Inmultire hibiscus prin seminte

happy

Well-Known Member
VioletaB a spus:
Io am pus banutul sa se "umfle",in apa cu Atonik.
am cojit seminta pe partea bombata si am "lipit-o" de banut. ( deasupra,nu in pamint )
sem. se hidrateaza si germineaza.

daca am lumina buna ,miine fac poze,sa va arat .

:wink:
Violeta ,ce rol are atonik-ul? :?
 

anadometia

Member
Eu am pus 3 seminte de hibi cumparate acum in banuti de turba jiffy,in 7.12 si azi am vazut 2 plantute care isi scot capusorul ,una chiar bine ivita.
 

bebe Iris

Active Member
Super tare Anadometia, da mai multe amanunte...ai acoperit banutii? la ce temperatura ii tii? lumina naturala? Felicitari!!!
 

anadometia

Member
http://anadometia.sunphoto.ro/hibiscus_din_seminte
Bebe Iris,ma mancau manutele si cum am primit semintele de la Monica Trusca si Johana(inca o data va multumesc pentru ele si pentru gestul umanitar pe care il realizati),am pus 3 banuti la umflat in apa cu captadin,nu aveam decat asta in casa atunci,apoi a doua zi am ciupit semintele la capatul bombat si le-am asezat in banut la o adancime de aprox.1 cm.Le-am asezat apoi intr-o caserola de plastic transparent ce se inchide bine si am asezat caserola pe calorifer.Ca sa nu fiu tentata sa umblu mereu la ele,le-am luat la servici unde camera este foarte luminoasa si unde au stat tot pe calorifer ,dar este la minim,temperatura si umiditate relativ constante.
 
Buna, fetelor!
Din semintele 'Mooreene' mi-au iesit si mie cateva :)
Problema e ca pe una cred c-am ciupit-o prea adanc inainte s-o plantez si mi-a iesit un pui care in loc de 2 frunze - prima pereche- are doar una si un mic ciot...:(
O avea vreo sansa sa traiasca? Ca tare mult ii iubesc.
Multumesc.
 

dorica

Member
parerea mea e ca: DA
cred ca tebuie sa ai un pic de rabdare si vei vedea
daca o afecta ,cred ca nu mai germina,nu?
 

doina

Member
Felicitari fetelor :D
Eu cred ca m-am hotarat prea greu sa fac incercarea si pana acum n-am niciun semn de la semintele puse dar am aplicat recomandarea Ioanei am folosit 1-2 seminte ca sa nu gresesc cu toate .
Ieri am pus 2 seminte pe pastile de turba , una hidratata cu solutie de atonik si una cu revital .
Samanta ramasa in pahar pe servetel ud nu misca inca .
 
Doina, eu am aplicat indicatiile date de VioletaB, si se pare ca mi-a iesit. Ai ciupit coaja semintei inainte sa o plantezi? Eu asa am facut!
 

Johana

Member
Bravo fetelor! Sa va creasca cat mai repede si sa faca flori. Sunt tare curioasa ce culori o sa aiba!
Ma bucur ca ati reusit, mai ales ca plantutele crescute din seminte sunt mai rezistente!
 

doina

Member
greenfingers a spus:
Doina, eu am aplicat indicatiile date de VioletaB, si se pare ca mi-a iesit. Ai ciupit coaja semintei inainte sa o plantezi? Eu asa am facut!
Da, am ciupit dar eu am pus semintele mai tarziu , abia de acum incep sa o astept pe cea ramasa pe servetel , cele de pe pastilele de turba sunt prea proaspat puse .
 
Azi e abia vineri.
Pe duminica, "racaie" putin la suprafata ghiveciului, cu o scobitoare sau altceva ascutit si vei vedea semintele germinate :)
Succes.
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Regret ca nu am fost pe faza cu comanda de seminte de hibi;de altfel nu am stiut ca se pot inmulti prin seminte acei hibi asa de frumosi,stiind doar de coccineus( vazut acest lucru intr-o oferta englezeasca).Daca se mai face o comanda am sa ma inscriu si eu cu tot riscul.
 
Sus