!??!
In orice caz astia sunt superbi !!!!
Felicitari si Doamne ajuta !!!!!
 

iris

Active Member
Re: lendri

popescu gp a spus:
Felicitari Iris pentru realizare;m-ai facut sa pun si eu acum in primavara la incoltit seminte de leandru galben si o specie din insulele Canare care inca mai are seminte si sper sa le usuce cat mai repede sa le pun la incoltit;sunt curios dupa cele spuse de voi ce culori vor mai iesi
:clap: Bravo. Sa populam Romanica cu leandrii. :) Curioasa sunt si eu ce culori vor fi ai mei insa din informatiile culese de pe net am aflat ca, infloresc doar dupa 3 - 4 ani. :astept:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pai e norma sa fie asa ca planta trebuie sa ajunga la o maturitate cat de cat pentru a inflori dar nu se stie niciodata.
Parca vad ca dupa vreo 3-4 ani o sa va cer eu sa imi dati leandrii.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

vist

Member
Leandri

Buna dimineata !
Semintele mele nu dau inca nici un semn de viata!!! Astept !
Au o temp de aprox 20 grade si le stropesc de 2-3 ori pe zi pentru pastrarea constanta a umiditatii!!!
Apropo !!! Am trimis 3 plicuri cu cate 4 pastai !!!Cred ca de 2 plicuri ar mai fi! Cine mai doreste, no problem!!!
Vreau sa stiu cum pun si eu poze pe forum! Iertati-mi nestiinta !!!( sunt incepator !!!)

O saptamana frumoasa si ..HAI LA GRADINARIT !!!
Vist-Roman
 

dana_rusu

Member
eu am adoptat metoda clasica cu servetel,care incoltesc le pun in pastilute jefy direct ,sper ca pana atunci sa se mai incalzesca.
 

iris

Active Member
Mult noroc fetelor va tin pumnii.
gabiee le-ai acoperit cu pamant pe urma sau le-ai lasat asa ?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
din prima tura mie mi-au ramas trei plantute :( s-au uscat una cite una asa cum zice Riana! acum am pus alta tura din semintele de la Vist :D [ multumesc] sper sa-mi iasa mai bine :?
 

iris

Active Member
gabiee a spus:
iris a spus:
Mult noroc fetelor va tin pumnii.
gabiee le-ai acoperit cu pamant pe urma sau le-ai lasat asa ?
nu le-am mai acoperit cu pamant
trebuia ?
:?
Nici eu nu le-am acoperit. :) Azi am sa pun la germinat iar seminte de leandru si voi proceda la fel n-am sa le acopar cu pamant . Am primit si eu cateva seminte de la vist . Sper sa am recolta buna. :)
 

diana999

Active Member
dana_rusu a spus:
eu am adoptat metoda clasica cu servetel,care incoltesc le pun in pastilute jefy direct ,sper ca pana atunci sa se mai incalzesca.
Dana,au germinat semintzele tale? Azi am folosit si eu aceeasi metoda.Sunt curioasa sa vad in cat timp germineaza. :gandit:
 

iris

Active Member
vist cum stai cu semintele? Eu curand adun recolta 2 :) mai exact voi repica plantutele germinate dintr-o jumatate de pastaie de leandru. Celelalte pastai le-am facut cadou nu mai aveam unde sa pastrez in casa la fereastra atatea paharute cu plantute . Oferta ramane valabila cand se incalzeste vremea iti trimit puisori de leandru din recolta 1.
Fetelor cum stati cu puisorii de leandru ? Eu azi le-am pus cate un bat si i-am legat majoritatea fiind maricei au cate 8 frunzulite.
 

gabiee

Active Member
si ale mele au cam 2 cm , cu 2 frunzulite , acusi trebuie sa le pun separat in pahare - poate sambata ....
 
Sus