indoor garden

refu

Member
Buna ziua, am facut acest topic deoarece am de gand sa imi creez in camera un spatiu destinat cresterii orhideelor, momentan am 5 orhidee(4 Phalaenopsis ,si o Cambria).
Voi asambla o tavita de 90x70 cm, unde voi pune un strat de 5 cm de pietris inc are voi pune apa necesara umiditati, de asemena am un corp de iluminat format din 2 neoane de 18w la 60 cm lungime, voi folosi 1 neon rece si 1 cald pentru a incerca sa surprind cat mai bine spectrul luminii, de asemena mi-am comandat un keikigrow plus kit cat si regulatoare de crestere pentru stimularea mugurilor dorminzi cat si pentru accentuarea luminii.
Plus orchid Focus bloom/grow cat si ceva Orchid myst (ingrasamant foliar).
Instalatia mai prevede si un ventilator de 30x30 cm pentru recircularea aerului. Sper sa reusesc sa termin instalatia saptamana aceasta si sa atasez niste poze cu instalatia cat si cu plantele care le am.
Din toata documentatia adunata in ultimul timp reiese ca e de ajuns aceasta instalatie pentru inceput.
Astept ideei si mai multe informatii de la crescatori mai experimentati de pe forum.
Documentatia folosita este "Orchid for dummies", "Orchids"(o carte de 300 pagini de la Sunset) cat si numeroase site-uri de specialitate.
Astept parerile dumneavostra!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bine ai venit la noi in gradinuta!
Te asteptam si aici
http://www.egradini.ro/forum/viewforum.php?f=25 la rubrica noilor veniti pentru a te prezenta si pentru a fi primit cum se cuvine.
Legat de orhidee si de cresterea lor vroiam sa te intreb de ce vrei sa te complici.Adica daca ai un geam cu lumina buna si fara soare puternic,le-ai putea creste linistit acolo fara sa mai trebuiasca sa folosesti neoane.
Si eu sunt o impatimita in ale orhideelor si pe ale mele le cresc normal adica fara lumina artificiala.
Bine asta e si in functie de ce spatiu detinem si de cat de bune sunt conditiile pe care putem sa le oferim.
In orice caz se vede clar ca le iubesti mult si ca esti pregatit sa le oferi tot ce este mai bun.
Iti doresc multa bafta si sa ai parte de frumoasele tale!
 

refu

Member
Buna, in camera mea lumina nu prea este deloc, pozitionarea apartamentului nu e cea mai buna, de asemenea e chiar la parte.

In plus eu vreau sa creez keiki, sa incerc sa inmultesc orhideele si sa le montez pe radacini, crengi si in aranjamente cu bromelii.
Ideea e ca as vrea sa dezvolt acest hobby intr-o mica afacere in timp:D.
astept sa vad ce parere au crescatori de aici si daca este viabila ideea mea.
 

angela draganoiu

Active Member
buna Refu fii bine venit.
la chestia cu tavita m-am gandit si eu de multe ori dar n-am gasit ceea ce imi trebuia sau n-am cautaqt cum trebuie :? . tu din ce o faci ? si eu am vreo 13 phalenopsis si tare bine ar fi sa am o astfel de tavita.
 

sarselia

Active Member
Moderator
refu a spus:
Buna, in camera mea lumina nu prea este deloc, pozitionarea apartamentului nu e cea mai buna, de asemenea e chiar la parte.

In plus eu vreau sa creez keiki, sa incerc sa inmultesc orhideele si sa le montez pe radacini, crengi si in aranjamente cu bromelii.
Ideea e ca as vrea sa dezvolt acest hobby intr-o mica afacere in timp:D.
astept sa vad ce parere au crescatori de aici si daca este viabila ideea mea.
Foarte interesanta ideea ta!
Legat de keiki e destul de greu sa poti sa fortezi o orhidee sa faca.Pana mai anul acesta ale mele nu au facut nici macar o bucatica.Pe urma am vazut ca incet-incet unele din ele si-au dat drumul.
Unele care au inceput sa faca sunt cele la care nu le-a mers stralucit.
Oricum incercarea moarte nu are deci eu iti doresc multa bafta si sa ne mai tii la curent cu evolutia lor.
 

refu

Member
angela draganoiu a spus:
buna Refu fii bine venit.
la chestia cu tavita m-am gandit si eu de multe ori dar n-am gasit ceea ce imi trebuia sau n-am cautaqt cum trebuie :? . tu din ce o faci ? si eu am vreo 13 phalenopsis si tare bine ar fi sa am o astfel de tavita.
Buna, e simplu tavita o fac din OSB cu fundul de 90x60 cm si laturile de 5-7 cm, plus o folie de polietilena sa nu ajunga apa la OSB , vine pietris 3-4 cm si atat.
 

