Iazul Meu - Vatany

vatany

Member
Grozave poze Vatany.

O alternativa naturala la tzinerea apei curate este popularea cu scoici zebra. Scoicile respective sint mici, rezistente la frig si filtreaza apa in mod foarte eficient. Atentie, sint o specie invaziva. Trebuie citit mai mult despre ea, dar provin din europa . Sint si comestibile.......

Apa a mai multe lacuri in Canada a devenit foarte limpede dupa ce "zebra mussel" a devenit o specie comuna in apele lor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Zebra_mussel
O sa ma interesez si de scoicile zebra..sincer nu am auzit de ele ..stian doar ca scoicile fitreaza din apa..dar nu ca au o eficienta asa mare asupra iazului..incat nu ar mai necesita filtrul.
 

vatany

Member
Super! Ai cumva tantari sau isi fac pestii treaba? Eu am un lacusor ff mic in gradina, insa fiind in soare se inverzeste repede si am multe larve de tantari. Evident nu am pesti in el, am avut acvariu mare in casa si incerc sa evit sa adaug pesti.
Anul asta sincer sau simtit ceva tantari..dar cel mai sigur a fost din cauza umezelei si a ploilorr dese din acest an..
Ti as recomanda sa plantezi un pomisor ce creste ff rpde..sau un filtru mic ..scoici..dupa recomandarile lui
popgeo.
O apa..sau balta statatoare si fara pesti chiar este atractia tantarilor din pacate..
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Una din chestiile de mentionat este ca scocile zebra sint in general taioase, asa ca nu le puneti in piscina.... sau nu umblati cu picioarele goale in bazinul cu pesti cind e populat cu scoici zebra.
 

vatany

Member
Una din chestiile de mentionat este ca scocile zebra sint in general taioase, asa ca nu le puneti in piscina.... sau nu umblati cu picioarele goale in bazinul cu pesti cind e populat cu scoici zebra.
Pretenul google nu prea stie asa multe despre scoicile zebra..cat despre vanzari la noi in romania..zero :)
 
Sus