Iazul Meu - Vatany

vatany

Member
ree

inca nu ma observat nici un puiet..prin iaz..dar am obs ca inca multi au burta umflata..puii mei..sa vad poz cu puietii tai:) :)
 

emundin

Member
:rofl: Se spune ca pestii koi sunt asemanatori cu copacii asa ca taie unu sa vezi cate inelase are :) Fiecare inelasi este un an :) Glumeam nu trebuie s-al tai isa trebuie sa tii minte ca pesti koi nu cresc asa de repede in numar precum cresc ei efectiv. Pe la 12 cm poate sa aiba un an. Normal dupa 3 ani ajunge la 35-40
 

vatany

Member
reee

e posibil ca icrele depuse de carasi...sa le manance crapi koi..pe toate??si sa raman far nici un puiet pe anul acesta?? :?
 

emundin

Member
Imposibil :) dar deh trebuie sa te gandesti ca din toate ouale numai 10% supravietuiesc la mine deja a iesit puietul:)
 

vatany

Member
ree

zona ta e mai calda:p
la noi inca nu prea au depus carasi icrele..
am fo ieri la peste..si a curatat tata niste carasi..si inca aveau icre..depuse.
deci dac aia in mediul lor natural 100%..nu au depus inca..atunci ai mei sigur inca nu au depus :)
 

Sparow

Member
Am devenit ,,tatic '' la vreo 75 de pui care cred ca sant de koy.I-am vazut vreo 2 saptamani la suprafata apoi am lasat apa mai jos si intr-o saptamana nu am mai vazut nici un pui.Am zis si eu ca i-au halit astia mai mari.Azi am ridicat nivelul apei la normal si.......au reaparut toti.Asa ca nu dispera...inca.
Apropo uneori am pescuit pesti si in august si tot aveau icre dar cred ca in max 2 sapt.daca nu depun pesti ....o sa depuna la anul :)
 

vatany

Member
re

mihaelas..frumos aranjament ai creat..imi plac petunile din petalele florii 8)
si statueta e misto..banui ca o costat ceva banuti:p..la fel si crocobaul..Nu papa??
Tre sa te gandesti si pe viitor pe cand iarba va creste si va trebui tunsa si ingrijita..cu masina de tuns slabe sanse..din cate vad pe langa iaz..apropo ai bagat si niste pestisori??ar fi pacat sa nu pui ..mai ales ca apa se oxigeneaza..
poate cu un trimer mai mic vei reusi in viitor..ce pot sa ti urezz..spor la toate cele..si idei cat mai multee
8)..apropo si acel suport pt flori e bestial..intrebare la tine..sunt asigurate acele ghivece cu flori?
 

aleynad

Active Member
Moderator
felicitari, Marius!
e cu adevarat frumos, plus ca deja pare natural cu atata verde in jurul lui :D
 

vatany

Member
re aleynad

multzumesc..
zilele astea sper sa reusesc sa acopar o fisura survenita de la gheata din iarna
si voi putea atuncia umple iazul pana sus//hmm abia astept si voi reveni cu poz noi.. :)
 

vatany

Member
re

saluty..mai nuferi drept sa ti zic nu stiu unde se gasesc..dar papura si trestie..gasesti oriunde unde sunt balti..si umezeala..irisi la fel..
eu sunt din Lipova..
nu ai fost in piata duminica..ca eu habar nu am cat sunt nuferi..dar daca si cand o sai mai despart o sati dau si tie unul..free
 
mie mi-ar trebui vreo 7-8 nuferi sa acopar jumate din iaz...macar...si n-as da 40 ron pe 1 bucata.am auzit ca undeva pe cris ar fi,o sa ma mai interesez.cand or sa creasca caraseii o sa-ti dau niste monstre.
 

vatany

Member
40 roni un puiet de nufar..pfff cam mult cei drept..
eu am galben alb si mov..dar nu stiu cand imi voi face timp sa iau ceva puieti..
dar ramane sa vb..poate facem ceva schimburi..ca intre preteni..numa bine :)
 
am poze cu iazul aici la iazul meu-lucifier....mai schimb si eu decorul la el dar nu mai stiu cum se pun poze,nu mai reusesc....daca bvrei lasa-mi un id de mess si vb,iti trimit poze cu filtru cat de cat bun.
 

vatany

Member
re

cine ma poate ajuta sau indruma cu ceva mancare de pesti care sa contina ceva vitamine benefice in protezarea pestilor asupra bolilor..si bacterilor asupra Koilor si carasilor..
Va multzumesc :oops:
 
Sus