Inmultire hibiscus prin seminte

gty

Member
wow
ce norocosi sunteti
ale mele de moschetus nimic
scd de unde anume de pe ebay ?
 

scd

Member
am dat search pe ebay.com, acolo am eu cont, si am cautat dupa hibiscus seeds. o sa vezi ca o sa iti apara o multime de seminturi de foarte multe soiuri. trebuie sa ai rabdare sa licitezi si noroc.
 

happy

Well-Known Member
In sfarsit,au inceput sa iasa puiuti de hibi moscheutos roz si alb.Rosu, nu am gasit seminte dar trebuie sa apara pe piata! :D
 

happy

Well-Known Member
Pe piata de pe forum m-am referit Gty!Gomez poate fi unul din ei! :wink: Si mai sunt cativa!
 

sini

Well-Known Member
Plantutele mele au iesit intr-o saptamana.Semintele sunt obtinute de mine prin polenizarea artificiala a doi hibii de-ai mei
 

sini

Well-Known Member
Multumesc.Sa speram ca vom vedea si florile.
Deocamdata sunt multumita ca am obtinut semintele si plantutele.
 

Aura

Member
..asta-seara am plantat si eu semincioare de hibiscus. Mi-e drag si de abia astept sa vad rezultatele.
Am plantat urmatoarele feluri :
hibiscus -coccineus
-manihot
-trionum "simply love"
-sabdariffa
-moscheutos (flori roz)
..sa speram ca vor germina. :D
Aura
 

diana999

Active Member
bafta Aura! Eu m-am ales doar cu 2 puisori de hibi moscheutos....cred ca larvele musculitzelor le-au mancat radacinutzele :(
 

Aura

Member
multam! :D
deci..si hibiscusii..au dusmani?? bine ca m-ai anuntat..sa nu intru in panica ..sa cred ca eu am gresit...nu am plantat niciodata hibiscusi..drept sa spun... :oops: nu stiam pana mai de curand sa identific un hibiscus..am auzit de n ori denumirea aceasta...de planta aceasta vorbinduse..fie am citit despre ea in vreo cartulie..in care se povestea frumos despre un peisaj mediteraneean...si se amintea si de hibiscusi...eu aveam in cap...planta aceea hibiscus care apare ca gardulet viu ....face floarea mova...nu stiu ce fel de hibiscus este....nu stiam ca exista atatea specii de hibiscusi..ca sunt asa de frumosi..si asa de iubiti! :D ma indragostesc pe zi ce trece de cateo floricea...pana acum cateva zile ziceam"nu ma omor dupa hibiscusii"..dar de fapt...nu stiam mai nimic despre ei..si nici nu stiam cum arata....poate ca intr-o zi ma voi indragosti si de orhidee...deocamdata sunt cu tot sufletul la semincioarele de hibiscus! :D
Aura
 

Aura

Member
Buna seara,
iubitorilor de hibiscusi, tin sa va anunt..ca de asta-seara am si eu un hibi...ce-i drept, e mic..mic..dar e un hibi :D
din cele cinci specii, sabdariffa este primul venit... :D
uitati mica mea sera...in care i-am inghesuit pe toti cinci...si pe mica mea bucurie....sper sa reziste si sper sa germineze si ceilalti cat de curand.
Astept sfaturile voastre., sugestii. Eu citesc pe aici...dar orice parere ,eventual ,critici sunt binevenite.

Numai bine,
Aura
 

sini

Well-Known Member
Felicitari,Aura!
Sa-ti traiasca puiul si sa se faca mare!
Am observat,din experienta proprie si din datele puse de Aura,ca semintele de hibi germineaza 7-8 zile.Ce n-a iesit in aceste zile,slabe sperante sa mai iasa.
 

Aura

Member
multumesc, Sini. Nu stiu daca a trecut o saptamana, dar sper sa rasara si ceilalti. :D Citeasc si aflu ca ai tai sunt tot din seminte. Ma bucur ca ai avut reusita cu ei.
Aura
 

diana999

Active Member
si semintzele de hibi syriacus trebuie pilite ? la fisa plantei nu scrie...da vreau sa fiu sigura :D
 

Aura

Member
cred ca hibisorii nu-s pt mine :( in afara de Sabdariffa (3 semincioare germinate)...nu a mai germinat niciunul...o sa am grija de acestia...dar tare mult mi-as fi dorit sa germineze si ceilalti.... :( o sa mai incerc...e bine ca au rasarit macar acestia.
voi cum procedati cu semincioarele?ce-i cu pilitul, Diana? cum sa pilesc niste semincioare asa mici, mici??in apa calduta le-a tinut cineva?
Numai bine,
Aura
 
Sus