Inmultire leandru prin seminte

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Iris nu pot sa cred ce mari sunt!
Ma bucur extrem de mult pentru reusita cu ei!
Si cand voi trece prin Oradea sa ma inviti in vara sa poposesc un pic si sa imi trag sufletul la umbra lor.
:wink:
Sincere felicitari!
 

iris

Active Member
:rofl: eu cred ca vei face insolatie la vara ca, sigur umbra nu vei avea la cat sunt inca de mici dar te primesc cu placere langa leandru cel mare. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :wink:
Sunt sigura ca se vor face ei mari mai ales ca vara cresc ca feti-frumosii din poveste.
:wink:
Multumesc de gazduire.
:D
 

iris

Active Member
Puisorii mei de leandru cresc incetisor.
Am grupa mare obtinuti din semintele primite de la sarselia
http://irismihnea.sunphoto.ro/Germinare ... u/15777220
http://irismihnea.sunphoto.ro/Germinare ... u/15777210 nu toti sunt de nota 10 dar recupereaza ei pe parcurs

grupa mica obtinuti din semintele primite de la vist
http://irismihnea.sunphoto.ro/Germinare ... u/15777247
http://irismihnea.sunphoto.ro/Germinare ... u/15777240
si ar mai fi cresa din semintele de la OBI insa deocamdata au germinat doar 4 seminte desi am aplicat aceeasi metoda se misca mult mai incet poate ca leandrii au fost tratati cu vreo solutie ce a afectat calitatea semintelor. :gandit: :nu stiu:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Iris sunt superbi!
Toti imi plac indiferent de grupa din care fac parte.I-ai numarat?
Cam cati ai?
 

iris

Active Member
sarselia a spus:
:eek:
Iris sunt superbi!
Toti imi plac indiferent de grupa din care fac parte.I-ai numarat?
Cam cati ai?
Pe cuvant de onoare ca nu i-am numarat :oops: nu le-am tinut evidenta pt. ca am tot daruit din ei la prieteni si cunostinte care cum intrau in curte se minunau cum e posibil sa inmultesti leandru prin seminte. Acum ma gandesc daca vor supravietuii primei ierni si abia astept sa-mi infloreasca sa vad rezultatul muncii mele dar mai am de asteptat pana atunci mai cumpar leandrii maturi cum gasesc prin centrele de gradinarit am noroc ca sotul are rabdare cu mine . Eu astept sa ne pui poze cu mama lor sa vad ce floare avea si mai ales ce culoare.
 

iris

Active Member
:) Gata i-am numarat .Din semintele primite de la vist am 92 de puisori si de la tine am 46 de puisori. :) Sper sa nu se inbolnaveasca deoarece am vazut la unii puiuti cateva frunze carcite. :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumos!
Ai o padure de leandrii.
Daa cum infloreste mamica de la care ti-am trimis semintele ti-o arat.Deocamdata din cauza ploilor si a frigului nu prea da semne.
Sa iti traiasca toti si sa se faca mari, frumosi si infloriciosi!
 

diana999

Active Member
felicitari iris. sunt superbi. au crescut foarte frumos.probabil ca i-ai tzinut afara :D ai mei cresc cu incetinitorul....pe balcon ce-i drept.
 

riana

Active Member
sunt foarte frumosi Iris, ai mei cei din semintele de la Sarselia sunt foarte micuti cred ca nu le-a mers prea bine :(
 

mymo

Active Member
Ioi tulai Doamne!
Fata draga,dupa ce ne-ai "umilit" cu irisii acum ai pregatit artileria grea cu leandrii.
Felicitari pentru rabdare :clap:
 

iris

Active Member
Va multumesc nici mie nu-mi vine a crede cat sunt de frumosi. Am invatat cate ceva pe pielea mea nu le prea place in paharute de unica folosinta fiind pamantul putin in bataia soarelui pana la amiaza pamantul era uscat desi ii udam in fiecare dimineata asta daca nu-i uda ploaia ai mei fiind sub cerul liber. Puisorii de leandrii repicati in paharele realizate din flacoane de 2 litrii se dezvolta frumos nici nu-i de mirare au mai mult pamant de cat cei din paharute de aceea am transpantat grupa mica in jardiniere unde vor ramane pana anul viitor. Am gasit cateva imagini cu puisori de leandrii crescuti in jardiniera si sunt foarte frumosi cu toate ca sunt cam inghesuiti.
http://irismihnea.sunphoto.ro/Germinare ... u/15794194
mymo esti de coma :tavalit: mai lipsea sa-mi spui " ne-ai ciuruit".
 

gabiee

Active Member
iris a spus:
:) Gata i-am numarat .Din semintele primite de la vist am 92 de puisori si de la tine am 46 de puisori. :) Sper sa nu se inbolnaveasca deoarece am vazut la unii puiuti cateva frunze carcite. :(

:eek:

si eu care ziceam ca nici nu stiu cate am ...... - si cred ca nu am mai mult de 18 - 20 - nu i-am numarat nici eu - dar maine le numar :)
 

iris

Active Member
gabiee ti-am vazut puisorii de leandru in album sunt foarte frumosi :) . Felicitari . :clap:
 

ghia_don

Active Member
Felicitari fetelor! :D
Eu n-am vazut niciodata seminte la leandrii mei, de asta ma uimiti peste masura cu puisorii vostri iesiti din seminte :eek: ...
Anul asta voi sta si eu cu ochii pe ei sa caut semintele :wink: ...chiar sint curioasa sa vad cum arata...
 

riana

Active Member
nici eu nu am vazut seminte pe ai mei. adevarul este ca eu tundeam florile cand erau uscate. poate trebuie lasate
 

iris

Active Member
Saptamana acesta m-am ocupat de puisorii de leandru obtinuti din seminte . Pe cei mai mari i-am plantat cate doi in ghiveci sa obtin o tufa mai deasa iar cei micuti adica grupa mica cresc vazand cu ochii de cand i-am transplantat din paharele de unica folosinta in jardiniere. :)
 
Sus