Hypertufa si papercrete

danero2004

Well-Known Member
Moderator
perlitul aeriseste iar turba retine apa


cimentul daca il vibrezi elibereaza apa retinuta , nu e rau insa
 

adrianam

Well-Known Member
Trebuie bagata in punga si lasata undeva la umbra sa se usuce incet am inteles eu, cateva zile.
 

miki70

Active Member
Adriana tu vrei sa te apuci de hypertufa? Poate luam impreuna un sac de turba si unul de perlit :wink:
 

adrianam

Well-Known Member
Da, vreau, putem sa luam, dar eu stau mai prost cu timpul si parca nu-mi ajunge sa mai dau si pe la gradina, si sa fac tot ce mai trebuie in casa, si pe forum, si sa pun poze.... Luam impreuna, daca chiar nu gasesc timp, le folosesc la plante!
 

miki70

Active Member
Kinga mie nu mi se pare ca s-a uscat bine, cred ca trebuia sa mai astepti. Si lateral l-ai curatat cu peria? In interior nu cred ca tb curatat, se curata doar ca sa aiba textura aceea de rustic, sa se vada bobitele de perlit.
 

alfa

Active Member
Mikishor, normal ca nu e uscat bine. Nici nu avea acum, ca doar l-am tinut inchis in punga 48 de ore. In interior era condens gros. Dar asta e toata ideea. Daca s-ar usca repede la aer, probabil ca pe urma ar crapa.

Acum, dupa ce l-am curatat (l-am periat peste tot pe exterior) l-am pus iar in punga inchisa bine si l-am pus din nou la umbra...... sau de data asta trebuia la soare?
Danero, tu ce zici? din cate am citit, unii sunt pentru soare altii pentru umbra. Unde sa-l las? Cat il las? eu ma gandeam cam la 4 saptamani....

Culoarea e naturell, nu am pus nimic. Arata asa pentru ca e umed inca. Se va mai deschide dupa uscarea completa. Numai turba sa-i fi dat poate o nuanta maronie.

Si Dane, da, ai avut dreptate, cu turba. Era mai bine daca o puneam la uscat si era si mai bine daca o cerneam inainte s-o folosesc. Trebuie sa fac rost de o sita din aia. Am ales eu ce am ales bucatile mari, dar acum se vede ca au mai si ramas. :)
In fine, vorba aia.... din greseli inveti. :oops:
 

miki70

Active Member
Pentru inceput e frumusel, data viitoare vei sti cum trebuie sa procedezi.
Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea unde trebuie tinut acum, banuiesc ca la umbra.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Kinga , ma bucur ca ai aflat si din experienta ta , cum vine cu turba , eu nu as lasa in soare decat dupa ce poti spune cu exactitate ca apa a plecat din vas , cum afli asta , pai calculezi cat are vasul cu tot cu apa , cat era apa si cand vasul are -apa = e uscat

Uscarea e bine sa fie lenta dar nu lenesa ,caci se vor desprinde usor marginile de pe ghiveci , iar uscarea rapida , provoaca crapaturi la primele utilizari :wink:
 

alfa

Active Member
danero2004 a spus:
Kinga , ma bucur ca ai aflat si din experienta ta , cum vine cu turba , eu nu as lasa in soare decat dupa ce poti spune cu exactitate ca apa a plecat din vas , cum afli asta , pai calculezi cat are vasul cu tot cu apa , cat era apa si cand vasul are -apa = e uscat

Uscarea e bine sa fie lenta dar nu lenesa ,caci se vor desprinde usor marginile de pe ghiveci , iar uscarea rapida , provoaca crapaturi la primele utilizari :wink:
Ei acum chiar ca m-ai bagat in ceata. :rofl:

Pai daca eu tin vasul in punga inchisa, unde poate sa plece apa? Numai in punga... Eu asa am inteles din filmuletul pus de tine, ca dupa ce-l scoti din forma si-l cureti, il pastrezi in continuare in punga inchisa " to cure". Dar unde? Unii zic ca e bine sa-l lasi in soare, ca asa se creaza mai usor condensul necesar. Altii ziceau ca e bine in punga la umbra. Si eu cum sa fac :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu sunt de acord cu bagarea in sac , mai ales ca mixul nu e din minerale ci din turba , care la caldura pe care o degaja cimentul se comporta ca un compost , chiar si un grad de dilatare interna nu face bine , de aia zic , un loc racoros si umbros , dar fara punga , ii va fi mai bine.

dar vei vedea si pe parcurs ce si cum :wink:
 

alfa

Active Member
Pai... arata la fel. Pana azi l-am tinut in punga inchisa la umbra. Astazi l-am scos, dar l-am lasat tot la umbra. Am de gand sa-l mai las inca vreo 3 saptamani.... ma mai gandesc daca il scot in soare sau nu. Dupa aceea o saptamana in apa, sa-l neutralizam.
Deci abia peste vreo luna il voi umple cu plantute....
 
Sus