indoor garden

CristianG

Well-Known Member
refu a spus:
Nu au lumina, au intre 12-14 ore lumina pe zii de la neoane
Asta inseamna ca orhideele tale nu stiu ce inseamna soare si lumina naturala? Tot ce primesc este de la neoane??? :eek: Nasol....
 

refu

Member
Nu e nasol deloc, asta e ideea chiar , aceste 2 neone acopera circa 80% din spectrul luminii, la 12-14 ore pe zi pot sa imit puterea soarelui. Nu vad de ce ar fi nasol, nu uitati e vb de experimentare si cercetare la un nivel minim. Acum vreau sa vad si ceva becuri cu LED care vor acoperi 90% din spectrul luminii. Plus ca din poze nu se vede cum ca ar mai avea nevoie de lumina in plus , frunzele la Phaluri au culoare corecta, textura este dura si carnoasa, arata ca niste plante sanatoase.
 

CristianG

Well-Known Member
refu a spus:
Nu e nasol deloc, asta e ideea chiar , aceste 2 neone acopera circa 80% din spectrul luminii, la 12-14 ore pe zi pot sa imit puterea soarelui. Nu vad de ce ar fi nasol, nu uitati e vb de experimentare si cercetare la un nivel minim. Acum vreau sa vad si ceva becuri cu LED care vor acoperi 90% din spectrul luminii. Plus ca din poze nu se vede cum ca ar mai avea nevoie de lumina in plus , frunzele la Phaluri au culoare corecta, textura este dura si carnoasa, arata ca niste plante sanatoase.
Atata timp cat functioneaza este ok....Insa parca nu ma pot obisnui cu ideea ca plantele tale primesc lumina doar de la niste neoane....Suna tare aiurea! Oricum dupa cateva luni, ne poti spune concret daca le merge bine plantelor tale.... :D
 

refu

Member
CristianG a spus:
refu a spus:
Nu e nasol deloc, asta e ideea chiar , aceste 2 neone acopera circa 80% din spectrul luminii, la 12-14 ore pe zi pot sa imit puterea soarelui. Nu vad de ce ar fi nasol, nu uitati e vb de experimentare si cercetare la un nivel minim. Acum vreau sa vad si ceva becuri cu LED care vor acoperi 90% din spectrul luminii. Plus ca din poze nu se vede cum ca ar mai avea nevoie de lumina in plus , frunzele la Phaluri au culoare corecta, textura este dura si carnoasa, arata ca niste plante sanatoase.
Atata timp cat functioneaza este ok....Insa parca nu ma pot obisnui cu ideea ca plantele tale primesc lumina doar de la niste neoane....Suna tare aiurea! Oricum dupa cateva luni, ne poti spune concret daca le merge bine plantelor tale.... :D
dada, ce am spus pana acuma e doar dupa 3 saptamani, oricum daca te uiti in literatura de specialitate vei vedea ca pentru inceput e ok asa.Gandestete ca as putea la fel de bine sa amenajez un beci fara ferestre pentru cresterea de orhidee, dar atunci e nevoie de diferite becuri care ridica costuri mai mari. Trust me ca e ok ceea ce fac mai ales ca le vad constantsi zilnic sunt aici in spatele meu :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Refu itit doresc multa bafta in continuare!
Intr-adevar pare ciudat ca pot supravietui in tot felul de moduri aceste frumoase orhidee si e o lectie pentru noi cei ce le iubim mult.Exista mai multe metode prin care ne putem bucura de ele si cu fiecare experiment pe care il facem invatam ceva sau ii invatam si pe altii.
Ma bucur mult ca lucrurile incep sa se stabilizeze si cat de curand cred ca vor incepe sa apara si rezultatele pozitive.
Eu una abia astept sa mai aud noutati legate de sera ta....
:D
 

refu

Member
Merci, cred ca stiti ca tot ce conteaza pentru plante este intensitatea luminii masurata in ''lucsi" asta inseamana ca fiecare specie are o limita inferioara si superiora plus una optina pentru intensitatea luminii.

Phalaenopsis are nevoie de cea mai putina de la 500-2000 lucsi,
Genul ''Cambria'' de la 2000-4000,
Iar altele mai rare cat si cele terestre peste 4000 lucsi.

