Hebe buxifolia

aleynad

Active Member
Moderator
si eu o pun azi in gradina, desi pe eticheta scrie la temperatura : 5- 20 grade Celsius
:(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Deci Fixule ..........vrei neaparat sa inveti chestii noi de injurat....... :rofl: Bineeeeeeeeeeeeee.........inseamna ca pina la primavara trebuie sa ma apuc de tradus din limbile pamintului niscaiva ca sa imi imbogatesc repertoriul si daca e la o adica sa.......pac una :mrgreen: :mrgreen: catre fixulet.Insa ei sper sa nu fie nevoie 8)
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu m-am gandit sa-i pun la iarna un pet de 5 litri deasupra, cu gauri mici de aerisire
voi ce ziceti?
 

fixpix

Active Member
eu nu stiu la ce folosesc pet-urile iarna.
de cald sigur nu tin... in rest... ce folos?
mai zic la trandafiri... le pui pet pana se prind. dar peste iarna, nu le vad rostu.
:?: :?: :?:
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu e chestia de caldura
protejaza ramurile de inghet, adica nu se formeaza chiciura pe ramurele si astfel nu degera :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine nu prea tine cu petul ca am o...... "culegatoare" harnica :) dar ca idee cred ca este foarte buna.
 

albela

Active Member
nick1971 a spus:

eu am retinut ca o cheama veronica, dar nu gasesc despre ea mai nimic
stie cineva?
cory_helen a spus:
http://images.google.ro/images?sourceid=navclient&rlz=1T4GGLJ_enRO306RO309&q=%22Veronica%20latifolia%22&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=ro&tab=wi

am gasit o planta veronica... parca nu seamana la frunze...
cory_helen a spus:
Gabiuta a spus:
Nici vorba sa fie Veronica.
Pare mai degraba "Hebe" .Un hebe Veronica.
riana a spus:
am avut si eu planta asta am cumparat-o si mi-a zis vanzatorul ca e de exterior dar a inghetat peste iarna. sigur nu e veronica
nick1971 a spus:
http://www.infojardin.com/imagenes-subir/getimg.php?img=1_2_7_laterallavandasabril2004.jpg
am dat cu google "veronica planta" si am ajuns la imaginea astea, este si planta mea in poza
nick1971 a spus:
am adus-o in casa, nestiind nimic despre ea...rezista, nu rezista
Gabiuta a spus:
Hebe "Veronica".
Poftiti: http://img.auctiva.com/imgdata/4/5/9/6/ ... 041_tp.jpg
Afara cu ea pina vor fi -15 grade :D
riana a spus:
e foarte frumoasa :eek:
riana a spus:
dar mie mi-a inghetat :cry:
Gabiuta a spus:
Dupa postarea ta am cautat si pe forumuri din doua regiuni distincte ( ca /,/ clima).Parerile sunt controversate.Marea majoritate spun insa ca desi de gradina sa nu se riste a se lasa la mai putin de - 10 grade in zone cu clima temperata unde iernile pot cobori temperaturile la mai mult de - 10 .Asta ar fi concluzia.
Si eu am ingropat ghiveciul cu ea in gradina dar cind temperaturile vor deveni foarte joase nu voi risca si il voi scoate .
FIXULEEEEEEEE ia-o de acolo ca e bai mare :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
dragilor, hebe a mea e afara...in stancarie :) cu petul de 5 l in cap :D inca din luna decembrie



am verificat-o saptamana trecuta si e ok, e verde exact cum am plantat-o :)
e bine ca zapada a nins peste pet si astfel e ferita de gerurile astea groaznice :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am uitat sa scot ghiveciul din gradina .Am pus-o special cu ghiveci cu tot ca sa o scot daca vine frigul dar am uitat :oops: ........Hm....voi vedea ce a ramas din ea sau DACA a ramas cevasilea :(
 

irinabv

Active Member
Moderator
A mea e sub zapada complet, in pamant. Daca rezista bine, daca nu...vedem la primavara.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:D faina, Irina! cu ce ai protejat-o?

a mea s-a parlit putin pe margini de la ger, dar a trecut iarna cu bine intr-un final :wink:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pai tocmai, ca n-am protejat-o. A stat cu totul sub zapada toata iarna. Sper ca n-a inghetat asa :rofl: Desi arata in continuare bine.
 

nick1971

Active Member
dupa cum arata a scapat, a mea in casa s-a dus :( am taiat cateva varfuri care pareau ok, le-am pus in apa si vad ca le pica frunzele, o sa incerc sa le pun in pamant, dar prea putine sperante :(
 
Sus