1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Identificare cactusi

Discuție în 'Cactusi si suculente' creată de Simona D., 12 Ian 2008.

1. malina

malina Member

Buna, dragilor!
    Ma ajutati si pe mine, va rog, cu numele acestor cactusi? I-am salvat de la birou unde erau lasati fara pamant si apa si as vrea sa ii ingrijesc cat de bine pot. :)
    Multumesc!

Fișiere atașate:

2. adrianam

adrianam Well-Known Member

Localizare:
    Craiova
    Nu stiu sa iti dau numele lor, dar iti spun sigur ca le place soarele cat mai mult iar apa cu zgarcenie. Adica intre udari sa se usuce pamantul bine de tot. Acolo unde sunt pusi in poza, vor creste etiolati. Cum nu se mai anunta temperaturi sub 0 gr.C, pot fi scosi afara pe balcon sau in gradina dar pe langa casa, feriti de eventuale brume sau de ploaie.

malina apreciază asta.
  3. malina

malina Member

Multumesc mult pentru raspuns. Forma pe care o au acum este asa cum i.am gasit la birou. Ii voi scoate pe balconul inchis unde este lumina din plin, doar ca i.am tinut o perioada separati de celelalte plante. Deja au inceput sa creasca si sa fie verde crud in varf .:-)

4. isabella

isabella Active Member

Localizare:
    Temesvar
    Hello ! Ma jutati va rog cu cateva nelamuriri ?
    1. Am cumparat acesti doi cactusi 39917096_278987802830276_1964636882935480320_n.jpg 40056706_1882291458741720_8180158483912458240_n.jpg si nu le cunosc denumirea
    2. Ambii aveau '' motul '' acela care parca e din alt film . Este al lor ''motul '' sau este lipit pe ei ?
    3. In prima imagine , la primul cactus baietelul meu a vrut sa se convinga ca e lipit si l-a rupt apoi dupa putina vreme a iesit acel puiut care nu seamana cu planta mana . Ce fel de cactusi ciudati sunt acestia ?

5. adrianam

adrianam Well-Known Member

Localizare:
    Craiova
    Motul nu este al lor, este alt soi de cactus, pe care trebuia sa incerci sa-l pui in pamant sa faca radacini. Puiutul seamana cu planta mama insa este fraged si nedezvoltat inca. Nu stiu cum se numesc.

6. florin srcl

florin srcl Member

Acel ,,moț,, nu va trăi în pământ și nu va face rădăcini. Este o specie de cactus fără clorofilă, deci nu poate face fotosinteză, tocmai de aceea se altoieste cu un alt cactus, de preferință COLUMNARI (parcă așa le zice) tocmai pentru a se hrăni și a crește.

7. florin srcl

florin srcl Member

109031811.jpg columnar altoit cu crăciuniță 109031811.jpg

Richelieu apreciază asta.
  8. Richelieu

Richelieu Well-Known Member

Localizare:
    Valea Lupului-Iasi
    Interesant.

9. florin srcl

florin srcl Member

110566579 (1).jpg uite-l și înflorit! Acum e mult mai mare dar aștept să înflorească și pun poze 110566579 (1).jpg

Richelieu apreciază asta.
  10. GabrielaAiku

GabrielaAiku New Member

Bunaa fetelor! Imi puteti spune ce specie de cactus este acesta? Va multumesc!

Fișiere atașate:

11. florin srcl

florin srcl Member

Pare Echinopsis, dar nu o lua de bună.

Distribuie pagina asta