Identificare cactusi

rodica05

Member
Ok, ai dat un raspuns corect! :)
Si ca sa va spun sincer... eu as alege mai repede portaltoiul ca planta decat "ciudatenia rosie"! In particular pentru flori si in special pentru ca rezista afara chiar si la noi! Asa ca, Roxy, planteaz-o in gradina si nu te supara c-ai pierdut partea aeriana, oricum nu inflorea.

Rodica
 

marean

Active Member
Nu inflorea? Pai e plin internetul de imagini cu ei infloriti!
Plus ca am citit ca sunt preferati pt ca infloresc in fiecare an,pe cand nu toti cactusii infloresc anual.
Eu am luat unul cu "palarie" maro,e tare dragut :mrgreen: ,insa nu era inflorit .
 

rodica05

Member
marean a spus:
Nu inflorea? Pai e plin internetul de imagini cu ei infloriti!
Ma refeream NUMAI la cel clorofitodeficitar, adica cel rosu, galben sau ce culoare or mai fi scos laborantii. Desi... am gasit unul googalind, cu floare (n-am stiut panaacum).

Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii este intr-adevar florifer, dar nu mai mult decat alti Gymno.

Rodica
 

marean

Active Member
Eu am vazut portocaliu si chiar rosu inflorit!
Eu citisem nu ca ar fi produsi in laborator,ci ca ar fi paraziti naturali(majoritatea),desi era cam greu de inghitit ! :roll:
All meu e black botan .
 

adrianam

Well-Known Member
Puteti sa-mi spuneti si mie cum se numesc cei doi cactusi de mai jos?
Pozele sunt de vara trecuta.

,
 

Leanna

Member
:gandit: al doilea seamana a fi notocactus ottonis.. posibil si primu sa fie notocactus :gandit:
In orice caz asteptam parerile expertilor
 

Yanquapin

Member
Nu ma arunc la Notocactusi, dar primul este un texan, Hamatocactus setispinus- inconfundabil. Suporta -10, pe uscat, daca este crescut in plin soare si neumflat.
 

adrianam

Well-Known Member
Da, primul mi se pare si mie ca seamana cu Hamatocactus setispinus.
Pun si o poza a florii vazuta de sus.
Pentru al doilea mai pun inca o poza si mai adaug un al treilea care nu stiu cum se numeste:
, ,
 

adrianam

Well-Known Member
Rodica, poti sa ma ajuti si pe mine?
Cum se numesc primul si al doilea? Ultima poza este a celui de al doilea inflorit:
, ,
 

rodica05

Member
Primul pare a fi o Rebutia - pana nu-i vad floarea nu-mi dau seama, iar al doilea e un Notocactus sau Parodia.

Rodica
 

Simina

Active Member
Am cumparat sambata un cactus cu floarea rosie. Deocamdata are boboci si astept sa infloreasca, dar nu-i cunosc denumirea.
Rodica, sunt convinsa ca poti sa ma ajuti. Multumesc!

 

marean

Active Member
Cu astia te pot ajuta si eu :wink: !
Arata ca Chamaecerus silvestrii (mai asteptam si alte pareri)!
E foarte frumos,sa-ti infloreasca mereu !
 

Simina

Active Member
Multumesc marean!

Am vazut si cactusi infloriti de vanzare (din aceeasi categorie), dar am ales unul cu boboci sa ma bucur de fiecare etapa a infloririi.
 

marean

Active Member
Foarte bine ai fact,e mai distractivi sa vezi cum se dezvolta de la un mic bobocel abi sesizabil la o floare delicata dar impunatoare !
Intr-adevar,asa e floarea,am avut si eu (sa sti ca nu e tocmai rosu,e spre portocaliu, cel putin asa-mi bate mie :rofl: ).
Mult succes!
 

Simina

Active Member
Tot o zi tine floarea? Sa ma pregatesc sufleteste. :roll:
Intr-adevar, nu e rosu aprins, ci un rosu-portocaliu.
 

IULIA

Active Member
da, este sigur Chamaecerus silvestrii . culoarea este de regula rosu-portocaliu, nu rosu, nu portocaliu.
 

marean

Active Member
Nu tine o zi floarea,dar nu-i imagina ca tine foooarte mult !
Depinzand de intensitatea soarelui,poate tine 3-4 zile,poate mai mult!
Bafta!
 

rodica05

Member
Buna Sorina,

e un Chamaecereus.
Toti cactusi si suculentele fac flori daca le creezi conditiile necesare.
Chamaecereusul infloreste primavara - ai ratat inflorirea din acest an.

Rodica
 
Sus