Iazul Meu - Vatany

vatany

Member
iazul meu

cateva din multele pozo cu iazul meu..


mici schimbari ca deobicei..anuale :evil:

o s amai revin cu poze noi..ASTEPT PRIMAVRA sa mi continui ideile de pus in aplicare.
V am salutat!!!!
 

vatany

Member
pt violetaB

Acu' intrebarea de babontz Zambet : in pantalonasu' ala intrat la apa, mata te gasesti ?! Zambet Rad


Nu intel ce vrei sa zici :evil:
 

sonia

Member
Vatany imi place tare mult iazul tau dar si curtea.Sa le folosesti sanatos.Ne poti spune cateva detalii despre amenajarea lui?Cam ce suprafata ocupa,de ce materiale ai avut nevoie,cata munca ai depus... din astea.....Ma preocupa si pe mine amenajarea unuia.Mersi
 

mihai63

Member
vatany,felicitari!Din cate pot sa-mi dau eu seama iazul este "productie proprie" ca sa zic asa.....cat timp ti-a luat? :clap:
 

vatany

Member
reee

Salutare la totii
prima data sal felicit si pe emundin pt iazul sau.. foarte frumoss banui ca ai si ceva pesti :)
e fain cand ai si spatiuu..eu nu prea am mult loc..si de aceaa nu mam putut descinde..
dar ma cam bate capusoru..sal mai largesc si sai pun o folie..
o sa incerc sa va mai dau datali si poz..
In primul rand vreau sa zic ca lam construit in primavara lui 2006 si nu a fost an sa nu modific cate ceva la el..
Revin imd
:mrgreen:
 

vatany

Member
re

o sa caut pozele din 2006 pan in prezent , apoi trebuie sa le incarc.si apoi voi incerca sa va spun cat a durat,cate modernizari iam adus adevarui ca abia astept primavara sa apuc sa-mi continui ideile si ce mia mai ramas de retusat din toamna..

be right back..meciurile astea de fotbal.. :oops: A inceput divizia nationala :evil:
 

vatany

Member
re

ma bucur ca am reusit sa inspir pe cineva..dac ai vreo nelamurire nu uita sa ma intrebi..pt ca si eu mai am de facut multe retusuri si schimbari.. :evil:
 

MONIS

Member
ok,esti dragut....cred ca la tine e folie cu pietre aplicate :?
eu il am din bazin cumparat....dar se vad marginile...m-am hotarat ....trec la folie....oricum era prea mic....
 

vatany

Member
re

in primul rand asta am vrut sa te avertizez..sa nu l cimentezi.. :x
si eu cred ca voi aplica folie..dar nu stiu cand imi voi face timp..si nervi..sa sparg tot ce am facut :)
 

MONIS

Member
scuze....dar cred ca esti de-a dreptul....."nebun"(in sensul ....bun....desigur)ca sa distrugi tot iazul.....da-mi-l mie(glumeam :) )oare nu poti sa il prelungesti cumva?mi-a placut mult si ideea de incadrare in peisaj....apropo....si gazonul tau arata beton... :cry:
 

vatany

Member
re

am 2 posibilitati..
ori scot apa peste iarna..ca sa nu mai inghete si sa mi fisureze cimentul deasupra..si sa scot pesti si sa i pun intrun bazin cu oxigenare in casa
ori voi face schimbari majore...cu folie..
am gresit..cand am cimentat..cred ca ma facut prea subtzire..cam3-4 degete..si nici nu am pus fier beton in el..si posibil de asta iarna cand ingheata ff tare..cand gheata se face cam de o palma..imi preseaza marginile bazinului si mil fisureaza..din nou..in fiecare iarna..
De prelungit se poate ..normal..prim mai multe variante..unacare mia venit pe moment ar fi: :evil: spart o parte din el pe unde sa face prelungirea..ori facut unul langa el..si sa comunice printrun brat mai putin adanc..deaspura bratului poti sa pui un podulet de lemn...dac intelegi ce vreau sa zic.. :?
iar gazonul lam samantat eu cu tatal meu..
sfatul meu pt tine..e sa cumperi gazon amestecat cu seminte de trifoi pitic sau salbatic..ii da o mare densitate la gazon..si se inmulteste rpde.toamna se da putin ingrasamant..si primavara la fel..acum depinde in ce zone e amplasat gazonul tau..poate sa fie pt soare ..semi umbra sau umbra..conteaza..ff mult..
 

MONIS

Member
super idee cu podisorul de lemn....eu asa as face.....si eu imi doream de mult un podisor ,dar ...peste ce :D ?
 

MONIS

Member
cat priveste fisurile....eu am piscina turnata....am scos tot timpul apa,iarna si am pus prelata....peste beton am liner si apoi gresie...deocamdata..nu am avut probleme....
 

MONIS

Member
Re: re

vatany a spus:
cum peste ce..??pei peste iazul tau viitor 8)
stai sa vedem cum imi conving sotul sa mai sape putin..... :rofl: cred ca va fi foarte incantat :) dar nu prea are incotro.... :evil:
 
Sus