indoor garden

sarselia

Active Member
Moderator
Momentan e loterie.Vei vedea tu mai tarziu ce a fost sa fie.In orice caz de aratat arata toate tijele extrem de bine.
 

refu

Member
Sunt tije florale toate. Nu voi avea plante noi in schimb voi avea 2 Phale inflorite la maxim. Tijele se ramifiac si ele in 2-3-4 tije deci destul de mult.Sper sa nu fie prea stresant pentru planta.
 

refu

Member
Inca nu am reusit cu inducerea Keikilor.
Am vb cu producatorul substantei care imi spunea ca fitohormi ar trebui adaptati hibrizilor comercializati in Olanda respectiv ce avem noi.

Sper sa pot sa adaptez hormoni la facultate si sa am rezultate.

In schimp tijele care mi-au iesit sunt enorme, acum incep sa se deschida bobocii.

Inmultirea imi merge pe cale natula mai bine se pare , am deja un nou pui de Oncidium si Dendrobiumul tocmai ce mai face un bulb.

Nu ma voi lasa si voi reusi si cu Keiki la Phalaenopsis.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sunt sigura ca pana la urma vei reusi.Sa stii ca vor aparea keiki pe cand nici nu te vei astepta.
Eu anul trecut ma plangeam ca la mine nu face niciuna keiki si anul asta s-au harnicit o gramada.Si culmea!Mi-au facut unele keiki care chiar erau intr-o stare extrem de buna.
Probabil ca mi-au ascultat rugaciunile...
:rofl: :rofl:
 

refu

Member
Mda , inteleg da la mine trebe sa pot sa induc aprope oricand sa faca keiki, asta ca sa reusesc in ceea ce mi-am propus.
Nu stiu daca v-am spus ideea mea e sa mut keiki de pe o pahala pe alta si sa rezulte o planta mama cu 2 feluri de flori, mai exact planta mama cu florile ei si 2 sau mai multi keiki de diferite culori.

Daca imi reuseste asta imi indeplinesc un mic vis.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek:
Ideea e SUPERBA!Si ar fi ceva de-a dreptul unic si spectaculos.Dar trebuie sa ai rabdare pentru ca isi vor da ele drumul pana la urma.
 

maricica

New Member
refu a spus:
Nu stiu daca v-am spus ideea mea e sa mut keiki de pe o pahala pe alta si sa rezulte o planta mama cu 2 feluri de flori, mai exact planta mama cu florile ei si 2 sau mai multi keiki de diferite culori.
Refu, cum vrei sa atasezi keiki pe o planta dupa ce a fost desprins de pe o alta planta? Sau este vorba de a pune impreuna mai multe plante diferite fara a fi o legatura functionala intre ele?

Marri
 

Timy

Member
Probabil ca si la cactusi, le taie de pe tija mama, il leaga pe o alta phala cu tija taiata, si cele doua se leaga :?
Intrebarea e daca "mama" noua accepta. Eu asa mi-am imaginat, si sunt foarte curioasa ce o sa rezulte.
 

refu

Member
maricica a spus:
refu a spus:
Nu stiu daca v-am spus ideea mea e sa mut keiki de pe o pahala pe alta si sa rezulte o planta mama cu 2 feluri de flori, mai exact planta mama cu florile ei si 2 sau mai multi keiki de diferite culori.
Refu, cum vrei sa atasezi keiki pe o planta dupa ce a fost desprins de pe o alta planta? Sau este vorba de a pune impreuna mai multe plante diferite fara a fi o legatura functionala intre ele?

Marri
Da se schimba keiki intre ei.Inca nu am ajuns acolo deoarece nu am reusit sa produc keiki inca(acum am mari sperante de reusita pe o Phala).
Keiki detasati cu lama sterila , mutati intre ei.
Avand in vedere ca vb de aceeasi specie si ca doar cultivarurile difera, nu ar trebui sa intampin probleme prea mari.
Ma bazez pe fenomenul natural de calusare a ranilor si cu cat este mai fina taietura cu atat sansele de prindere sunt mai mari.
Daca va fi nevoie voi apela si la subst. ajutatoare.
 

Kati

Active Member
Refu, despre asa ceva nu am mai auzit doar la cactusi. Sunt curioasa daca vei reusi :?
 

maricica

New Member
Succes, Refu.
Oare o tija care chiar daca face keiki nu are o durata de viata destul de limitata? Cand keiki are radacini suficiente pentru a se hrani singur si ajung eventual la substrat tija nu intra in regres si se usuca urmand ca planta mama sa isi foloseasca resursele pentru altceva?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Maricica depinde mult de varsta tijei si de energia pe care a reusit sa o adune.Sunt tije care rezista ani buni cu keiki si cu flori pe ele.
 

CristianG

Well-Known Member
Refu, la tine acolo exista o adevarata jungla...Parca esti la Gradina Botanica! Interesant...Din pacate eu nu pot sa-mi transform casa in Gradina Botanica. Ai nevoie de spatiu. Se vede ca te pricepi la botanica.Felicitari pentru sera! :D
 

refu

Member
Merci, eu am la dispozitie 60cm x 140cm la dispozitie in camera mea cam atat, deja incep sa caut solutii pentru spatiu.
 
Sus