Inmultire leandru prin seminte

popescu gp

Well-Known Member
inmultire

Felicitari iris pentru reusita inmultirii leandrului prin seminte;pe viitor stiu si eu cum sa procedez desi sunt inca nelamurit :cu puful de le seminte:se scutura sau se pune o data cu semintele pe substratul umed.Multumesc pentru lamuriri.
 

iris

Active Member
Re: inmultire

popescu gp a spus:
Felicitari iris pentru reusita inmultirii leandrului prin seminte;pe viitor stiu si eu cum sa procedez desi sunt inca nelamurit :cu puful de le seminte:se scutura sau se pune o data cu semintele pe substratul umed.Multumesc pentru lamuriri.
Multumesc. :) Semintele le-am scuturat de puful care se desprinde de ele (insa le ramane un fel de ciuf pe unde va iesii mugurele) apoi le-am apasat in pamant pe fiecare in parte .
 

iris

Active Member
Nu am experienta in producerea rasadurilor din seminte si-mi pare ca, puisorii de leandru se cam lungesc ce trebuie sa fac ca plantelor sa li se ingroase tulpina( ca, asa lungi par cam anemice) ? :nu stiu:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
deja imi storc creierii sa vad cum fac sa nu se lungeasca !eu am citit pe un forum din Ungaria ca : cit mai repede trebuiesc plantate separat ca daca nu vor fii anemici !da ma gindesc ca si ale tale sunt prea mici ca sa poti sa le manevrezi :?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cred ca asa fa fii cel mai bine :D acum au doua frunze ,nu? in general rasadurile isi revin dupa repicare :D sper sa reusim :?
 

riana

Active Member
au iesit si ale mele mititelele dar, acum se lungesc cred ca o sa le pun la racoare sau :?
 

iris

Active Member
riana a spus:
au iesit si ale mele mititelele dar, acum se lungesc cred ca o sa le pun la racoare sau :?
si eu ma necajam pt. ca si ale mele se lungeau si sotul mi-a spus sa le tund :rofl:
 

riana

Active Member
eu le-am pus in baie ca acolo nu e chiar asa cald peste noapte dar , sotul le-a mutat in camera ca a zis ca le era frig :rofl: poate am sa incerc si eu faza cu taiatul :rofl:
 

riana

Active Member
ce va mai fac plantutele? ale mele se lungesc cu toate ca stau in geam, iar cele puse separat au stagnat :(
 

iris

Active Member
riana a spus:
ce va mai fac plantutele? ale mele se lungesc cu toate ca stau in geam, iar cele puse separat au stagnat :(
Ale mele sunt bine toti puisorii au 4 frunze si i-am transpantat cu pastila de turba in paharute de unica folosinta si am completat cu pamant de flori. Si puisorii mei sau cam lungit si tot la fereastra sunt asezati dar de azi am inceput sa-i calesc adica deschid geamul cam 5 min. la amiaza chiar daca afara e rece. Sper sa le faca bine aerul curat. :(
 

riana

Active Member
ai mei nu au decat doua frunze. geamul il deschid si eu ca sunt la bucatarie si pe el il deschid cel mai des.
 

vist

Member
Buna seara !!!

Am citit si rascitit mesajele din topic si in seara asta ma apuc sa pun semintele in pamant !

1. Daca mai aveti ceva sfaturi de ultima clipa, va rog nu ezitati!
2. Imi raman in jur de 10,15 pastai leandru, roz spre rosu, simplu. Din o pastaie ies cam 40-50 seminte (ochiometric). Cine doreste...CADOU !!!
3. Am 7 leandri mari, 1,5-2 metri de diferite culori (alb, galben, roz spre rosu, roz) dar nu am rosu inchis SI IMI DORESC FFFF MULT! Cine ma ajuta ??? Cumpar, la schimb sau ...primesc cadou, seminte, butasi, pui sau chiar leandru matur !!!
4. Cam atat !!!!!! Asa cum se vede sunt incepator, pe lista si deci si ...timid ! Dar imi place sa citesc ceea ce scrieti si imi scot ceea ce ma intereseaza !!!
Va multumesc ptr .tot !
...asa cum spuneam ....o seara buna !

Vist-Roman
 
Sus