Inmultire leandru prin seminte

vist

Member
Da !!! Fara discutie !!!
Am pus 3 pastai!!! Si in paharute dar si in o ladita ptr rasaduri !
Sa vedem acum ce o iesi !

Vist-Roman
 

dana_rusu

Member
Vist, sincer nu m-as supara daca mi-ai da si mie cateva seminte poate in primavara o sa am si eu ce sa-i dau la schimb :?
 

riana

Active Member
vist a spus:
Buna seara !!!

Am citit si rascitit mesajele din topic si in seara asta ma apuc sa pun semintele in pamant !

1. Daca mai aveti ceva sfaturi de ultima clipa, va rog nu ezitati!
2. Imi raman in jur de 10,15 pastai leandru, roz spre rosu, simplu. Din o pastaie ies cam 40-50 seminte (ochiometric). Cine doreste...CADOU !!!
3. Am 7 leandri mari, 1,5-2 metri de diferite culori (alb, galben, roz spre rosu, roz) dar nu am rosu inchis SI IMI DORESC FFFF MULT! Cine ma ajuta ??? Cumpar, la schimb sau ...primesc cadou, seminte, butasi, pui sau chiar leandru matur !!!
4. Cam atat !!!!!! Asa cum se vede sunt incepator, pe lista si deci si ...timid ! Dar imi place sa citesc ceea ce scrieti si imi scot ceea ce ma intereseaza !!!
Va multumesc ptr .tot !
...asa cum spuneam ....o seara buna !

Vist-Roman
semintele care le-am pus eu erau de la un leandru rosu . in primavara daca vrei iti trimit o plantuta.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Vist mai am eu cateva seminte de leandru rosu.Dar problema e ca nu mai stiu cat de rosu este.Tu ziceai de un rosu inchis iar eu tot incerc sa imi amintesc culoarea lui si nu mai pot.Poze nu am cu el ca nu am fost harnica in vara deci daca vrei sa risti legat de culoarea lui scrie-mi un pm ca sa iti trimit semintele.
Il luasem anul trecut in primavara si cum nu l-am avut mult timp am uitat complet culoarea lui.
Rosu e sigur dar cat de rosu habar nu am.
:roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Ar fi ceva!
Mai ales ca a stat langa leandrul portocaliu si poate s-au iubit ei asa ca intre leandrii.
:) :) :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da.
:oops:
Imi pare rau ca in vara nu am apucat sa le fac poze dar era cel mic si mai mic si nu am avut timp de chestii din astea.
:wink:
Anul acesta voi face si poze.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
din seminte nu ies aproape niciodata culoarea plantei mama :( [ din pacate] dar am citit ca dintr-o singura pastaie pot iesi culori diferite :D si din seminte ies combinatii si culori foarte frumoase ! asa ca merita incercat ! :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mamaaa :eek: cite ai ! si cit de frumoase sunt ! ale mele s-au oprit in stadiul doua frunze si nu mai vor sa se miste si gata :? plus ca mi-au rams vreo 4 sau cinci plantute :x in fiecare zi mai lesina cite unul si nu stiu de ce :? sunt pe pervarz au caldura ,au lumina ,au de toate :?
 

iris

Active Member
sannamaria a spus:
mamaaa :eek: cite ai ! si cit de frumoase sunt ! ale mele s-au oprit in stadiul doua frunze si nu mai vor sa se miste si gata :? plus ca mi-au rams vreo 4 sau cinci plantute :x in fiecare zi mai lesina cite unul si nu stiu de ce :? sunt pe pervarz au caldura ,au lumina ,au de toate :?
:( M-ai pus pe ganduri. Eu nu am avut probleme cu ale mele dar preventiv am sa le stropesc cu Previcur. Nu stiu daca e bine nu l-am folosit niciodata pana acum ( am auzit despre dansul de la VioletaB ). Astept seara sa le iau prin surprindere :giggle: pana atunci fac rost de solutie. Si ale mele sunt asezate tot pe pervaz la fereastra nu le-am facut nimic special le ud cam o data la doua zile si peste zi deschid fereastra sa intre aerul sa le caleasca putin de exemplu azi le-am aerisit cam 2 -3 ore.
 

diana999

Active Member
felicitari pt plantutze.foarte multe si frumoase.
La ce temperatura au germinat,si la ce temperatura le-ai tzinut dupa?
 

iris

Active Member
diana999 a spus:
felicitari pt plantutze.foarte multe si frumoase.
La ce temperatura au germinat,si la ce temperatura le-ai tzinut dupa?
Cutia cu semintele puse la germinat am asezat-o langa calorifer unde ziua era aprox. 27 de grade iar noaptea aproximativ 30.
Dupa germinare am asezat plantutele la fereastra unde temperatura e de 24 - 27 grade.
 

popescu gp

Well-Known Member
lendri

Felicitari Iris pentru realizare;m-ai facut sa pun si eu acum in primavara la incoltit seminte de leandru galben si o specie din insulele Canare care inca mai are seminte si sper sa le usuce cat mai repede sa le pun la incoltit;sunt curios dupa cele spuse de voi ce culori vor mai iesi
 
Sus