Inmultire hibiscus prin butasi

cornelia

Fondator
Membru staff
Cristiana stii care e beleaua? Unii hibi cresc bine in cocopeat dar se prind in pamant obisnuit. Altii se prind in cocopeat si cresc in pamant obisnuit. Nici eu n-am prins care le e logica. Cert e ca rateurile sunt destule. :(
 

Cristiana

Member
Apai, fetelor, cum mi-o fi norocul, caci sunt la prima tentativa.

Sa va intreb acum alta, poate ma luminati, unii s-au blegit un pic in prima faza, e normal? Isi revin? Ii las in pace sau ii mut in apa? Sa nu va zic ca imediat dupa ce m-am trezit m-am dus atza la ei, sa vad ce fac, :gandit: cred ca m-a prins si pe mine flama...
 

oana_oana

Member
Eu zic sa le faci sere separate. La prima tentativa le-am facut sera comuna si i-am pierdut pe toti. Se blegisera rau. In sere separate se face condens, se mentine umiditatea mai bine. Parerea mea. Adica asta am observat de cand incerc sa inradacinez. Oricum nu a fost serie primita de la fete sa nu pierd cate unul-doi, dar restul sunt vioi. Bafta!
Mai nou i-am pus in banuti de turba si cu radi-stim.
 

Cristiana

Member
Le-am facut sere separate... nu stiu daca nu e prea tarziu. Era condens si in minisera de 5 litri. Acum oi trai si oi vedea daca isi revin sau nu, oricum pare-se ca am facut o prostie :( si n-a avut cine sa ma traga de maneca aseara.
 

oana_oana

Member
Stai linistita ca nu cred ca-i problema mare. Tu i-ai plantat ieri, deci nu au stat mult. Bafta si sa ne ti la curent.
 

Cristiana

Member
... cred ca Tina, citind astea, tocmai s-a luat cu mainile de cap si isi spune la ce tolomaca a trimis bunatate de lastari...

Tineti-mi pumnii fetelor, sa n-o dau de tot in bara :rugaciune: !
 

Tina

Active Member
Tina iti tine pumnii si are incredere ca o sa reusesti.. :wink:
Si eu ii pun uneori la gramada.. de lene, de lipsa de spatiu, etc.. :mrgreen:
 

Roxana

Active Member
si eu am un lastra de hibi pus la prins! sper sa inradacineze. Cristina, iti tin si eu pumnii! :) :wink:
 

Cristiana

Member
E un produs care se gaseste la farmaciile fitosanitare, un hormon pentru stimularea inradacinarii.

Eu am pus Incit 8, gasit de la cei care aduc ingrasaminte si pamant de flori de la unguri.
 

Cristiana

Member
Buletin de stiri: pare-se ca marea majoritate a lastarilor s-au inviorat la serele individuale, a fost o miscare buna. Mai putin printesa Rowena, care cred ca ma paraseste :( , asta e. O las totusi in pahar, cine stie...
 

Cristiana

Member
Lastarii mei care au supravietuit stau de trei saptamani in substrat, si par ok. Acum intrebare cu talc, sa-i mai tin la caldurica sub fund sau pot sa-i aclimatizez incet-incet la temperatura normala a casei? De pierit a pierit doar superstarul echipei, adica Rowena, dar ma bucur ca ceilalti arata bine. Frunze noi nu au, inca sunt la peturi cu totii.
 

nutilepadat

Active Member
Oana_oana multumesc pentru sfat
Cristiana si eu am o gramada de lastari de hibi cu pet in cap,azi o sa ii verific care este viata lor,i-am pus de la intalnirea de la Brasov dar nu le stiu denumirile :oops: ,i-am primit de la Tina :* ,si mai am si de la Ani :* dar aceia sunt cu bratara la mana :rofl: ,mie imi plac toti cei batuti :oops: ,acum sa vedem care dintre ei binevoieste sa ma bucure :? .Sa avem noroc cu toate sa se prinda toti lastarii.Iulia draga da in bobi fa ceva sa ne ajute :rofl:
 

Fleur

Active Member
Eu las puii cu pet in cap pana incep sa le apara frunze noi. Cel putin 6-8 saptamani. Apoi ii obisnuiesc treptat cu aerul liber.
 
Sus