Hypertufa si papercrete

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Sa vezi ce echipez eu lumea la mine de facut pavele , :rofl: faza e de unde iau atata turba si perlit , am vazut un reportaj in care turba poate fi inlocuita cu praf de la rumegus , dar nu stiu ce rezistenta are la trafic
 

alfa

Active Member
mikishor a spus:
Danero ce ne facusi , acum trebuie sa cautam si coloare :) Maine Kinga cauta coloare :rofl:
:wink: :wink: :rofl:

Multumim Danero pentru filmulet!

Ciudat, parca in ale filmulete era mai umeda compozitia decat in acesta. Trebuie sa mai studiez problema.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ceva idei de forme si desene

<embed src="http://www.youtube.com/v/BWeKX4JagdI?fs=1&amp;hl=ro_RO&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="450" height="367" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca sunt unii producatori de pavele care vand si forme , dar la nevoie cutii de inghetata , cofraje manual facute din lemn , solutii sunt , iar la decor stiu ca pe vremuri se faceau forme din gips pentru tavane , cred ca sunt bune alea
 

alfa

Active Member
Azi am cumparat 50l turba si 40 kg ciment.

Nu am desfacut inca sacul de tuba ca sa vad cat de marunt e...sper sa fie fin.

Maine nu cred ca am timp, dar miercuri vreau sa fabric ceva :)
 

alfa

Active Member
Da, Mikishor si eu :rofl: :rofl:

Danero, ce-mi faci tu mie.... unde sa-o mai si intind la uscat? Lasa ca pentru inceput, fac si eu ceva mic, asa, de test. Apoi daca va fi musai, o voi cerne.
 

miki70

Active Member
:rofl: Cine te-a fotografiat? Banuiesc ca nu erai cu o mana murdara si una curata. Ultima ce este? o farfurie? :) Cand rastorni vasul? Multe intrebari :)
Abia astept sa-l vad.

Eu cred ca o sa incep cu masti mici din papercrete pentru ghivecele de violete.
 

alfa

Active Member
mikishor a spus:
:rofl: Cine te-a fotografiat? Banuiesc ca nu erai cu o mana murdara si una curata.
Ba cam asa ceva :rofl:


Danero 2 zile zici tu? Pe mine m-a incerca un gand sa-l dau jos dupa 24 de ore.... ca n-am rabdare :oops:
 

alfa

Active Member
Off!

Deci, nu stiu care retine apa, turba sau perlitul, dar: desi compozitia parea destul de uscata, am constatat ca atunci cand incepi sa-l indesi bine in forma, brusc tot materialul devine mai apos si mai moale. Deci cred ca am pus un pic prea multa apa. Cel mai bine se vede la scrumiera aia in devenire :) am facut-o ca imi mai ramasese putin material dupa ce am mai scobit si finisat vasul mare. Resturile le-am tot framantat sa iasa ceva forma din ele, iar materialul parca tot mai umed si mai moale era.
 
Sus