Inmultire hibiscus prin butasi

doina

Member
Pamintul trebuie sa fie umed , sa nu balteasca apa . Daca butasii au pet in cap de obicei nu mai e nevoie sa mai pui apa dacat dupa ce ridici pet-ul pentru ca ca au facut radacini ,sau daca nu mai este condens pe pet.Oricum trebuie pusa apa cu ' picatura' :wink:
 
multumesc mult!
sper sa se prinda,pentru ca sunt cu flori duble...
iar prin bucuresti nu gasesc decat koenig cu floare dubla.
 
inca o intrebare :p
dar nu ultima... :D
lastarii de hibi pusi in apa au inceput sa faca pe tulpina niste punte albicioase,asemenatoare cu mucegaiul.
oare sunt bolnavi sau din acele puncte vor iesi radacinutele?
 

valentyna

Member
am ciupit dintr-o sera mai multi lastari pe care i-am impartit pe la fete.mi-am oprit 2 si i-am pus intr-un pahar de unica folosinta direct in pamant.nu prea le-am dat importanta.ii udam cand se usca pamantul.nu prea s-au obosit sa creasca dar am ramas uimita sa vad ca au boboci.sunt curioasa ce culoare au.cred ca sunt galben-portocaliu dar nu sunt sigura.voi vedea :wink:
 

oana_oana

Member
Urmeaza sa primesc niste lastarei de hibi si vreau sa stiu daca ati incercat sa-i puneti in banuti de turba. A mers sau a esuat inradacinarea?
 

nutilepadat

Active Member
Eu asa i-am pus e prima data cand fac asa sper sa mearga asa mi-au zis invatatoarele mele :wink: si pe aceasta cala le multumesc
:D
 

oana_oana

Member
Atunci maine merg sa ma aprovizionez cu niste banuti si cand intru in posesia butasilor imi incep experimentul.
Butasii din poza sunt in pamant, dar unul a murit :cry: si chiar imi placea, dar poate o sa-l am candva.
 

Roxana

Active Member
eu am pus ieri un butas de hibi la inradacinat, sub pet. intrebarea mea este daca trebuie sau nu sa las dopul de la sticla?
 

Fleur

Active Member
Lasa dopul pus si doar aerisesti din cand in cand cateva minute pana se prinde si apoi din ce in ce mai mult, lasi apopi dopul desfacut o perioada inainte sa iei petul.
 
Chiar ieri am primit niste lastarei de hibi rosu cu floare batuta si i-am pus la inradacinat in pastile si cu un borcan deasupra.Mi-a sugerat cineva sa pun mai bine borcan decat flacon.
Oare e bine?
Nu am inradacinat inca hibiscus.
 

Tina

Active Member
Eu ii pun cu pet, pe care il gauresc.. pentru a evita producerea de mucegai.... cred ca daca i-ai pus cu borcan, va trebui sa ii aerisesti destul de des, tot din motiv de mucegai.. depinde de tine cum iti e mai usor/bine... :wink:
Succes !
 

Cristiana

Member
Am "hibilit" si eu la greu astazi :whew: , am pus la prins lastarii de la Tina, si sper sa am cat mai putine rateuri. I-am pus in paharele gaurite, in amestec de cocopeat si perlit umezit usor. Fiindca mi-e prea lene sa tai pet-uri individuale, am pus cate 5 paharele intr-un pet de 5 litri, oare am facut bine?

Toata afacerea asta am asezat-o pe faimosul meu calorifer de germinare, maine fac o poza la ozn ca sa va lamuresc, si sa-mi spuneti daca are sanse de reusita sau nu.
 
Sus