Hortensia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

silvia

Member
S.M

Stimati iubitori de plante si plantute, va rog sa ma lamuriti de unde se pot procura hortensii de mai multe culori: albe, roz, albastre etc. Scrieti,daca doriti, ce culori aveti voi si daca hortensia este o planta greu de crescut in curtea unei case evident.

In copilaria pe care mi-am petrecut-o intr-o localitate aflata la o altitudine de 1000 m mama mea avea in curte hortensii pe care le-am uitat parca intre timp. Mi-am amintit de ele vazand acest subiect si m-as incumeta sa le cultiv in curtea mea de aceea inainte de a ma implica vreau sa adun cat mai multe date. Am citit fisa plantei dar astept si experiente practice pozitive sau negative de la cei care cultivati hortensia.
 

angela draganoiu

Active Member
din cite stiu eu Hydragea nu iubeste soarele si ii trebuie multa apa, nu e pretentioasa insa trebuie s-o supraveghezi caci nu rezista la uscaciune.
n-o fi vreo fisa a plantei sa vezi acolo ?
 
A

Anonymous

Guest
Silvia, in albumul meu o sa vezi o hortensie albastra in forma de copacel. Ma mandresc cu faptul ca este realizarea mea si sa sti, in realitate arata mult mai bine decat in poza, crede-ma.
Este crescuta la umbra, are "picioarele" aproape tot timpul umede si se "hraneste" cu ingrasamant natural aplicat primavara.
In rest, o duci la "coafor" cateodata....... si atat.
 

silvia

Member
S.M.

Simona am vazut Hortenzia(Hidrangea) ta.E posibil ca mama sa fi avut un alt soi? Era o tufa parca avand tulpinile ascunse de toata splendoarea plantei.Sa inteleg ca a ta este arbust.
----------------------------
In albumul tau este o poza cu nr 1076 la care nu i-ai scris numele.Daca vrei sa scrii ea se numeste Floarea Elenei(Hellenium Autumnale),o planta perena.Am seminte si tocmai vroiam sa o seman dar am aflat de la fisa plantei ca se prinde mai usor prin rizomi si mi-a promis cineva ca imi aduce.
-------------------------------
Pa si merci.
 

silvia

Member
S.M.

Hortensia este spectaculoasa,un amestec de verde si roz sau alte culori.Este un arbust ce da farmec gradinii.Dar ce nu stim cu totii este ca ceeace am crede a fi florile acestei plante sunt, de fapt, frunze colorate ca si la Poinsetia.Coloritul difera nu in functie de soi, ci in functie de felul solului(asta am citit la fisa plantei)-un sol acidic =frunze albastre,iar unul alcalin=frunze roz etc.
-------------------------------------
Intrebare:este vreunul ditre voi care ati inmultit Hortensia cu butasi ?Am descoperit ca are aceasta planta o cunostinta de-a mea.Vreau sa stiu daca prin punerea in apa pentru a face radacini da roade si daca a incercat cineva.Repet am citit fisa plantei dar nu este specificata aceasta metoda.
 

angela draganoiu

Active Member
Silvia am citit undeva ca se poate inmulti prin butasi tineri care n-au inflorit in anul respectiv si care trebuie prelevati in luna august. eu am incercat cu un lastarel pus cu sticla in cap, s-a prins insa nu stiu ce am gresit ca mi-a murit.
 
A

Anonymous

Guest
Copacelul meu de hortensie are o intreaga poveste.
Aveam obiceiul ca atunci cand ma intorceam de la servici sa scurtez drumul mergand pe malul unui parau si intr-o dupa amiaza am vazut pe marginea acestuia cativa lastari de hortensia (aruncati de cineva dupa ce a tuns planta) . Nu-i observasem pana atunci, dar se pare ca stateau de destul de mult timp acolo, pentru ca aveau deja radacini. I-am luat si i-am plantat in curte. Pe unul din ei l-am condus sub forma de copacel, ceilalti au ramas sub binecunoscuta forma de tufa. Dupa 3 ani am obtinut ceea ce vedeti in poza. Sper ca anul acesta sa ma bucure cu tot atat de multe flori ca si anul trecut.
 

zamfira

Member
A mea are florile albe. Am facut rost si de una cu flori roz, si sunt curioasa daca si le mentine roz
Va tin la curent cu evolutia celei roz
 

dorinas

Member
Cele cu flori albe si roz isi pot schimba culoarea in albastru daca in perioada de formare a mugurilor floriferi pamantul din jurul plantei se trateaza cu substante pe baza de aluminiu de exemplu alaun.
 

schlucky

Member
si eu mi-am cuparat azi 3 puiuti mici de hortenise: alb -ros si albastru ...desi la cel albastru am sovait putin caci citisem si eu pe net ca, aceasta culoare e data de sol si nu "apartine" plantei .... dar apoi am vazut pe rafturi niste "ingrasamant" pt. hortensii albastre - scria ca ajuta la mentinerea culorii

sper sa le fie in seara asta ok afara caci i-am lasat in ghiveci maine urmand sa ii pun in pamant; sau sunteti de parere ca ar mai trebui sa astept, tinand cont ca erau in sera inchisa?
 

simonag

Member
Daca erau in sera inchisa, poate n-ar strica sa le faci preventiv aclimatizarea, ca sa nu sufere un soc prea mare.
 

mflorian

Member
myosotis a spus:
Florile sunt roz sau albastre in functie de alcalinitatea solului? Daca da, cum procedati cu tufele din gradina?
Sau exista soiuri la care florile raman de o anumita culoare indiferent de alcalinitate?
Doar Hydrangea macrophylla îşi schimbă culoarea funcţie de pH.
 

schlucky

Member
ok....voi vedea eu care isi schimba culoarea...caci ce fel de hortensie am nu stiu, nu avea nici o eticheta, si se poata sa fi fost aduse din sera deschisa in cea-a inchisa sa se vanda mai repede fiind si asa intr-un stadiu destul de rau!

dar vroiam sa va intreb: exista si un soi care trebuie/sau se pot taia toamna, caci stiu ca bunica-mea avea 3 tufe cu flori albe dar nu stiu de ce in mintea mea a ramas ideea ca toamna le taia de tot si ieseau din zapada numai niste cioturi iar in anul urmator cresteau iarasi....stiu ca atunci nu imi placeau deloc .... acum vreau sa le am tocmai findca imi aminteste de bunici, copilarie!
 

attila

Member
O ce bine e voua
schlucky cam asa eram si eu mai demult nu prea mia placut dar anul trecut am luat vreo 7 tufe dar singura problema e ca leam cam tuns la toamna ca nu prea aratau frumos .
Cand am luat erau albe rosii si ceva albastru deschis .
Intrebarea este oare se vor reface anul acesta si culorile le vor ramane ??
 

zamfira

Member
Eu am o tufa cu flori albe, si am tuns-o si toamna trecuta si vara crescut mult si a inflorit
Si azitoamna am tuns-o si acum are muguri
 

schlucky

Member
v-am spus ca in mintea mea a ramas ideea ca le taia pana la pamant ...iar vara erau mari de peste 1 m si diametru cam tot asa.... stiu ca trebuia mereu sa le dau cu manda sa nu ma ating de ele cand treceam pe trotuar ... oricum la mine e principal sa se prinda si apoi pana in toaman voi mai invatat cate ceva despre ele :rofl:

ah am uitat: vreau sa merg sa le pun in pamnt...au nevoie de putin pamant de flori sau pamantul de gradina este ok?
 

schlucky

Member
cum fac deosebirea intre hortensia de cradina si cea de camera?

caci cele 3 care le-am luat, neavand pe ele nici o eticheta nu stiu de care sunt, si cat au stat pe perasa in ghiveci le-a mers bine (cca 2-3 zile) de cand le-am pus vineri in pamant, si varfurile care am vazut ca le dadeau noi s-au "ars"!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Poze DM7:...si culmea!!!Chiar sunt reale!!!!!In citi ani or fi crescut asa?

In privinta taierii,eu o tund primavara drastic si si am vazut ca in felul asta este mult mai bogata.Nu creste inalta ci mai stufoasa.Poate depinde si de felul ei.....
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus