Inmultire hibiscus prin butasi

cornelia

Fondator
Membru staff
Simona nu vreau sa te descurajez, dar aparitia frunzelor nu inseamna ca lastarul s-a prins. E posibil sa nu existe radacini. Inca.
 
A

Anonymous

Guest
Banuiam, dar nu am fost sigura.
Din acest motiv nu am inlaturat sticla.
 

mae

New Member
am si eu o intrebare:a reusit cineva sa inmulteasca hibi prin seminte?
si daca da, cum a facut?
 

Alinuca

Member
Eu am tuns hibi acum vreo 2 saptamani si butasi i-am pus in gradina sub niste brocane . Le merge foarte bine deocamdata. Ii las acolo pana la toamna si poate se prind. :rofl:
 

ella

Member
mae a spus:
am si eu o intrebare:a reusit cineva sa inmulteasca hibi prin seminte?
si daca da, cum a facut?
Am plantute de hibiscus mutabilis obtinute din seminte.Germineaza f. usor,doar aruncate pe sol,insa cresc f. greu plantele si pana sa vad flori...
Daca stai bine cu rabdarea,merita incercat. :wink:
 

mae

New Member
elle si tu cum le-ai obtinut(semintele)?
la mine au inflorit in acelasi timp 3 flori iar 2 care erau mai aproape una de alta le-am luat si le-am facut sa se "pupe".floarea nepupata a cazut iar celelalte 2 dupa 2 sapt inca mai stau pe tulpina..ce sa fac ?
sa astept sa cada singure?
 

ella

Member
:oops: Eu am cumparat semintele.
Daca ai reusit o polenizare artificiala,asteapta-le sa vezi ce se intampla.
 
A

Anonymous

Guest
Eu reuseam in trecut sa ii prind in apa, mai ales pe cei rosii. Nu era o problema. Pe cel galben am reusit sa il prind tot asa. I-am adus unei colege si l-a lasat in apa vreo luna. A vazut ca nu le cresc radacini si i-a pus in pamant si s-au prins.

Acum am incercat iar in apa si nu prea merge. Pe unul l-am luat din borcanul cu apa si in pamant s-a uscat. Cu ceilalti incerc din nou si am sa-i acopar cu un borcan asa cum vad ca faceti voi.
 

ella

Member
Nico,eu am reusit sa prind butasii de hibiscus in punga de plastic cu fermoar "ziploc".
Am plantat butasul intr-un ghiveci nu f. mare si apoi l-am pus cu tot cu ghiveci in punga,pe care am inchis-o.Periodic am deschis punga pt. aerisire si am stropit cu apa la temp.camerei,dupa care am inchis punga la loc.Toata chestia asta sta la caldura,adica baza sta pe o pernuta electrica,pe temp.mica.Eu am ratat o parte din butasii adusi din Romania si cand am ramas numai cu 4, din disperare,am cautat alta solutie.Sunt bine toti 4,de unde trag si eu concluzia ca este mai bine asa decat cu pet-ul de plastic in cap.Acuma nu stiu,cred ca depinde si de noroc :wink:
 

roxy

Member
am vazut ca majoritatea ii tin 2-3 luni dar eu i-am scos cam dupa o luna si le merge bine. au frunzulite noi si parca si bobocei. mai am unii care sunt inca in incubator dar au fost mai micuti si ii mai tin ca sa prinda puteri.
oricum sa nu ii scoti direct, sa ii obisnuiesti treptat cu aerul de afara.
 
Pai Tina, cum era sa il abandonez daca el statea cu jumatate de frunzulita verde, nu avea nici un pic de tulpina in exterior dar nici nu crestea, nici nu se ofilea frunza respectiva. Si din cate imi amintesc trebuie sa fie alb. Iar hibi alb nu aveam. Luasem anul trecut unul de la Violeta dar a murit cu zile. Nici acum nu pot sa-mi dau seama de ce a murit. Deci am asteptat.. si eu am castigat :rofl:
Alina cred ca da.
 

Tina

Active Member
Eu nu as fi avut atita rabdare, recunosc cinstit.. :oops:
Si la mine s-au "topit" 2 hibi albi, din senin, fara sa le fi facut nimic.. eu am presupus ca sunt ei mai sensibili.. :)
 
Sus