Inmultire hibiscus prin butasi

Alinuca

Member
Am pus de curand niste butasi de hibi in ghiveci cu peturi in cap si este si cald in camera de la soba.Credeti ca asta face ca butasii sa se usuce?
 

Hariclea

Member
Eu sunt fericita ca vad ca ai mei s-au prins, cei de la intalnirea de la Costa-Romana :evil: Nu vreau sa zic "hop" pana n-am sarit groapa, dar am impresia ca si lastarul de bouga e pe calea cea buna! Mersi mult, Tina, Ani! :wink:
 

oana_oana

Member
Am si eu niste lastari de hibi. Unii mai lemnificati altii mai tinerei. Ce ma sfatuiti sa fac? Momentan ii am in apa, dar parca stau cam blegi.
 

doina

Member
Daca sunt blegi fa-le o sera dintr-o sticla de plastic. Am avut si eu aceeasi problema si si-au revenit dupa ce i-am pus in sera. :wink:
 

roxy

Member
la mine doar hibi rosu batut face radacini in apa, pe restul trebuie sa ii pun sub pet ca altfel nu merg.
 
am si eu o intrebare...ca de obicei :)
am primit cativa lastari de hibi roz,piersichiu si rosu,cu floare dubla.
persoana care mi i-a dat,m-a sfatuit sa ii tin in apa.
de plantat in ghiveci pu pet deasupra nu prea pot pentru ca lastarii mei sunt de 20 cm...
si nu stiu daca e bine sa ii tin in continuare in apa,deoarece li se cam ingalbenesc frunzele...
mentionez ca i-am primit cu tulpina despicata(1 cm)si in interiorul despicaturii cu cateva boabe de orez.
ma gandesc ca ar fi mai bine sa ii pun direct in pamant.
voi cum credeti ca ar trebui sa procedez?
va multumesc :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si eu tot in pamant. Tot asa zic sa incerci si tu pentru ca daca le cad frunzele curand vor incepe si tulpinile sa putrezeasca. Atentie la umiditatea prea mare in perioada asta.
 

nutilepadat

Active Member
Maria mai taie din tulpina sa faci mai multi lastari si asa le poti pune pet-ul in cap :D din spusele fetelor asa se prind cel mai repede :D .Si eu am infiintat o mica sera pe geam cam 10 pet-uri :rofl:
 

oana_oana

Member
Oooo nuti inseamna ca esti pusa pe fapte mari. Sper sa-ti reuseasca si sa se prinda toti. Prima incercare a mea, de a prinde niste lastarei, a esuat din pacate, dar acum am mai multe informatii.
 

nutilepadat

Active Member
Metoda aceasta cu pet-ul in cap am aflat-o si eu la BV de la fetele cu experienta :wink: si pe aceasta cale le multumesc :*
 
va multumesc pentru sfaturi!
cred ca am sa incerc sa pun cativa fara pet si cativa cu pet deasupra.
insa as vrea sa va mai intreb cam cati cm din tulpina ar trebui sa stea in pamant?
de asemenea,pamantul trebuie tasat in jurul lui,sau nu?
va multumesc din suflet :D
 

Roxana

Active Member
in pamant trebuie sa stea cam jumatate din tulpina fara frunze. pamantul trebuie usor tasat.
 
...si inca ceva :D
cornelia,ai spus ca trebuie sa fiu atenta la umiditate!poti sa imi zici mai exact ce ar trebui sa fac ca sa nu fie afectati de umiditate?
sa ii ud putin?

multu :D
 

Roxana

Active Member
adica trebuie sa ai grija sa nu-i pui prea multa apa. Udarea se face cand se usuca pamantul, iar intre doua udari pamantul trebuie sa fie usor uscat.
 
Sus