Inmultire hibiscus prin seminte

Sash

Active Member
Stiu ca mai multe persoane au "experimentat" inmultirea hibiscusilor tropicali prin seminte asa ca ii invit sa ne povesteasca aici ce si cum au facut.
Eu am incercat dar pana acum fara succes.
Conform instructiunilor primite cu semintele, le-am lasat in apa 24h ta temperatura camerei si apoi le-am plantat - pe unele in substrat intr-o caserola inchisa sub o lampa, pe altele tot in substrat in caserola inchisa dar la temperatura camerei si pe altele le-am pus intr-un servetel umed intr-o punga. Dupa 7- 20 zile nu vad semne de germinare in nici unul din cazuri, ba chiar la cele puse in substrat sub lampa cred ca au mucegait cateva...
 

fdana

Member
Se poate sa fi fost si semintele vechi.Eu am pus direct in pamant si apoi in banut de turba.Din 4 seminte una singura a iesit insa nu stiu daca creste sau nu caci pare nauca si sta pe loc.Insa aveam semintele de 1 an primite de la cineva.Asa ca nici nu m-am suparat prea tare.
 

aleynad

Active Member
Moderator
sash, te referi la hibiscus moscheutos?
eu am facut de curand un astfel de experiment
 

Sash

Active Member
La mine au fost mai multe... si nici un semn... dar recunosc ca o parte din ele au fost "strivite" la transport...
Multumesc Violeta, urmatoarea "transa" o ciupesc :)
Sa schimb insa ceva apropo de temperatura si umiditate...? Cred ca tot in servetel o sa le pun pe urmatoarele ca macar vad ce fac sau mai bine zis ce nu fac...
 

gabiee

Active Member
poate vi se pare banala intrebarea mea .... dar cum obtineti semintele de hibi ?
eu m-am uitat la florile ofilite , parca sunt ceva seminte dar acelea sunt verzi cand cade floarea
trebuie sa astept sa se usuce floarea ? sau trebuie polenizat ? :?
 

Sash

Active Member
aleynad a spus:
sash, te referi la hibiscus moscheutos?
eu am facut de curand un astfel de experiment
Nu... ma refer la cei de "interior"...
Si ca sa raspund la intrebarea lui gabiee in cazul meu semintele au fost cumparate din "tarile calde"...
 

ani

Member
Am pus pe 1.10 trei seminte de hibiscus Magic Dragon la germinat: una in pastila de turba, una in amestec de cocopeat cu perlit, una in amestec de turba aurie cu perlit.
Fiind destul de rece le-am cazat pe centala:
http://i83.photobucket.com/albums/j311/ ... IM3543.jpg
Dupa trei zile au incoltit si azi sunt asa:
http://i83.photobucket.com/albums/j311/ ... e/exp2.jpg
Hibi din pastila de turba este cel mai mic. Pentru ca iarna lumina de la fereastra nu este suficienta si nu le-am pus sub lampa s-au cam lungit. La fel au crescut si hibi acetosella si abelmoschus din seminte si in vara au inflorit.
 

Sash

Active Member
Tot de ebay vroiam sa zic si eu :D

Am descoperit azi ca una din semintele din servetel a incoltit!!!! Acuma alta distractie... cum si cand sa-i fac transferul in substrat?
 

Sash

Active Member
ani a spus:
Imediat pune-o in substrat in minisera la lumina si caldura.
Multumesc mult Ani!
Ma gandeam sa o mai las un pic ca momentan e doar umflata si a "aruncat" afara un "piciorus" alb si minuscul...
Alea din substrat tot nu dau semne asa ca ma gandesc ca ultima serie sa o pun doar in servetel...
 

ani

Member
Am pus alaltaseara la germinat in servetel trei seminte de hibi Waimeae de la gradina botanica din Copenhaga. Aseara doua erau deja incoltite, azi dimineata le-am trecut in substarat. Va mai spun cum se dezvolta.
 

emeclau

Active Member
Ani, esti grozava! felicitari!
eu nu am avut sansa de data asta: nu am avut posibilitatea sa le urmaresc de aproape si cred ca nici nu le-am asigurat toate conditiile optime, dar macar cam stiu unde am gresit si raman cu gustul unei experiente foarte intense
mi-au mucegait lastareii ...si i-am pierdut pe toti... :cry: :cry:
la mine problema a fost de aerisire si de lumina
 

ani

Member
Claudia, imi pare rau, se mai intampla. Lasa ca iti trimit eu la primavara un hibi din seminte de la tine. :rofl:
 
Sus