Iazul Meu - Vatany

vatany

Member
re

apropo..u ai poze cu gradina ta..si bazinul ca mis tare curios sa mai iau si eu idei:) si binenteles sa ti mai dau si tie niste sfaturi..
 

vatany

Member
re

astept linkul..cu adresa..si apropo..mis suparat pe craiovenii tai :x ..dupa bataia ce le au traso duminica la CFR :x
 

iza1202

Member
Re: reee

vatany a spus:
e fain cand ai si spatiuu..eu nu prea am mult loc
Aoleo, ce n-as da sa am si eu asa spatiu "putin" ca tine!! Pai toata curtea mea e cat iazul tau :rofl: . Sa te bucuri de ea, se vede ca-i muncita, dar si roadele sunt pe masura...
 

vatany

Member
pff

nu prea mai am loc prin curte unde sa mai plantez ceva :x ..am inceput sa ma bag in gradinuta :rofl:
deja am facut proiectu: de jur imprejurul gardului voi planta trandafiri..
ieri am aranjat alea din gradinuta la ata..iar in dreapta si stanga aleeie voi pune buxus...iar pe gard voi pune niste cataratoare:zorele, caprifoi, cava ce face trompete rosii si mai o cataratoare care face floare albastra tip ciorchine de strugure.. :evil:
 

emundin

Member
Vatany , ce faci in gradina primavara-vara asta posteaza la amenajari gradini :) Huuh cat am discutat pe tema iazului tau, iata ce solutie iti pot da :) Sapa de jur-imprejurul iazului pe langa beton. Pune folia peste beton si peste santul care l-ai sapat apoi ridica folia 2-3 cm cu un deal de pamant si pune pietre. De scos cimentul este multa munca si pierzi timp mai ales ca ai dita mai pestii acuma si intra in calduri :p o sa ii deranjezi din treburi :p
 

emundin

Member
MONIS a spus:
nu-mi spune......vezi album monis....
Daca ai de gand sa faci iaz :D te rog sa iti creezi in topic nou de genul :
Iazul meu - MONIS :)

Frumoase plantute sa vezi acum hortensia ce o sa creasca :)
 

vatany

Member
ree

ma cam bate gandu sa scot apa..si sa scot toti carasii romanesti..inainte sa depuna icre cei rosi..sa nu mai dea atacu la icre..Oare nu e prea tarziu?
cam cand incep sa depuna icrele? :?
azi am montat pompa..si am pus o plasa pe baltuza..sa nu mai dea atacu porumbeii vecinului 8)
toti porumbeii erau zapacici..Oare ce sa intamplat..atata mam ras de ei :rofl: ..si am fo lo l ao iarba verde..ca tot omu..ca nu pot sta in casa pe asa vreme frumoasa :oops:
 

vatany

Member
ree

am apucat si eu sa schimb apa in iaz..sa separ nuferii sa scot carasii romanesti afara.. 8)
astept acum sa depuna icre pestii :) ..am pus si o plasa pt ca sa nu mai ajunga porumbeii si sa nu mai intre vreun broscoi ca anul trecut ..si sa atace pestisorii..cei mici..
 

vatany

Member
bau

apropo..am bagat si koii in iaz..pt prima dataa...Iam cumparat anu trecut in septembrie si iam tinut pan acum in acvariu in casa la ingrasat..cat de mult se bucura de spatiu mare.. 8)
 

vatany

Member
ree

koi iam luat din armonia din arad..cu 12 lei bucata dar erau mai mici ca iam tinut din sept..oct in acvariu pan acuma si multa papa..
 

Sparow

Member
Am rezolvat cat de cat problema algelor.
Nu te supara dar imi poti spune si mie de unde ai luat nuferii?Ca,,, caut de vreo 2 luni si nu am gasit decat la expo de un singur fel si nu cred ca o sa-mi placa culoarea.Sau daca vrei facem schimb.Ai mei sant 4 ghivece cu roz dublu de la unguri.Asa au zis ei,la mine nu au inflorit inca.
 

vatany

Member
re

nuferi sunt din germania..ii am de vreo 3 ani sau chiar 4 nu mai retin exact..in primu rand astept sa iasa boboci sa i desting dupa culoare..ca atata iam schimbat ca nu mai stiu car ii alb..car ii galben si car ii cel mov.
putem face si schimb..dar numai dup ce inbobocesc :idea:
 
Sus