Chiar daca becurile folosite nu au exact acest nivel de lucsi prin orele zilnice care functioneaza pot compenseze intensitatea astfel avand urmatoarele intervale de lumina 12 ore pentru valoare de peste sau aprox. 4000 lucsi.
14 ore de lumina pentru 2000-3000 lucsi respectiv 16 ore pentru ce se afla sub 2000 lucsi.

Eu momentan le tin aprox 12-14 ore deoarece vreau sa experimentez.
 

refu

Member
Am o intrebare daca cumva stiti careva unde se poate gasi sphagnum uscat si fibra de cocos dar sa nu fie in calup sa fie firicele.Multumesc frumos.
 

refu

Member
Deci am facut unele modificari la instalatie respectiv urmatoarele:

1 Am schimbat neonul cald de 1150 lumeni(18w) cu un Neon Osram Fluora de 18w 550 lumeni special pentru plante, cu spectrul mai mult in rosu si albastru, imagine cu spetrul este mai jos


De asemena voi mai instala un neon Osram Fluora de 36w 1400lumeni tot in spectrul rosu si albastru, care va fi amplasat la o inaltime mai mare si e pentru plantele inflorite.

Toate tuburile impreuna au 3100 lumeni ceea ce e mai mult decat suficient pentru Phalaenopsis si sper sa fie de ajuns pentru Oncidium(Cambria).

Societatea Americana pentru orhidee recomanda urmatoarele valori:
Phalaenopsis - 1,000 to 1,500 foot candles
Paphiopedilum -1,000 to 2,000
Oncidium - 2,000 to 6,000 foot candles (thin leaf to thick leaf)
Dendrobium - 3,000 to 4,000 foot candles
Cattleya - 3,000 to 5,000 foot candle
Vanda - 3000-6000 foot candle

Ca sa nu intram in detalii despre footcandle pot sa va spun ca e corespondentul lucsilor in masuri imperiale nu metrice.

Astept parerile voastre, o zi buna.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Foarte interesant!
Din pacate cred ca sunt putini pe aici care au incercat ceea ce incerci tu.
Eventual fetele care inmultesc violetele poate ca ar putea sa te mai ajute cu cate ceva pentru ca din cate am observat si ele le cresteau sub neoane.
In rest eu sunt doar curioasa de evolutia lor si itittin pumnii in continuare.
In orice caz,dupa cum am mai spus,jos palaria pentru ceea ce ti-ai pus in plan sa faci!
Multa bafta!
 

Edelweiss

Active Member
Pentru plante, spectrul albastru este predominant. Rosu este caldura. Vezi ca am scris la carnivore un articol despre mijloace de iluminat, tradus de la nemti. Chiar, nu multi incearca ce faci tu! :D
 

refu

Member
Edelweiss a spus:
Pentru plante, spectrul albastru este predominant. Rosu este caldura. Vezi ca am scris la carnivore un articol despre mijloace de iluminat, tradus de la nemti. Chiar, nu multi incearca ce faci tu! :D
Spectrul albastru este pentru cresteri vegetative, iar rosul pentru inflorire :D
 

CristianG

Well-Known Member
De ce oare omul isi complica existenta mai mult decat trebuie? Trebuie sa avem si mult timp ca sa ne ocupam de lucrurile amintite de tine refu. Sincer sa fiu, eu nu am timp sa ofer astfel de conditii orhideelor. Nici nu mi-as bate capul! Apropo, incerca sa introduci si o vanda in acel spatiu....Vezi daca functioneaza! :? Succes! :wink:
 

refu

Member
Cred ca deviem de la subiect putin, as aprecia daca am reveni inapoi la plante, merci frumos.
 

CristianG

Well-Known Member
refu a spus:
Cred ca deviem de la subiect putin, as aprecia daca am reveni inapoi la plante, merci frumos.
Este ok...Eram doar curios! Esti un om inteligent caruia ii plac plantele.Asta este tot ce conteaza. :wink:
 

refu

Member
Buna, azi am folosit fitohormoni la 2 Phalaenopsis, in 7 zile ar trebui sa vad calusul formanduse. Am folosit si pentru keiki cat si Flower boost. Acum sa vedem ce reusesc.Tineti-mi pumni.
 

Pocalinda

Member
Succes, chiar era nevoie de cineva care sa si experimenteze pe aici caci noi ne-am obisnuit sa le cumparam fara a sti prea multe despre cum ajung la noi.
 
Sus