Hortensia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
Albela o sa ai o hortensie plina de flori. I se vad deja boboceii. Hortensia ta nu primeste soare deloc-deloc?
 

albela

Active Member
Intradevar, hortensia mea e plina de boboci. In ce priveste soarele, am cam gresit si are o multime. De la 10 la 17 :oops: . Cred ca ii voi instala o umbrela de soare :)
 

albela

Active Member
Am o mare problema cu hortensia de mai sus. Am gasit-o aseara, dupa o zi insorita si f calduroasa, pleostita rau :( . Nici dupa cateva ore ramurele inmuiate nu si-au revenit. Cred ca am doua variante: prima - umbrela de soare, a doua mutata in alta parte :? . Va rog sa ma ajutati cu idei ca nu vreau in nici un caz sa o pierd.
 

zamfira

Member
Udarea puternica , cred ca i-ar face viata mai usoara , pana la toamna cand o poti muta .Si poate nici umbrela nu i-ar strica
 

miki70

Active Member
Dc e in soare plin neaparat sa o umbresti. Nu cred ca va putea suporta o mutare acum fiind pleostita. Pune-i o umbrela mare si pulverizeaz-o cu apa. Asta dc nu cumva a deranjat-o ceva la radacina.
 

albela

Active Member
Aseara dupa ce a intrat in umbra am udat-o bine. Si tot nu si-a revenit pana seara. Acum iar e soare :( . Dupa amiaza ma duc sa cumpar umbrela. Deci de mutat nu poate fi vorba :?:
 

albela

Active Member
Stiam asta, dar cand am plantat-o nu am realizat ca in coltul respectiv soarele ajunge asa de mult timp. Acum, asta e, trebuie sa o trec peste vara asta :(
 

rem_2007

Member
albela a spus:
Stiam asta, dar cand am plantat-o nu am realizat ca in coltul respectiv soarele ajunge asa de mult timp. Acum, asta e, trebuie sa o trec peste vara asta :(
Eu am mutat hortensia acum 3-4 saptamani. A mea era nu numai in soare dar era si bolnava...adica mai este: cloroza. Am mutat-o, am pus si pamant nou dar mi-a fost frica sa nu o deranjez prea tare asa ca nu i-am schimbat de tot pamantul.
Tot caut tratament si nu gasesc nimica. Oricum, pare ca ii merge mai bine.
Daca ai putea sa o muti cu balot mare de pamant nu cred ca ar pati ceva.
Eu de fapt pe a mea am mutat-o in locul unui trandafir plantat la umbra si pe el in locul ei. Si pe trandafir l-am scos cu pamant mult si nu a patit nimica.
 

albela

Active Member
Cred ca ma sa incerc sa o umbresc cum pot, chiar daca nu o sa fie foarte estetic si am sa o mut la toamna dupa perioada de inflorire. Intre timp udata bine seara.
 

rem_2007

Member
Se poate sa ai dreptate in alegere, deja acuma e cald afara. Cand am mutat-o eu nu era asa. Succes!
 

albela

Active Member
Am si o hoetensie de ghiveci care arata din ce in ce mai rau, desi are doua buchetele de flori la care munceste din greu. Arata cam ca cea a lui Rem. O fi avand tot cloroza?
 

rem_2007

Member
Albela, seamana cu a mea la inceputul bolii dar nu sunt sigura ca are aceeasi problema...eu inca nu i-am gasit tratament pentru cloroza. Pe unde am fost nu aveau... :cry:
 

albela

Active Member
Eu cred ca am sa ii schimb pamantul, dar nu sunt sigura care e cel mai bun pentru hortensii. Pamant pentru acidofile? :?
 

rem_2007

Member
Parca am vazut la brico pungi cu pamant pentru mai multe feluri de flori parca si hortensii dar nu mai stiu ... poti sa intrebi acolo.
 

rem_2007

Member
Incearca si la alte magazine sau poate la un fito sa aiba vreun tratament.
Poate ai mai mult noroc decat mine!
 

Cristiana

Member
Eu la cloroza am aplicat tratament cu Clorostop, se gaseste la farmaciile fito, praful dintr-un pliculet este suficient pentru 10 litri de apa, cu care se pulverizeaza frunzele. Eu fac amestecul oarecum la ochi, pentru cat imi trebuie odata, caci doamnele de la farmacie mi-au spus ca solutia nu se pastreaza.

Pe langa asta hortensiilor le mai place si cate un pic de ingrasamant specific, se gaseste in magazine, uitati-va la concentratia de fier din ingrasamant, sa fie cat mai mare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus