Identificare cactusi

marean

Active Member
Sincer,nu cred!
Varietatea aceea (pe care o am si eu ) ramane mica,creste in colonii si face niste flori mici alb-crem .
Poate stie Rodica si ne lumineaza :mrgreen: !
 

Carmen

New Member
buna seara, am cumparat azi un micut cactusel, si nu ii stiu numele, l-am luat din Metro..pun o poza cu el, poate ma ajuta cineva cu identificarea lui, va rog mult



si mai pun 2 poze cu doi cactusi mai vechi, nici la acestia nu le cunosc numele...


 

Carmen

New Member
multumesc marean, am o intrebare: e inalt, are 1 metru si ceva, dar nu mi-a facut flori niciodata!oare din ce cauza? cred ca se vede in poza cum se coloreaza partea de jos in maro, da semne de batranete?
 

rodica05

Member
Primul pare a fi o Opuntia variegata, iar al doilea Cereus peruvianus monstruosus.
Euphorbia trigona nu infloreste. Partea "colorata" poate avea mai multe cauze: fie un exces de apa, fie un atatc al paianjenului rosu, fie lemnificarea trunchiului (dar nu inteleg de ce se lemnifica si puiul).
 

Carmen

New Member
multumesc pentru raspunsuri, tot asa gandeam si eu ca se lemnifica sau ceva, paianjeni nu am vazut prin ghiveci
 

Roxana

Active Member
eu asta iarna, am incercat sa nu ud Opuntia si toata planta a inceput sa se "smochineasca" cum i-am pus putina apa, imediat si-a revenit. cred ca cel mai bine ar fi sa-i uzi cam o data pe luna :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intre octombrie/noiembrie si februarie NU se uda.Eu am o mica "livada" de opuntii.Pur si simplu uit de ele in aceste luni......ca de altfel de toti cactusii pe care ii am in dotare :)
 

kriss

Member
stie cineva cum se numeste cactusul asta?

l-am cumparat de la florarie acum 2 ani, dar nu m-am uitat cum se numeste. :(
 

Sash

Active Member
Stiti cumva cum ii cheama pe urmatorii si daca ar trebui sa-i scot la frig?



Cel din dreapta are si un puiut crescut pe el intr-o laterala - sa-l las acolo sau mai bine sa-l pun separat?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sash, stiu ca raspunsul meu vine cu o mare intarziere, dar daca inca nu ai reusit sa identifici cei 2 cactusi, iti pot spune despre al doilea ca este un Cephalocereus senilis (Old man cactus).

Primul nu prea reusesc sa il vad bine din poza, dar cu siguranta e tot un batranel.
 

daisy111

Active Member
Pe primul il stiu eu pt ca seamana foarte mult cu al meu cu tepi maronii,doar ca e mult mai mare...numele este de FEROCACTUS LATISPINUS....
Pe al doilea,din pacate,nu-l cunosc :(
Sa-ti traiasca :wink:
 
Sus