Hortensia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

albela

Active Member
Cristiana, crezi ca hortensia de ghiveci pe care am postat-o mai sus are tot cloroza ca a lui rem?
 

Cristiana

Member
albela a spus:
Cristiana, crezi ca hortensia de ghiveci pe care am postat-o mai sus are tot cloroza ca a lui rem?
Scumpa mea, nu stiu sigur dar presupun ca da. Un tratament cu Clorostop si un ingrasamant bogat in azot si fier nu pot sa-i faca rau plantei tale. Cat despre aciditatea pamantului, are efect in principal asupra culorii florilor, in teren alcalin vor fi roz-rosii, iar in teren acid albastre.

Si expunerea e importanta, dar banuiesc ca nu o tii in plin soare toata ziua, hortensiilor le place soarele de dimineata, dar se impaca greu cu arsita de dupa-amiaza.
 

albela

Active Member
Multumesc, Cristiana. Am mai studiat intre timp si se pare ca nivelul ridicat al ph-ului din sol face sa apara cloroza. Deci voi schimba pamantul cu unul mai acid.
 

Alexa81

Member
Cine nu gaseste preparate specifice pt combaterea clorozei poate incerca cu macerat ( 4 zile ) de urzica( planta intreaga fara radacini culeasa inainte de a face flori). In carte zice 10 Kg de planta proaspata la 100l apa, deci 1kg/ 10l. E mai mult folosit preparatul ,profilactic, impotriva daunatorilor dar si ca ingrasamant natural. Bunica mea il foloseste ca ingrasamant pt concentratia mare de fier si azot si alte microelemente, daca chiar nu aveti alta solutie incercati.
 

albela

Active Member
Desi e suparata pe mine ca am plantat-o la soare hortensia mea vrea totusi sa ma faca fericita

Nu-i asa ca arata promitator :)
 

albela

Active Member
Pentru cei care au probleme cu cloroza sa stiti ca am luat azi de la Praktiker Substral Regenerator pentru plante , care ajuta la refacerea rapida a deficientelor de fier.
 

v.cristina

Active Member
Am si eu o hortensie
Cred ca au trecut mai bine de 6 luni de cand tot incerc sa o salvez....nici o sansa, boala revine cu incapatanare
Am incercat toate posibilitatile de a o salva....nimic
Initial i-am schimbat locul....acum sta afara la umbra sub un foisor, i-am cumparat ingrasamant lichid special pentru hortensii cu care o ud 1 data pe saptamna, sunt mult mai atenta atunci cand o ud nici prea des nisi prea rar si pun in apa cate 1 lingura de otet, am schimbat pamantul , i-am facut tratament cu insecticid......nimic :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Frunzele cand sunt aproape de maturitate se usuca si cad....si totusi nu as renunta la ea dar nu mai stiu ce sa fac :( :( :( :(
 

albela

Active Member
Multumesc. Sunt foarte mandra de ea. As vrea sa o vedeti in timpul zilei cand este protejata de soare cu niste bucati mari de carton si cu o umbrela veche deasupra :tavalit: . Si totusi a inflorit atat de frumos :D
 

v.cristina

Active Member
Cristiana a spus:
V.Cristina, din cate vad in pozele tale, hortensia ta are o ciuperca, si eu zic ca e fainare, imi confirma si linkul alaturat http://www.aces.edu/pubs/docs/A/ANR-1212/. Fa-i un tratament cu Rubigan sau Bavistin stropit pe frunze, cel putin 2 tratamente la interval de doua saptamani.
ai idee de unde pot cumpara online substantele acele?
sunt dispusa sa incerc orice atata timp cat exista o sansa sa o salvez
multumesc de sfat
 

Cristiana

Member
V.Cristina, le gasesti la orice magazin fitosanitar, si nici nu sunt scumpe, Bavistinul costa 2.50 plicul de 10 grame, Rubiganul e tot la cativa lei fiola. Nu te incurca cu "bunatati comerciale", spray-uri fatoase luate de pe la Praktiker, sunt apa de ploaie.

Daca nu ai pompita de stropit, recicleaza o pompita de la solutiile de uz casnic, eu asa faceam pe vremuri. Pana m-a durut mana si mi-am luat una adevarata.
 

miki70

Active Member
Am reusit sa inmultesc o hortensie prin marcotaj aerian. Se vad radacinile prin punga transparenta, zilele acestea am sa o plantez :wink:
 

v.cristina

Active Member
Cristiana a spus:
V.Cristina, le gasesti la orice magazin fitosanitar, si nici nu sunt scumpe, Bavistinul costa 2.50 plicul de 10 grame, Rubiganul e tot la cativa lei fiola. Nu te incurca cu "bunatati comerciale", spray-uri fatoase luate de pe la Praktiker, sunt apa de ploaie.

Daca nu ai pompita de stropit, recicleaza o pompita de la solutiile de uz casnic, eu asa faceam pe vremuri. Pana m-a durut mana si mi-am luat una adevarata.

draga cristiana
hortensia mea datorita tie se simte mult mai bine
ieri am m-ai stropit o inca odata dar imbunatatirea conditiei sale este vizibila
eu sper sa si infloresca anul acesta ... oare cer prea mult?
doream sa te intreb in album apar 2 labradori cum se impaca cu plantele?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Anul asta nu voi vedea flori de la hortensia mea. :( Am tuns-o anul trecut in toamna exact cind ea se pregatea sa isi formeze florile pentru anul urmator. :oops:
Asa ca ramin cu durere in suflet si ochii in..........hortensia unor vecini sau ale voastre din poze :giggle:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus