Hypertufa si papercrete

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pare mai usor , e si mai ieftin , dar rezultatele difera , eu am 2 ghivece papercrete dr sunt mai faine vad pe hypertufa

Succes
 

miki70

Active Member
danero2004 a spus:
Pare mai usor , e si mai ieftin , dar rezultatele difera , eu am 2 ghivece papercrete dr sunt mai faine vad pe hypertufa

Succes
Le-ai facut tu? Pune-le o poza sa le vedem. Eu inca nu m-am apucat, vreau sa fac ceva mic la inceput sa vad cum ma descurc cu maglavaisul :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu prea am forme in ce sa le fac , dar asa niste prosteli tot am facut si iata rezultatele

 

alfa

Active Member
Dar sunt dragute Danero :D Dar intradevar e diferenta intre cele doua... Arata altfel.
Cele de papercrete eu mai degraba le-as folosi pentru intrior, pe cand cele de hypertufa numai afara.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mersi , o sa vad , chiar vroiam sa incerc dar am doua chestii de depasit ...

Turba am si e buna ....dar nu prea as da din perlit , sunt cam zgarcit :rofl: , iar la ciment totusi pare cam mult 1+1+1 , turba oare trebuie presata in masura ? cred ca tebuie fina si uda :roll: :wink:
 

miki70

Active Member
Danero sunt dragute vasele tale. Ai facut compozitia mai apoasa eu vreau sa o fac mai consistenta sa pot modela cu ea.
 

gabiee

Active Member
danero2004 a spus:
Nu prea am forme in ce sa le fac , dar asa niste prosteli tot am facut si iata rezultatele

arata foarte bine !!!!
dupa ce s-au uscat le-ai mai pus in cuptor ???
am facut si eu .... sunt inca in forma .... cred ca am lasat prea multa apa si se usuca foarte greu ....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu , deci recomandarea mea ...

nu folositi ziare , ci servetele , hartie igienica sau prosoape de bucatarie.

Le umeziti bine , le tocati in tocator electric , apoi in sita la scurs , cam 1 ora , cantariti cantitatea uda si puneti aceiasi cantitate de ciment


simplu :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
gabiee a spus:
arata foarte bine !!!!
dupa ce s-au uscat le-ai mai pus in cuptor ???
am facut si eu .... sunt inca in forma .... cred ca am lasat prea multa apa si se usuca foarte greu ....
nu am pus in cuptor ca nu are mineral in el sa se solidifice. Cel vopsit e cu colorant de var.

Sunt de inceput deci nu arata f bine , dar evoluam :evil:

Nu se usuca greu , asa se usuca ele caci in natura ai la beton ciment/nisip/piatra...nici una din ele nu retine apa cum retine hartia
 

gabiee

Active Member
mda... eu am folosit ziare si hartie de xerox
nici ale mele nu arata prea bine .... dar .... evoluam cu timpul :D

pentru cealalta reteta ...cu turba perlit si ciment .... turba aceea e pamantul acela de flori din sac ???? sau exista altceva ( poate intreb o prostie :oops: )
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca ai baumax prin preajma au ei la 9 lei 40 l , e cam plina de crengute dar se pot scoate manual si cerne asa mai grosso moddo
 

gabiee

Active Member
mersi !
din pacate nu am baumax , oricum nu fac multe ghivece :) , mai am ceva pamant ce mi-a ramas de la transplantarile din primavara ... il voi folosi pe acela ...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu pamant , ci turba , pamantul e mineral prea greu si nu va mixa bine cu cimentul.

Poti lua de la blondy sau inlocui cu caramida de fibre de cocos
 

miki70

Active Member
gabiee a spus:
mersi !
din pacate nu am baumax , oricum nu fac multe ghivece :) , mai am ceva pamant ce mi-a ramas de la transplantarile din primavara ... il voi folosi pe acela ...
Trebuie turba nu pamant pentru flori.
 

miki70

Active Member
Danero am scris in acelas timp, minut si secunda :)

Gabiee din pacate la Blondi au baloti foarte mari care costa si foarte mult 90 ron aprox, nici eu nu gasesc saci mici la mine in oras.
 

alfa

Active Member
Gabiee, ce magazin mare aveti prin Arad? Praktiker, Bricostore sau poate Obi?
Ar trebui sa gasesti pe la careva.... Daca nu, pe la florariile de la colt de strada de pe la noi se vindea pamant de flori de la o firma romaneasca... Parca verzi erau pungile. Pamantul e o nenorocire curata daca-l folosesti pentru flori, ca e turba 100% .... dar pentru hypertufa e numai buna :) Poate se gaseste si pe la voi. :roll:
 

gabiee

Active Member
multumesc fetelor !! :D
ma duc dupa masa in cautare de turba :D ,
saptamana viitoare ma duc si in Arad ...

am scos din forma ghivecele papercrete , unul chiar imi place :) , celelalte doua nu sunt prea reusite :( .... inca nu sunt uscate de tot ...ii pot zgaraia cu unghia , sau am pus eu prea putin ciment :? :|
 

adrianam

Well-Known Member
Caramida de nuca de cocos eu am una aproape intreaga.
A fost parca 20 de lei si am luat-o dintr-un magazin din piata mare, in 2009 cred.
Nu se poate taia Miki, ca sa o impartim. Eu o puneam la inmuiat cu cate un colt si razuiam ce se umfla cu apa.
Este mult mai economica decat turba ca pret, si cred ca mult mai usoara si nici nu te murdaresti!
 
Sus