Hortensia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

v.cristina

Active Member
eu din cate stiu culoare hortensiei este data de compozitia, mai exact de aciditatea solului dar presupun ca este influientata si de soi
ma intreb atunci ce trebuie sa contina solul ca sa fie hortensia rosie???
si daca intradevar exista sigur ma inscriu intre cei care si -o doresc :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exact acelasi lucru m-am intrebat si eu cind am vazut alba la Romstal.Frunzele erau diferita de cea clasica.Era chiar frumusica. :D

Nu am luat /nu pentru costuri care erau foarte reduse:13 lei si ceva/ci fiindca nu sunt CHIAR sigura daca va ramine alba :?
 

zamfira

Member
Cred ca cele albe raman albe . Eu am una alba dar nici nu se gandeste sa se coloreze ..si ce mult mi-ar palce :)
 

albela

Active Member
Eu am cumparat o hortensie alba si a facut floricele roz. Asa ca nu prea stii ce sa mai crezi si ce nu...
 

zamfira

Member
Si eu de cand ma strofoc pt una cu flori roz ...
Am una mica, acum e de 2 ani la mine , dar inca nu a inflorit . De unde am luat-o era roz
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Umbra si apa!!!Desi............
Tinuta in plin soare an de an,tunsa in fiecare toamna(nu radical dar destul cit sa lastareasca),este copilul hortensiei mele :( care se chinuie sa faca flori si eu dau vina pe fel de fel.
Ehhhhh.........de asta ce mai ziceti???
 

albela

Active Member
Cum la soare :eek: . Si nu se inmoaie :? . Nu sufera :?: A mea care e plantata la soare sta numai cu umbrela peste ea :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exact asa cum spun :) .Am vazut-o si pozat-o acum vreo doua saptamini (zona Buzaului).
 

v.cristina

Active Member
gabi_gabriella a spus:
Si eu de cand ma strofoc pt una cu flori roz ...
Am una mica, acum e de 2 ani la mine , dar inca nu a inflorit . De unde am luat-o era roz
cel mai bine ar fi daca i ai schimba pamantul , asta daca o ai in ghiveci, sa vezi daca se coloreaza dar bineinteles cu alt tip de pamant decat este acum
eu am patit cu una din ele ... cand am primit-o era un albastru deschis apoi o perioada mai lunga de timp a fost o culare gri verzuie iar acum este roz
 

zamfira

Member
A mea e in gradina si nu e nici alba ,nici roz , nici albastra ...pt ce inca nu a inflorit , asa ca mai am de asteptat sa vad cum se gandeste sa evolueze :)
 

albela

Active Member
Cititnd pe aici vad ca voi tundeti hortensiile de gradina toamna. In fisa plantei scrie ca la aceasta planta mugurii florali se formeaza in perioada august - octombrie pentru anul urmator. Deci tuderea ar trebui sa se faca inainte de aceasta perioada, adica acum :?. Ce parere aveti?
 

zamfira

Member
Cred ca depinde de soi
A mea , cea cu flori albe, e plina de flori acum . Eu o tund toamna
Cea mica inca nu am tuns-o deloc, ca e prea pricajita
 

albela

Active Member
La mine inflorirea e pe terminate, de aceea mi-am pus problema tunderii. Alte pareri?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exact :!: .Mie anul asta nu mi-a inflorit fiindca am tuns-o anul trecut in septembrie.
Sau cel putin asa vreau sa cred ca asta e motivul pentru care nu face flori :twisted:
Mentionez ca e "clasica" roz.
 

albela

Active Member
Adica, Gabiuta imi sugerezi sa o tund acum inainte de a-si forma mugurii florali? Chiar ma intereseaza problema asta, pentru ca mi se pare superba hortensia mea si nu vreau sa o stric :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:? Chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc ca sa iasa bine.Oricum daca tii mortis sa o tunzi ,o faci acum decit mai tirziu.
 

albela

Active Member
Nu vreau eu asa neaparat sa o tund, vreau doar sa fac ceea ce e mai bine pentru ea :oops: .
 

v.cristina

Active Member
aceasta este hortensia mea care a inviat din morti
:) :) :) :) :)
dupa o lunga perioada de boala, cred ca fainare sau vreo ciuperca de genul acesta, a inceput sa-si revina ...cata bucurie pe mine

sunt sigura ca in curand va incepe sa infloresca
multumesc pentru tratament cristiana :rose: :rose: :rose:
 

Cristiana

Member
Cristina, ma bucur ca si-a revenit hortensia ta, tine-o sub observatie in continuare, si eventual mai aplica-i un ultim tratament. De inflorit nu cred ca va mai inflori in acest an, si nici nu cred ca i-ar face bine un asemenea efort, las-o afara la umbra si la umezeala, si protejeaza-i iarna care vine mugurii din care la anul sigur-sigur te va rasplati cu flori.

Si daca imi permiti un ultim sfat, incearca sa ii gasesti un loc umbrit unde sa o plantezi in gradina. Plantele in ghiceve sunt mai expuse daunelor inghetului decat cele din pamant.
 

v.cristina

Active Member
eu vreau sa o bag in casa la iarna ca ma gandesc ca la noi sunt iernile destul de geroase si cum ea a fost mai mult beteaga nu vreau sa o pierd :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus