indoor garden

refu

Member
Buna, azi am pus in functiune si un ventilator de 50w , pozitionat intre cutiile de crestere, ajunge la nivelul lor si baga aer intre ele , sunt curios daca va fi suficient, de asemenea "reversul medalie'' este ca una din Phale care mi-au inflorit acum 2 saptamani deja a renuntat la o floare, oare dc sa fie asta???
 

refu

Member
Nu cred deoarece camera mea e destul de racoroasa, le pulverizez in fiecare dimineata, plus ca neoanele nu degaja caldura mare , sa vedem de azi cu ventilatorul cum va merge .
 
Trebuie sa ai grija sa nu existe fructe in descompunere sau alte flori fanate in jurul plantei inflorite, fiindca alcoolul degajat in procesul de descompunere determina caderea rapida a florilor.
Un alt motiv de fanare precoce a florii este pierderea accidentala sau voluntara (prin recoltare) a saculetilor cu polen ai florii. In doua-trei zile floarea s-a inchis si incepe sa moara, daca nu cumva a fost polenizata.
Succes si felicitari pentru pasiune :D
 

refu

Member
Merci de sfaturi, cred ca am aflat dc a murit floarea, respectiv era la o distanta mica de partea superioara a neonului unde e mai cald datorita balastului etc., am schimbat pozitia , am dat drumul la ventilator asteptam rezultate.
 

refu

Member
Am si vesti bune nu doar probleme cu boli/daunatori, pot sa spun ca dupa 14 zile de la aplicarea de Keikiboost s-au umflat mugurii, la unii incepe chiar sa se vada o diferentierea slaba a frunzelor.
 

refu

Member
Pentru ventilatie folosesc ventilator Dospel Styl 120 specificatiile sunt:

diameter: 120mm
Capacity: 150m3/ h.
Power: 15W

Ce parere aveti nu e destul pentru spatiu care il am?
 

refu

Member
Primele poze dupa aplicarea regulatorului de crestere, aplicarea a fost facuta in data de 8 septembrie mai jos sunt poze facute in 10 octombrie deci dupa 1 luna si 2 zile:
Am aplicat hormonul pe 2 Phale si la 5 muguri.







 

refu

Member
Am sa va arat acum un Keiki pe care l-am primit. Acum are 1 radacina de 3-4 cm, am ales ca substrat un mix intre sphagnum si bile de argile.Mai exact bile de argila pentru hidrocultura puse ca baza in ghiveci ,un strat de sphagnum,1 strat perlit in zona gazala a plantei plus inca un strat de sphagnum deasupra. Dupa parerea mea ar trebui sa fie ok pentru stimularea aparitiei de noi radacini.Sphagnumul pastreaza umiditarea ridicata ceea ce e perfect pentru formarea radacinilor, bilele de argila si perlitul ajuta la drenaj.



 

refu

Member
Am optat sa mut 3 orhidee in semi-hidrocultura. Am folosit bile de argila de dimensiuni reduse pentru ca doar asa aveam:) .Mai jos ave-ti cateva poze, mai mult la Oncidium si Phalaenopsis2 se vad si celelalte 2 plante in S/H . De asemenea am folosit ceva pentru stimularea ramificari tijei, se vede mai jos in poze:D.


 

sarselia

Active Member
Moderator
Refuuu te rog mult micsoreaza pozele sau lasa un link direct catre ele pentru ca ocupa prea mult spatiu.
Sunt tare curoasa de evolutia orhideelor in S/H.
Bafta mare cu toate!In orice caz arata tare bine toate semn ca le place tot ce le oferi.
 

refu

Member
Poze de ieri cu cresterile obtinute dupa aplicarea de KeikiBoost, sper sa fie Keiki nu ceva monstruleti.

,
,

,
,

,
,

,
,

,
,

 

refu

Member
Da de asta mi frica si mie, acum de aceea experimentam sa va vedem ce iese.Sper doar sa nu fie ceva intre tije si plantule cum e si mai sus Keikiul.
 
Sus