refu

Member
Foarte interesanta ideea ta!
Legat de keiki e destul de greu sa poti sa fortezi o orhidee sa faca.Pana mai anul acesta ale mele nu au facut nici macar o bucatica.Pe urma am vazut ca incet-incet unele din ele si-au dat drumul.
Unele care au inceput sa faca sunt cele la care nu le-a mers stralucit.
Oricum incercarea moarte nu are deci eu iti doresc multa bafta si sa ne mai tii la curent cu evolutia lor.
Eu mi-am comandat regulatori pentru a forta keiki sa se produca , de asemenea voi avea si hormoni pentru dezvoltarea radacinilor de keiki.
Marele avantaj e ca nu e nevoie de un emdiu steril doar de minimum de seriozitate si sterilizarea aparatelor de munca(bisturiu, penseta, etc)
Eu am lucrat in laborator la scoala mi-a placut si vreau sa incerc cu orhideele mele ceea ce alti fac in laborator.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Foarte frumos!
Oricum apreciez ce vrei sa faci si chiar iti doresc din suflet sa ai rezultate pozitive!
Sa fii insa atent la cantitatea folosita de regulatori si de hormoni pentru a nu le arde.Eu am incercat intr-o vreme Atonik si desi l-am folosit mult mai diluat decat trebuia,am reusit sa "ard"cateva orhidee.Mai bine zis tijele acestora.
Sunt destul de sensibile la unele substante asa ca atentie mare.
Te asteptam si cu poze de indata ce vei avea!
 

angela draganoiu

Active Member
refu a spus:
angela draganoiu a spus:
buna Refu fii bine venit.
la chestia cu tavita m-am gandit si eu de multe ori dar n-am gasit ceea ce imi trebuia sau n-am cautaqt cum trebuie :? . tu din ce o faci ? si eu am vreo 13 phalenopsis si tare bine ar fi sa am o astfel de tavita.
Buna, e simplu tavita o fac din OSB cu fundul de 90x60 cm si laturile de 5-7 cm, plus o folie de polietilena sa nu ajunga apa la OSB , vine pietris 3-4 cm si atat.
multumesc.
iti urez mult noroc in ceea ce faci.
 

refu

Member
sarselia a spus:
Foarte frumos!
Oricum apreciez ce vrei sa faci si chiar iti doresc din suflet sa ai rezultate pozitive!
Sa fii insa atent la cantitatea folosita de regulatori si de hormoni pentru a nu le arde.Eu am incercat intr-o vreme Atonik si desi l-am folosit mult mai diluat decat trebuia,am reusit sa "ard"cateva orhidee.Mai bine zis tijele acestora.
Sunt destul de sensibile la unele substante asa ca atentie mare.
Te asteptam si cu poze de indata ce vei avea!
Multumumesc de incurajari, din cate vad eu Atonik este un stimulator de uz mai general, ce voi folosi eu sunt produse exclusiv pentru orhidee, testate si functionale, uite sitetul http://www.orchidmall.com/hormones/keikiprd.html
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu merge site-ul.
Dar ai dreptate Atonik-ul este pentru o gama larga de plante spre deosebire de cele care sunt pentru un anumit tip de plante.
As vrea sa te intreb ce si cum ai vrea sa faci pentru a le forta sa faca keiki.
Mai demult stiu ca am citit si eu despre fortarea aceasta si desi am incercat o metoda rezultatele au fost nule.
Citisem undeva ca trebuie taiata tija unei phale dupa inflorire si cat timp este inca verde.Pusa intr-un pahar cu apa si eventual cu ceva ingrasamant si lasata intr-un loc in care sa nu bata soarele si nici sa nu aiba extrem de multa lumina.Ideea era ca asa tija va fi fortata sa produca keiki.
Erau multi cu rezultate pozitive legate de aceasta metoda dar si cei ca si mine care nu au avut deloc.Mie mi s-a ingalbenit in timp tija si deci a trebuit s-o arunc.
 

refu

Member
Buna din nou, am sa va prezint niste hormoni(regulatori de crestere) speciali pentru orhidee, produsele sunt recomandate de mai multe persoane pe forumurile straine:

KEIKIGROW PLUS
Hormones and vitamins in lanolin offers easy method for cloning favorite plants. Apply to the nodes of Phalaenopsis, Dendrobium canes, etc. to produce genetic clones (i.e. keikis or plantlets) of the original flowering plant. Also promotes growth of secondary (adventitious) basal buds when the crown of vandacious (phals, etc) has been damaged.
KEIKIROOT
Hormones and vitamins in lanolin. Apply to keikis which are reluctant to root or to plantlets of forced back flowered bulbs to speed root development. Will not wash off during normal watering or in conditions of high humidity.
STOPROT
Bordeaux mixture in lanolin to treat leaves and bulbs suffering from wet rot (pythium). Also use with KEIKIGROW PLUS to counteract crown rot.
PAPH-GROW
Hormone formula to force dormant buds on normally discarded flowered growths into action.
VITAGROW - B1
Plants thrive superbly with this hormone supplement to your regular nutrient program. Vitamin B1 for growth, especially under low light conditions of winter and Naphthaleneactic Acid for root stimulation. Counteracts transplant shock.
VITAGROW - H
Four proven vitamins ( Thiamine hydrochloride, Riboflavin, Ascorbic Acid, Niacin) for sturdy growth. Especially useful for transplanting seedlings.
VITAGROW - M
This formula adds trace minerals (Manganese, Zinc, Copper, Boron, Molybdenum) to the growth stimulant, Vitamin B1 and Naphthalene Acetic Acid. These minerals are particularly useful in promoting the efficient use of regular fertilizers, especially when unsatisfactory or R/O water is used. If you are not sure about your water supply you should have a complete water analysis done, including dissolved solids and pH.
TEMO
Trace Element Mix for Orchids. Use where water quality or compost prevents efficient use of fertilizers and other nutrients. (Rockwool, pro-mix, lecca, etc) Some water regimens remove all micro-nutrients necessary for a complete nutrition program. Contains Iron (Fe), Manganese (Mn), Zinc (Zn), Copper (Cu), Boron (B) and Molybdenum (Mo). Complete detailed analysis and instructions included.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumim mult pentru cele scrise.
Acum am o problema....Oare pe aici prin Romanica se gasesc aceste chestii?
Ca mi-ar fi peste mana sa ma apuc sa le comand din tari straine...
Tu le-ai gasit pe la noi?
 

refu

Member
Firma care produce asa ceva este in Canada dar exista depozit in Polonia, mie personal mi-au fost comandate din Canada si vor veni din Polonia, cand imi va ajunge pachetul (undeva la inceputul saptamanii viitoare) va voi prezenta costurile.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumim inca o data.
Eu sunt tare curioasa si de rezultatele pe care le vei avea folosindu-le.
Ma gandesc ca produsele sunt bune deci rezultatele vor fi pe masura.
 

refu

Member
Am incredere maxima in rezultate deorece am experienta in munca de laborator( micropropagare, lucru in hota, extractie ADN) plus ca la aceste produse nu e nevoie de mediu steril doar o simpla sterilizare a aparaturi care consta din bisturiu, penseta si 1 scobitoare:) care vor fi sterilizare cu spirt si sub flama, deci un minim de interes.
 

refu

Member
Buna am sa pun aici pozele cu orhideele mele , as aprecia orice sfat primit de la voi . O mica legenda a albumului:

Phalaenopsis indivizi 1, 2 sunt primele mele orhidee

Phalaenopsis indivizi 3,4 sunt salvati dupa ce au stat acum o luna circa 1 saptamana la mila naturi intr-o curte pe jos, individul 3 a ramas inflorit ba chair a mai inflorit de atunci; individul 4 nu misca nimic inca(daca observati ceva ma rog spuneti-mi ce e de facut.
Phalaenopsis individ 5 e achizitionat azi, nu e in cea mai buna forma dar e cultivarul RED LIPS (ceea ce eu nu aveam)

Cambria individ 1 e din luna mai a acestui an, si acum dezvolta un pseudobulb

Cambria individ 2 tocmai azi l-am achizitionat si e diferit de ce am deja

Dendrobium individ 1 e si el achizitionat azi.

ALBUM POZE REFU
 

CristianG

Well-Known Member
Refu, ce "indivizi" interesanti ai....Ti-ai numit orhideele indivizi? Tare faza! :) Unele phale nu arata deloc bine...Ce le tot faci? Le rupi frunzele din greseala? Vezi ca frunza de la un phale este arsa de soare si nu este mancata de niciun melc. Rar se intampla ca melcii sa urce pe frunze si sa devoreze phale....Este vorba doar de soare,..., o arsura in orice caz! :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Foarte de treaba indivizii tai!
Per total phalele tale arata bine.Mai sunt mici probleme la radacini dar in general cele de la suprafata se mai usuca.Cele din interior sa fie bine.
Subscriu si eu celor spuse de Cristian si anume legat de frunza pe care ziceai ca au mancat-o melcii.Nici vorba!E o arsura de la soare si nu se va mai vindeca acea frunza.
Daca Cambriile sunt proaspat achizitionate dupa ce se vor fi trecut florile,ar fi bine sa le verifici radacinile si eventual substratul in care sunt puse.De obicei exista mari surprize si anume prin faptul ca unele au radacinile infasurate in vata sau in bureti.Fiind umiditatea prea mare acolo in timp radacinile pot putrezi.
Bafta mare si daca mai ai intrebari te ajutam cu mare placere!
 
Sus